«Патріотичний бестселер» з минулого – в клубі «СвітоГЛЯД» в Кам’янському

«Патріотичний бестселер» з минулого – в клубі «СвітоГЛЯД» в Кам’янському

Автор: Валентин Фіголь

Книжку Івана Нечуя-Левицького «Хмари» – «патріотичний бестселер з минулого», як назвали її організатори, обговорювали 3 січня в літературному клубі «СвітоГЛЯД» в Кам’янському.

Перше в новому 2023 році засідання Літературного Клубу «СвітоГЛЯД» відбулося в міській бібліотеці на проспекті Т. Шевченка. Предметом обговорення на цей раз стала обіцяна відвідувачам клубу раніше, книга Івана Нечуя-Левицького «Хмари».

Ще восени, під час зустрічі на тему «Кайдашевої сім’ї» організатори розповідали про не таку популярну і відому працю Нечуя, як «Хмари». Яка, до речі, хронологічно була написана раніше аніж і «Кайдашева сім’я», і «Микола Джеря».

«Дуже приємно, що все більше людей долучається до Клубу і відвідують інтелектуальні заходи в міській бібліотеці, – зауважив Максим Дорофеєв, голова клубу «СвітоГЛЯД». – Відвідувачі літературного проєкту «Літературні СвітлоВежі» не просто слухачі – вони активні учасники: співрозмовники й дискутанти на ту чи іншу тему».

Найбільше тішить організаторів, що люди знову беруть книги в бібліотеці й знову читають, бо перед клубним заходом необхідно прочитати предмет обговорення. На момент зустрічі, тобто на 3 січня, «Хмари» прочитали не менше половини аудиторії, тоді, як ще восени про книгу майже ніхто не чув. «Тож прогрес в бік обізнаності та освіченості можемо розглядати, як доконаний факт – мешканці Кам’янського культурно розвиваються!» – акцентував М. Дорофеєв.

Вражає, зауважили учасники зустрічі, як автор «Хмар» та «Кайдашевої сім’ї» без зайвих реверансів в бік північних сусідів розмежовує московський народ і українську націю. Він чітко, без політкоректних прокламацій вказував на ментальну прірву між народами: їхніми культурами, традиціями, звичаями, побутовими справами.

«Якби книга була написана у 2022 році, то вона б стала патріотичним бестселером, а так, як вона народжена у далеких 70-х роках ХІХ (!) століття, то патріоти давно забули про ту культурну експансію Московією Києва, яка коїлася вже тоді», – наголосив пан Дорофеєв.

«Патріотичний бестселер» з минулого – в клубі «СвітоГЛЯД» в Кам’янському - ФОТО
Максим Дорофеєв

Доповідач навів цитату, яка, на його думку, особливо яскраво передає суть назви твору – ось ці «вєлікоруські» хмари, які затьмарили українське сонце: «Студенти з України й Білорусії були цивілізованіші, делікатніші. Вони стояли далеко вище од інших, навіть розвиттям розуму, і виглядали паничиками і європейцями між грубими великорусами. Всі студенти говорили московським язиком, і рідко траплялося почути співучу, м’яку розмову українську… В Братськім монастирі, в давній славній академії панував чужий великоруський дух, чужа наука, чужий язик, навіть чужі люди… Все давнє українське лежало десь глибоко під землею, рядом з могилою Сагайдачного, а над землею роєм вилися попід деревом чужі люди з чужої далекої сторони, з чужою мовою, з чужим духом, нагнані бог зна звідкіль, щоб загнати ще глибше в землю нашу старовину і новину і поховати її навіки…»

Наразі, говорили учасники зустрічі, вже не треба переконувати українців щодо імперської сутності північних варварів. Але, визнали літературошукачі, ще якихось десять-п’ятнадцять років тому твір Нечуя вважався б тенденційним і безпідставно русофобським.

Тому вкрай важливо, казали учасники засідання, щоби ця книга належно вивчалася й аналізувалася в середній школі для розуміння окремішності наших народів. Для розуміння «руского нутра», яке намагається все вкрити хмарами й негодою всюди, де лише з’являється…

Також була заслухана окрема доповідь про публіцистичні праці Івана Нечуя-Левицького учасниці Клубу пані Валентини Полонської. Вона звернула увагу на актуальність цих праць, на знамениту фразу «Геть від Москви». Бо саме Нечуй закликав більше звертати увагу на власне, своє, національне коріння літератури, а не мовчазно поклонятися імперським ідолам, на кшталт Пушкіна і Толстого. Він доводив, що маємо своїх геніїв пера, які ментально, духово підходять нам набагато більше аніж майстри російської словесності.

Такий Нечуй-Левицький, яким представили кам’янським шанувальникам літератури ЛК «СвітоГЛЯД», дійсно виявився «нечуваним Нечуєм».

«А це означає, що місія культурного проєкту досягла мети – більше освіти, більше інтелектуальних смаколиків, більше національного та прекрасного, – прокоментував захід добродій Максим. – СвітоГЛЯД обіцяє нові літературні сюрпризи та культурні цікавинки».

«Патріотичний бестселер» з минулого – в клубі «СвітоГЛЯД» в Кам’янському - ФОТО