Чи можуть споживачі конопель бути донорами

Чи можуть споживачі конопель бути донорами

Автор: Валентин Фіголь

Донорство в Кам’янському, як і скрізь в Україні, сьогодні вельми актуальне. А вживання конопель, яке є протизаконним – вельми розповсюджене. Чи може вживання конопель бути протипоказанням до донорства? Своїми аргументами поділились активісти волонтерської команди «Донор. УА».

Заклики до донорства лунають сьогодні по всіх волонтерських спільнотах – бойові дії продукують багато поранених…

Команда «ДонорUA» не підтримує нелегальне вживання марихуани та будь-яких інших психоактивних речовин, зауважують волонтери, серед яких чимало медиків.

«Слід визнати, що певна кількість громадян вживає канабіс (інша назва конопель – прим. «Пильний погляд») епізодично чи регулярно — ці люди є такими ж повноправними членами суспільства, як і всі інші, та мають знати, чи можуть вони здавати донорську кров», – пояснюють актуальність своїх рекомендацій автори.

Центри здачі крові не перевіряють кров на наявність у ній канабіноїдів, тож відповідальність цілковито лежить на самому донорі.

Офіційної позиції МОЗ України з цього приводу немає, зауважують волонтери. Проте, наприклад, у США – нашого головного союзника сьогодні, вживання канабісу не вважається протипоказанням до здачі крові.

Коли людина вживає коноплі, їх головний активний компонент – тетрагідроканабінол (ТГК), транспортується до головного мозку, викликаючи психоактивний ефект. Поступово організм метаболізує ТГК, перетворюючи його на карбонову кислоту. Даний метаболіт не є психоактивним чи небезпечним. Якщо людина, котра вжила марихуану, більше не відчуває психоактивного впливу, це означає, що ТГК у її крові повністю метаболізувався та не потрапить в організм реципієнта.

Тривалість метаболізму ТГК залежить від багатьох факторів: кількості спожитої речовини, способу вживання, індивідуальних особливостей організму тощо. Тож потенційному донору слід спиратися на власне самопочуття. Якщо людина відчуває слабкість, запаморочення, сплутаність свідомості, нудоту, проблеми з концентрацією тощо, з донацією слід почекати. Окрім того, що перелічені симптоми свідчать про наявність тетрагідроканабінолу у крові, самопочуття донора може суттєво погіршитися після здачі крові у такому стані.

Як орієнтир можна використовувати рекомендації, що стосуються алкоголю, а саме: не вживати ніяких спиртних напоїв, і, відповідно, канабіноїдів, упродовж 48 годин перед здачею крові. За цей час метаболіти ТГК повністю виведуться з вашого організму, а самопочуття повернеться у норму.

Зверніть увагу на те, що нелегальне ін’єкційне введення наркотичних речовин навіть один раз у житті є абсолютним протипоказанням до здачі крові. Радимо також ознайомитися з переліком тимчасових протипоказань.

Закликаємо донорів відповідально ставитися до свого здоров’я та процесу донації.