Викиди вуглекислого газу у 2022 році збільшилися і можуть стати рекордними

Викиди вуглекислого газу у 2022 році збільшилися і можуть стати рекордними

Викиди вуглекислого газу від використання викопного палива, які є одним з головних двигунів глобального потепління, зросли на 1% у 2022 році й, ймовірно, досягнуть рекордного значення. Очікується, що до кінця року глобальні викиди CO2 з усіх джерел, включаючи вирубку лісів та землекористування, перевищать 40,6 мільярда тонн, що трохи нижче за рекордний рівень 2019 року, повідомляє Science Alert.

За прогнозами, викиди від використання нафти, пов’язані з відновленням в авіації, що продовжується, до кінця року зростуть на 2% порівняно з 2021. А викиди від використання вугілля, пік яких припав на 2014 рік, встановлять новий рекорд.

В деяких країнах викиди все ж таки скоротилися. Так, викиди вуглекислого газу в Китаї впали майже на 1%, що ймовірно стало наслідком економічного спаду, пов’язаного з реакцією Пекіна на спалах COVID-19. У Європейському Союзі викиди скоротилися на 0,8%. У США, навпаки, зросли на 1,5%, а в Індії – на 6%.

Вчені також помітили, що здатність океанів, ґрунтів та лісів поглинати вуглекислий газ знизилася.

За словами Глена Пітерса, директора з досліджень інституту кліматичних досліджень CICERO у Норвегії, використання нафти пов’язане з відновленням авіаційної галузі після ковідних обмежень, а на використання вугілля та газу впливає вторгнення Росії до України.

Дані свідчать про те, що, попри відновлення після пандемії та енергетичну кризу, спровоковану війною в Україні, зростання вуглецевого забруднення від спалювання нафти, газу та вугілля узгоджується з основними тенденціями. І ці тенденції викликають стурбованість.

«Рівень забруднень зараз на 5% вищий, ніж був під час підписання Паризької угоди у 2015 році», – додав Пітерс.

Нові дані свідчать про те, як важко швидко скоротити викиди й досягти мети, поставленої Паризькою кліматичною угодою. Зростання глобальної середньої температури планували обмежити 1,5 градусами Цельсія порівняно з доіндустріальним рівнем. За словами вчених, нагрівання вище за цей рівень може призвести до переломних кліматичних подій.

На сьогодні зростання середньої температури становило 1,2 градуса Цельсія вище за доіндустріальний рівень і призвело до низки екстремальних погодних явищ, від спеки до повеней і тропічних штормів, які стали ще більш руйнівними через підвищення рівня моря.

Для досягнення цілей Паризької угоди глобальні викиди парникових газів повинні скоротитися на 45% до 2030 року, а до середини століття досягти нульового рівня. Для того, щоб ми наблизилися до миру з нульовими викидами, протягом наступних восьми років викиди мають падати щороку на 7%. При цьому, у 2020 році, коли більша частина світової економіки була заблокована, це зниження становило лише 6%.

Щоб наші шанси на успіх у стримуванні зростання температури в межах 1,5 градуса досягли хоча б 50%, викиди вуглекислого газу не повинні перевищувати 380 мільярдів тонн. За нинішнього ж рівня викидів ми перевищимо наш «вуглецевий бюджет» вже до кінця цього десятиліття.