Про пільги для учасників бойових дій та членів їх сімей нагадали правники з Кам’янського

Про пільги для учасників бойових дій та членів їх сімей нагадали правники з Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь

Про пільги, які надає Україна учасникам бойових дій та членам їх сімей, нагадали фахівці Кам’янського центру безплатної правової допомоги (БПД).

Наразі в Україні є низка нормативно-правових актів, які регулюють надання пільг учасникам бойових дій. Але найголовніший серед них є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», стаття 12.

Медичні та житлові пільги для УБД

Учасник бойових дій може:

 • безоплатно одержати ліки та вироби медичного призначення за рецептами лікарів;
 • має право на першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
 • безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
 • користування при виході на пенсію чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
 • щорічне медичне обстеження і диспансеризація;
 • першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.

Пільги, що стосуються житлових питань:

 • 75-процентна знижка плати за користування житлом;
 • 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами;
 • першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт будинків і квартир;
 • особи, які дістали поранення (контузію або каліцтво під час участі в бойових діях) забезпечуються жилою площею у строк 2 роки після становлення на квартирний облік;
 • першочергове право на вступ до житлово-будівельних та гаражних кооперативів, садівницьких товариств.

Учасник бойових дій може одержати позику на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, дачних будинків з погашенням її протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва.

Фінансові пільги:

 • особа яка є учасником бойових дій має знижку у 75 % на паливо для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
 • безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом. Має право на отримання безоплатно електронного квитка.
 • допомога по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.

Крім того, таким категоріям осіб надаються додаткові фінансові пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету.

Учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога.

Соціальні та освітні пільги

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановив дострокову пенсію за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками — 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначив що час проходження військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю і до стажу державної служби на пільгових умовах.

Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачені пільги на оздоровлення та відпочинок дітей учасників бойових дій. Більше того за місцем проживання сімей учасників бойових дій, їх дітям передбачені першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах.

Що стосується освітніх пільг, то діти таких категорій осіб мають право на переведення на бюджетну форму навчання при здобутті вищої, професійно-технічну та фахової передвищої освіти на денній формі. Діти учасників бойових дій, що навчаються на денній формі, мають право на безоплатне або пільгове проживання у гуртожитках. У випадку якщо у дітей відсутня заборгованість вони мають право на соціальну стипендію