Сьогодні відзначається міжнародний День терпимості

Сьогодні відзначається міжнародний День терпимості

Автор: Валентин Фіголь

День толерантності – терпимості до чужих переконань, започаткований ЮНЕСКО, відзначається сьогодні, 16 листопада. Толерантність – риса цивілізованого суспільства. Тому що люди, які хочуть жити в гармонії та порядку, ніколи не ображатимуть, принижуватимуть чи будуть завдавати шкоди людині з протилежними поглядами. У розвинених країнах високий рівень толерантності.

Саме в цей день у 1995 році держави-члени ЮНЕСКО ухвалили Декларацію принципів толерантності, яка підтверджує, що толерантність є не поступкою, а розумінням мультикультурності нашого світу, проявом поваги та терпимості. Всі люди за своєю природою різні, але рівні у правах.

Толера́нтність, (від латинського tolerantia – «терпимість») – це «допустиме відхилення». Протилежність толерантності – нетерпимість.

У загальному контексті толерантність трактується як готовність прийняти інших такими, якими вони є, і взаємодіяти з ними на засадах згоди та порозуміння.

Толерантність в біології ще називається екологічною пластичністю. Це – здатність організмів переносити несприятливий вплив того або іншого фактора середовища.

Природна толерантність є характеристикою імунітету та відіграє важливу роль у збереженні антигенної індивідуальності особини. Крім природної розрізняють набуту імунну толерантність. Іноді набуту толерантність називають імунним паралічем. Отже, природна толерантність (аутотолерантність, self-tolerance) – це толерантність до своїх антигенів, а набута толерантність – це толерантність до чужорідних (поп-self-tolerance) антигенів.

Коли в людських стосунках виникає страх чи зневага до інших, з’являється дискримінація та нетерпимість. Також це можна назвати відсутністю толерантності.

Здатність приймати відмінності одне одного може вплинути на самопочуття людини. Толерантність знімає бар’єри та дозволяє мислити ширше. Також толерантність призводить до зменшення стресу та сприяє розвитку співчуття, співпереживання та розуміння почуттів іншого. Психологи дають кілька порад, які допоможуть вам виховати собі толерантне ставлення:

Нагадайте собі, що ви у безпеці. Якщо хтось думає інакше та їхня думка відрізняється від вашої, це зовсім не означає, що ви помиляєтеся. Ви маєте повне право відстоювати ваші переконання, але якщо навчитися робити це неконфліктним шляхом, наводячи вагомі аргументи, то ви почнете відчувати себе впевненіше.

Говоріть за себе. Спробуйте висловлювати свою думку точніше. Наприклад, “Я не згоден з тим, що… у мене інша думка…”. Не слід агресивно розмовляти з людиною, яка думає не так, як ви.

Обходьтеся без образ і переходу на особистості. Не провокуйте людину до сварки, висловлюючи образи: “Ви дурні, якщо так думаєте!” і т.п. Намагайтеся дізнатися більше, щоб зрозуміти іншу точку зору. Попросіть розповісти докладніше та поясніть, що хотіли б зрозуміти, як інша людина прийшла до такої думки.

Будьте спокійнішими. На агресію на свою адресу люди схильні відповідати агресією. Не сваріться і не кричіть. Це може значно загострити ситуацію та перетворити її на справжній конфлікт.

Шукайте точки дотику. Якщо, на перший погляд, нічого спільного не можете знайти, особливо якщо вас дратує людина і ви відчуваєте до неї неприязнь, відкладіть поспішні висновки про неї. Постарайтеся розглянути навіть найменшу схожість між вами, вашими думками та поглядами. Можливо, вам подобаються одна і та ж музика, книги або ви віддаєте перевагу схожим фільмам. Також це стосується і більш загальнолюдських поглядів – на життя, на безпеку в суспільстві, на краще майбутнє країни тощо. Точки дотику є завжди. Якщо їх не видно, це не означає, що їх нема. Пам’ятайте про це.

Слідкуйте за своїми реакціями. Наші очі, міміка та жести говорять правду. Мова тіла – це такий самий спосіб спілкування. Наприклад, коли ви відчуваєте зневагу, то зітхаєте і закочуєте очі. Такі реакції говорять про нетерпимість і видають ваше ставлення до партнера зі спілкування та перебіг ваших думок. У цьому випадку стає очевидно, що ви вважаєте, що думка іншої людини абсолютно марна, і ніби кажете, що ви кращі за неї.

Так, іноді важко зрозуміти деяких людей, їхню культуру та кардинально протилежну вашій точці зору. Але треба розуміти, що прояв ненависті до них не розв’язує проблему, а навпаки – створює ще один непереборний бар’єр, через який навіть найвдаліші аргументи “за” залишаються непочутими.