Краєзнавці Кам’янського розповіли про свої вимушені мандри Європою

Краєзнавці Кам’янського розповіли про свої вимушені мандри Європою

Автор: Валентин Фіголь

Враження про вимушені мандри Європою від мешканців Кам’янського, що втекли від війни за кордон, обговорювали місцеві краєзнавці на черговому засіданні свого клубу 10 листопада.

Цей рік розкидав наших земляків по всьому світу. Для багатьох це втеча від війни й страшенна ностальгія за рідним краєм, зауважила доповідач Любов Алексієвська, краєзнавиця, екскурсовод і літератор з Кам’янського.

«А є й ті, хто під ниття сирен і сумних новин зовсім втратили спокій та інтерес до життя. Тому краєзнавці цього разу вирішили пошукати позитив в днях сьогоднішніх, а також зв’язок між Кам’янським та деякими європейськими країнами, де опинилися наші земляки», – розповіла Л. Алексієвська.

До Європи дорога через війну стала непростою, відзначили учасники засідання.

Львів досі залишається основним перевалковим пунктом: волонтери годують і зодягають. І хоча приїжджих дуже багато і часто чується московська мова, місто зберігає свій колорит. Старі підвали у будівлі перетворились на креативні ресторани й мінімузеї. замість торшерів на лампах і стінах можна побачити старе кухонне приладдя. А ще на вулиці можна натрапити на дуже дієві застереження аби не ставили автомобілі де попало: штраф – лопатою по склі…

Пам’ятники Героям АТО, Степану Бандері – дуже популярні, церкви та території навколо охайні й вельми відвідувані.

Польща привітна і доброзичлива, трохи втомилася від наших нечепур. Розвелося багато аферистів, які нюхом чують, у кого можна відібрати гроші. У Варшаві діє товариство колишніх кам’янчан та їхніх нащадків.

У Хорватії у місті Задар діє унікальний морський орган. Старовинне місто – взірець того, як поєднати давні руїни із сучасністю. Все для туристів. краще заробляти на гостях, а не на димі й екологічних проблемах.

Венеція при населенні 50 тисяч людей щороку приймає понад 20 мільйонів туристів. Тут до 1914 року працював, творив наш видатний іконописець, архітектор, будівельник Олексій Сокіл, автор пам’ятника «Прометей розкутий». Відомо, що у картинній галереї Венеції є його полотна. Але виявилось, що в унікальному місті таких галерей аж 5!.. Зрозуміло, що італійська архітектура не могла не надихнути талановитого творця.

Греція вміє здивувати не тільки умінням зберігати тисячолітні артефакти й давню культуру. Тут цінують свою мову і правопис: всі написи на магазинах і установах зроблені колоритними літерами. А всі громадські туалети в містах безплатні (легше прибрати конкретні місця, ніж відмивати закапелки й історичні пам’ятники).

В Туреччині радісно реагують на українську мову. Чимало молодих людей згадують навчання у вишах України, багато хто до останнього вів тут свій бізнес, колишні кримчани (татари) охоче стають гідами. Представники різних культур, в тому числі завойовники, не руйнували повністю надбання попередників, а переінакшували на свій лад…

Обмінюючись світлинами та емоціями, спогадами про пригоди (часто зовсім невеселими), краєзнавці дійшли висновку, що вихід завжди є; у наших європейських сусідів є чому повчитися; додому варто привозити позитивні емоції.

«Історії багатьох країн і України переплітаються. Однак ми недостатньо цінуємо своє: і мову, і архітектуру, поверхово знаємо власну історію», – констатували учасники засідання краєзнавчого товариства Кам’янського.

Краєзнавці Кам’янського розповіли про свої вимушені мандри Європою - ФОТО