Добувати електроенергію з плодів та городини тренуються учні в Кам’янському

Добувати електроенергію з плодів та городини тренуються учні в Кам’янському

Автор: Валентин Фіголь

Добувати електроенергію з картоплі, яблук та інших плодів і городини тренуються учні в Кам’янському ліцеї №13 на практичних заняттях з хімії.

Сьогодення вимагає від сучасної молоді знаходити нестандартні рішення і реалізувати їх на практиці. Так пояснюють педагоги, навіщо учням тренуватись добувати електроенергію нестандартними способами з природних джерел.

Шматочок недовареної картоплини, поміщений між пластинами міді та цинку, здатний забезпечувати енергією LED лампочку протягом 40 днів. Така незвичайна картопляна енергетична установка обійдеться в десять разів дешевше за стандартну батарею, кажуть фахівці. До того ж розрахунки показують, що «картопляне» освітлення порівняно з газовим у шість разів дешевшим, а з традиційним електричним – у двадцять разів.

Добувати електроенергію з плодів та городини тренуються учні в Кам’янському - ФОТО

Хімічні джерела електричного струму оточують нас звідусіль і нікого зі знавців не дивують. На уроці хімії для одинадцятикласників комунального закладу «Ліцей №13» КМР (директор Людмила Єфремова) започатковано спільний проєкт «Гальванічний елемент як хімічне джерело електричного струму».

У ході проєкту майбутні випускники спробували себе у ролі Алессандро Вольта: відтворювали «Вольтів стовп». Інші перевтілились в інженерів, які перевіряли гіпотезу створення гальванічних елементів з українських яблук, картоплі, огірків.

Овочі та фрукти мають соки, які можна використати як електроліти. Гіпотеза знайшла підтвердження: різні фрукти та овочі дають різний за силою струм. Перемога за консервованими огірками, які, в порівнянні з іншими, показали збільшення напруги в 5 разів.

Складання електричних ланцюгів, вимірювання напруги, струму, розрахунок потужності, побудова графіків, порівняння характеристик різних гальванічних елементів – це, звичайно, лабораторний практикум ліцеїстів, коментують проєкт педагоги. Але якщо мова йде про гальванічні елементи, то це вже додаткові можливості, щоб підзарядити й телефон, і увімкнути ліхтарик… І це вже необхідні STEM-навички, особливо в умовах відсутності світла.

«Уроки хімії та фізики є тим простором, в якому можливо набути практичного досвіду створення і проєктування корисних технологічних процесів та технічних об’єктів», – впевнена педагог Мая Балаклеєць.