Що важливо знати батькам про вікові етапи дозрівання мозку

Що важливо знати батькам про вікові етапи дозрівання мозку

Автор: Валентин Фіголь

Знання про вікові етапи розвитку мозку дуже важливі для батьків – щоб не вимагали від дітей більшого, ніж дозволяє фізіологія. Про це нагадують дорослим лікарі Кам’янського міського центру здоров’я та медицини спорту.

Мозок регулює більшість процесів в організмі людини. Зокрема, відповідає за здатність мислити – отже функціонувати в соціумі.

Щоб батьки краще розуміли своїх дітей – як і чому ті реагують на зовнішні подразники, фахівці вважають за доцільне пояснити, які ділянки мозку коли дозрівають в процесі розвитку та за що вони відповідають. Знання цього допомагає пояснити емоційні та інтелектуальні зміни у дітях, підлітках та молодих людях.

Такі знання важливі, щоб не обтяжувати дитину своїми завищеними очікуваннями, пресом фраз «а ти вже у віці Х років мав би…» (і далі – низка вимог, які дитина не в змозі виконати, тому що мозок ще не «дозрів»).

Відповідно до дослідження зокрема д-ра Гордона Ньюфелда (інститут Г. Ньюфелда, Ванкувер, Канада), розвиток деяких відділів і функцій мозку у високочутливих дітей відбувається повільніше.

Ранній розвиток. У перші 4 роки життя найшвидше змінюються області мозку, пов’язані з базовими функціями. До 4-х років практично повністю розвиваються області, які відповідають за основні почуття та загальну моторику. Дитина може ходити, тримати олівець і самостійно їсти.

Області, відповідальні за відчуття, наприклад, тактильні, розвинені практично повністю. Області, що керують зором, повністю дозріли.

В 6 років область мозку, що відповідає за мовлення ще незріла, але продовжує швидко розвиватися в дітях до 10 років. Це може бути одним із пояснень, чому маленькі діти, на відміну від дорослих, так легко вивчають нову мову.

Частини мозку, відповідальні за абстрактне мислення, вміння мислити раціонально і емоційну зрілість, ще не розвинулися. Недостатність їхньої зрілості – одна з причин, чому маленьким дітям складно сприймати велику кількість інформації і коли їм пропонується занадто великий вибір, у дітей трапляються істерики.

Якщо загальна моторика добре розвинена вже до 5 років, то розвиток дрібної моторики найактивніше розвивається між 8 і 9 роками. Дітям стає легше писати, а у саморобках вони виходять на новий рівень акуратності.

До 9 років починають дозрівати тім’яні часини головного мозку. Їх розвиток дозволяє дітям опановувати навички математики та геометрії. Швидкість навчання у цьому віці дуже велика.

Префронтальна кора дозріває однією з останніх серед відділів мозку. Поки вона не розвинулася, у дітей не вистачає здатності адекватно оцінювати ризик чи будувати довготривалі плани.

Десь до 9 років глибоко у лімбічній системі розвивається здатність переживати емоції. Але ця здатність не стримується префронтальною корою, яка відстає у розвитку. Тому підліткам часто так важко стримувати свої емоції.

У 9-річному віці дуже швидко розвиваються тім’яні долі – інтелект та аналітичні здібності дитини зростають.

У підлітковому – десь 14-15-річному віці мозок дитини стає більш спеціалізованим та ефективним, продуктивним.

Дозрівання до 17 років областей префронтальної кори головного мозку показує, чому у старшому підлітковому віці діти здатні мати справу з набагато складнішими речами, ніж у дитинстві. Розвиток цих областей веде до сплеску соціальної активності та прояву емоцій серед старших підлітків. Стають можливі планування, оцінка ризиків та самоконтроль.

Вищі психічні функції розвиваються приблизно до 21 року. Хоча, на перший погляд, здається, що мозок практично повністю розвинувся в підлітковому віці, недолік в емоційній зрілості, в контролі за імпульсами та здатності приймати рішення спостерігаються аж до досягнення повноліття.

Мозок 21-річної молодої людини практично дозрів. Але навіть після досягнення офіційного «дорослого» віку у нас у мозку все ще є області, що мають потенціал для розвитку. Емоційна зрілість і здатність приймати рішення розвиватимуться й у наступні роки.