Хто відповідальний за подарунки в зимові свята

Хто відповідальний за подарунки в зимові свята

Автор: Валентин Фіголь

Дід Мороз, Святий Миколай – хто ці персонажі, кого люди зробили відповідальними за зимові подарунки та привітання.

Ще кілька років тому в ролі головного носія подарунків та зимового святкового настрою у нас панував такий собі Дід Мороз зі своєю Снігуронькою. Його візити асоціювались з Новим роком, він був добрий і не надто вимогливий – можна було легко відкараскатись пісенькою чи віршиком про зиму.

Аж ось останнім часом його почав витісняти Святий Миколай. Він приходить в грудні і теж приносить подарунки, не вимагаючи натомість нічого.

За кордоном цього персонажа знають як Санта Клауса, який приходить на Різдво і обдаровує людей – дітлахів, переважно. Традиційно Санті дають солодощі – чи то подяку, чи то пожертву.

Зі святим Миколаєм все більш-менш зрозуміло. Прототип його – християнський священник, який жив в 3 столітті нашої ери на території нинішньої Туреччини. Він, кажуть, любив дітей і допомагав бідним, причому часто робив це потайки. Панотець Миколай помер 6 грудня (за юліанським календарем, по якому ми зараз живемо – 19 грудня), був визнаний святим і згодом перекочував у народні повір’я як відповідальний за зимові свята та подарунки.

А от Дід Мороз – інша річ. Він, разом зі Снігуронькою, набув популярності на теренах Радянського Союзу після 1936 року і мав замінити Святого Миколая у свідомості людей, бо асоціації з релігією були небажані.

Власне, Дід Мороз – відомий здавна герой казок, повелитель зими, якого називали по-різному: Тріскун, Студенець, Карачун, Зимник і, звичайно, Мороз. Щоб задобрити Діда Мороза, наші предки приносили йому жертву. Ба навіть людську – прив’язували в лісі до дерева дівчину. Схожі сюжети про зустріч юної особи в лісі з Дідом Морозом є і в пізніших літературних переказах казок. В цьому контексті Снігуронька уособлює скоріше жертву Діду Морозу, ніж його добровільну супутницю.

Відгомін страху перед Морозом-Карачуном зберігся в народних ритуалах. Наприклад, в різдвяний вечір, починаючи обрядову трапезу, господар дому насамперед виходив надвір з мискою куті, щоб пригостити Мороза.

«Морозе, Морозе, йди до нас вечеряти», – гукає у нічну темряву господар.

Мороз не відповідає, і тоді хазяїн дому ставить на порозі, чи на підвіконні миску з кутею, примовляючи: «Не хочеш зараз іти, то не приходь і весною, бо будемо батогами бити!»

Схожий персонаж, асоційований з зимовими святами, є й у наших західноєвропейських сусідів. Так, скандинавам відомий Йоулупуккі – дослівно «солом’яний козел». Це досить страховинний персонаж, якого зображують то з козячими рогами й копитами, то зодягнутого в шкуру, зідрану з принесеного в жертву козла. Тобто червоний колір одягу – це жертовна кров… Йоулупуккі приходить взимку та обдаровує слухняних дітей. А неслухняних забирає з собою і їсть.

Хто відповідальний за подарунки в зимові свята - ФОТО
Йоулупуккі

У західних слов’ян є такий собі Крампус – «різдвяний чорт», який краде неслухняних дітей, подорожуючи чи то паралельно зі Святим Миколаєм, чи то замість нього.

Хто відповідальний за подарунки в зимові свята - ФОТО
Крампус

До речі, Святий Миколай теж приносить малим неслухам різки…

Отже, сучасні герої зимових свят – трансформовані релігійними та світськими ідеологами персонажі народних міфів, які скоріше лякали людей, ніж розважали їх.