Звідки в Кам’янському взявся водогін

Звідки в Кам’янському взявся водогін

Автор: Валентин Фіголь

Історію про те, звідки в селі Кам’янському взявся водогін, нагадали металурги «Каметсталі».

Час від часу металурги комбінату «Каметсталь» нагадують мешканцям Кам’янського, що наше місто починалось саме з металургійного заводу. Вірніше, з районів житлової та адміністративної забудови, збудованих власниками «Южно-русского Днепровского металлургического общества» для адміністрації та робітників підприємства, яке у далекому 1889 році розпочало виробництво металу.

Цього разу металурги розповіли, як місто отримало водогін. За кілька місяців до введення в експлуатацію металургійного заводу, у листопаді 1888 року на березі Дніпра була зведена перша насосна станція. Тут було два насоси системи «Вулкан» потужністю по 150 м³/год – один робочий, другий резервний. Насоси подавали воду до вежі, з якої вона надходила до водогону. До цього село Кам’янське забезпечувалося ґрунтовою водою з шахтних колодязів.

Як зазначили історики заводу, невеличка вулиця, яка проходить паралельно вулиці Соборної та виходить на площу Ясюковича навпроти заводоуправління «Каметсталь», називається Басейною. Це одна з найстаріших вулиць Верхньої колонії нашого міста. «Напевно, далеко не всі знають, звідки така назва, – інтригують фахівці. – Адже поблизу немає басейнів. Сьогодні немає».

Історичне фото до публікації може багато чого прояснити. За інформацією місцевого краєзнавця Дмитра Кубанова, наприкінці 19-го – початку 20-го сторіччя тут стояла ось така цікава інженерна споруда – кам’яний резервуар, що вміщував понад 200 кубометрів дніпрової води. Саме з нього здійснювалося водопостачання Нижньої колонії та закачувалася вода у напірну вежу Верхньої колонії – району, де проживала адміністрація та службовці металургійного заводу. На початку 20 сторіччя, в дореволюційний час, водопровід та електрика тут були підведені до кожного будинку.

Отже, об’єкт на фото відігравав головну роль у водозабезпеченні обох житлових районів металургійного заводу. З водонапірної вежі, яка збереглася до наших днів, й зроблена світлина. Кам’яний резервуар вкритий земляним насипом та має восьмигранну башту нагорі. Він і був тим самим «басейном», якому вулиця завдячує своєю назвою.