Німеччина планує легалізувати коноплі, в Україні сподіваються на підтримку законопроєкту про медичний канабіс

Німеччина планує легалізувати коноплі, в Україні сподіваються на підтримку законопроєкту про медичний канабіс

Автор: Валентин Фіголь

Німеччина планує скоро легалізувати коноплі для медичних потреб та відпочинку, причому захищатиме вітчизняного виробника. В Україні завдяки підтримці законопроєкту про медичний канабіс в МОЗ розраховують розв’язати проблему посттравматичного синдрому, яка виникне у багатьох українців через війну.

Пріоритет – вітчизняному виробнику

У Німеччині, як повідомляє Українська конопляна асоціація, оприлюднили кілька деталей основних заходів, що коаліційний уряд має намір включити до пропозицій з легалізації конопель (канабісу), зокрема:

  1. Зберігання буде обмежено до 20 грамів канабісу для дорослих від 18 років, тоді як домашнє вирощування обмежать двома рослинами.
  2. Продукти з канабісу продаватимуться в ліцензованих магазинах й аптеках; уряд планує обмежити ліміт ТГК (головна психоактивна сполука в коноплях) на рівні 15%, а для людей віком від 18 до 21 року – 10%.
  3. Буде заборонена будь-яка маркетингова й рекламна діяльність продуктів із конопель; амбулаторії розташовуватимуть далеко від шкіл, дитячих і молодіжних установ.
  4. Рекреаційний канабіс, який продається в Німеччині, має бути вирощений і виготовлений усередині країни. Тому ввезення продуктів конопель із-за кордону буде заборонено.
  5. Споживачі канабісу віком до 18 років, спіймані на зберіганні конопель, не будуть притягатися до кримінальної відповідальності.

Громадське здоров’я та безпека, захист неповнолітніх і боротьба з нелегальним ринком стали аргументами, наданими коаліційним урядом, щоб узаконити рішення про легалізацію рекреаційного канабісу в Німеччині, оголошеного ще наприкінці 2021 року.

Ніклас Купараніс, генеральний директор і співзасновник Bloomwell Group, одного з найбільших холдингів канабісу для лікування в Німеччині, пояснив, що обмеження ТГК може створити проблему для легального ринку, оскільки більшість споживачів хочуть, щоб продукти канабісу містили більш як 15% ТГК. «Ліміт ТГК може посилити нелегальний ринок», – сказав він.

Крім того, Ніклас підкреслив, що незрозуміло, чи обмеження на володіння канабісом до 20 грамів також зараховується до домашнього вирощування, оскільки зібраний канабіс може мати більшу кількість, ніж дозволено в попередній пропозиції. Купараніс, стверджує, що ті, хто хоче вирощувати канабіс вдома, повинні отримати дозвіл. Він зазначив, що амбулаторії, які продають канабіс без отримання ліцензії, будуть притягуватися до відповідальності.

У 2021 році Німеччина імпортувала близько 20 тонн конопель для медичних і наукових цілей, щорічно вона виробляє лише близько 2,6 тонни. У цьому контексті внутрішнє виробництво канабісу в Німеччині має значно й швидко зрости, щоб задовольнити попит майбутнього рекреаційного ринку, який, як очікується, становитиме щонайменше 400 тонн на рік.

Також уряд планує запровадити новий «податок на канабіс» на основі концентрації ТГК разом із податком від продажів. Однак незрозуміло, скільки становитиме загальне оподаткування, бо в рамковому документі жодних подробиць про податки не вказано.

Купараніс також пояснив, що уряд планує дозволити вирощування канабісу в теплицях і на відкритому повітрі, а також у кімнатних умовах.

Легалайз в Україні

Тимчасом в Україні Кабінет міністрів ще влітку підтримав законопроєкт, який дозволяє купувати та виробляти канабіс у медичних та наукових цілях. Про це 7 червня повідомив міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.

Це вже третя спроба відкрити ринок медичного канабісу. Досі спроби легалізувати його не проходили Верховну Раду, натикаючись на супротив політиків та страхи виборців, що це призведе до зростання вживання наркотичних засобів, каже Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоровʼя (UHC).

Зараз є великі шанси, що депутати підтримають законопроєкт. «Сподіваюсь, що проєкт пройде. Ляшко його максимально вичистив і прибрав майже всі спірні моменти, – каже депутат з керівного складу «Слуги народу». – І сьогодні у нас є підтримка фракцій «Довіра» і «За Майбутнє».

До того ж у Ляшка є сильний аргумент для суспільства і президента: завдяки медичному канабісу в МОЗ розраховують розв’язати проблему посттравматичного синдрому, яка виникне у багатьох українців через війну.

За даними міністра охорони здоров’я, через війну психологічної підтримки потребуватимуть близько 15 млн людей, з них 3–4 млн потребуватимуть медикаментозного лікування. Вживання канабісу знижує ризик виникнення депресії та суїцидальних думок у людей з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) у 4–7 раз, йдеться у дослідженні вчених канадського Університету Британської Колумбії, яке проводили у 2019 році.

Але канабіс має ширше використання, ніж лікування ПТСР. Він використовується для зниження болю в онкохворих та людей, які потребують паліативної допомоги. Попит на медичний канабіс зростатиме в усьому світі, адже населення старіє і все більше людей потребуватиме паліативної допомоги, вважає Ковтонюк.