ПВК «Редан» – хто вони, чого хочуть та чи є загрозою?

ПВК «Редан» – хто вони, чого хочуть та чи є загрозою?

Автор: Олександр Бугаєв

Наприкінці лютого українські ЗМІ повідомляли, що у різних містах країни відбулися (або поліція встигла завадити) заворушення за участю так званої ПВК «Редан». У тому числі у Дніпрі й Кам’янському. Оскільки абревіатура ПВК розшифровується як «приватна військова компанія», багато хто вважає, що “Редан” має відношення до сумнозвісної ПВК «Вагнер». Що ж це за група, чи насправді вона така страшна і небезпечна, як про неї розповідають, та що говорять з цього приводу поліція та психологи?

Обережно, “Редан”!

25 лютого у Дніпрі, в одному з телеграм-каналів написали, що біля одного з торговельних центрів міста має відбутися зіткнення груп підлітків. Потім у соцмережах з’явилось відео, на якому юрба підлітків ходила по вулицях, потім групи збиралися біля торговельних центрів. Бійок чи зіткнень помічено не було. Потім поліція почала затримувати підлітків за порушення громадського порядку і відвозити до відділків поліції, де з ними розмовляли ювенальні поліційні.

27 лютого у Києві поліція затримала групу підлітків, які збирались влаштувати масову бійку. Усіх доставили у відділок поліції.

У той же день поліція встигла завадити масовим бійкам підлітків у центрі Львова, у Харкові – затримали аж 257 осіб, в Івано-Франківську, Луцьку, Житомирі та інших містах.

ПВК «Редан» - хто вони, чого хочуть та чи є загрозою? - ФОТО

Всього за два дні у різних регіонах країни відбулося близько 30 несанкціонованих масових зібрань молоді. Більш як 700 учасників цих зібрань були затримані. Більшість із них – неповнолітні. У деяких при обшуках знайшли ножі, кастети та газові балончики.

Усі затримані виявилися учасниками руху ПВК «Редан», який з’явився в Росії всього на чотири дні раніше.

Все почалося в Росії

22 лютого у московському ТЦ «Авіапарк» відбулася масова бійка між двома групами молоді. Представники однієї з груп були у чорних куртках із зображенням павука на спині та з довгими чубчиками, представники іншої – коротко підстрижені й у спортивних костюмах. Потім подібні бійки відбувалися й в інших містах Росії.

ПВК «Редан» - хто вони, чого хочуть та чи є загрозою? - ФОТО

Ті, що з павуками на спинах, називають себе ПВК “Редан», а своїх противників – «офниками». За словами учасників “Редану”, до їх групи входять підлітки, які люблять дивитись японські мультфільми. І назву групи вони взяли з японських коміксів Hunter x Hunter (Мисливець і мисливець), де одного з головних персонажів звуть Геней Редан, він є ватажком банди під назвою «Павуки».  Символіку групи – павука з цифрою 4 – вони взяли з цього ж коміксу. Збираються вони на свої сходки не для того, щоб битися, а просто поспілкуватися. А битися їм доводиться через те, що на них почали нападати “”офники”(Субкультура, що асоціюється з агресивною поведінкою та пошуком приводів для бійки. Вважається, що субкультура «офників» сформувалася завдяки футбольним фанатам, які після матчів влаштовували сутички з уболівальниками команди суперників. – прим. авт.). Отже, за словами «реданівців», через часті напади на них з боку «офників», вони почали самоорганізовуватися, щоб захистити себе й «покласти край знущанням та побоям».

Те, що цей російський рух поширився на українську молодь, деякі фахівці вважають закономірним. Однією з причин, на їх думку, є відсутність альтернативних субкультур. Наприклад, викладач японської мови та відеоблогер Борис Мороз вважає, що учасники «Редана» у Росії створили «революційну ідеологію», в основі якої лежить ідея про те, що «неформали, які отримували люлей від гопників та ультрас, можуть зібратися разом і самі прописати їх будь-кому». Тепер їх почали наслідувати українські підлітки.

“Редан” у Кам’янському

На одному з телеграм-каналів Кам’янського 28 лютого з’явилася інформація, що у ЦУМі ніби то збираються підлітки з “Редану”, але хвилюватися не варто, поліція в курсі.

У поліції Кам’янського розповіли, що ні “Редану”, ні подібних підліткових рухів у місті немає, і що ніяких зборів підлітків у ЦУМі не планувалося. А повідомлення про це в телеграм-каналі назвали звичайною дезінформацією або жартом, яку могли написати з будь-якого міста України. Тому порадили не хвилюватися і запевнили, що поліція тримає все під контролем.

Однак Дарина Довгопола, інспектор сектору ювенальної превенції відділу превенції Кам’янського РУП звернулася до батьків з проханням приділяти більше уваги своїм дітям, а зокрема звертати увагу на коло спілкування дітей, контролювати й переглядати їх акаунти в соцмережах і групах.

Потім у Кам’янській районній військовій адміністрації повідомили, що “у зв’язку з активізацією в області неформальних рухів дітей та учнівської молоді «Ч(П)ВК Редан» та «Офники», які вчиняють правопорушення у ТРЦ, враховуючи резонансність подій за участі відповідних рухів, з метою запобігання протиправним діям дітей та учнівської молоді в умовах воєнного стану за дорученням начальника Кам’янської районної військової адміністрації Олега Гапіча закладами освіти Кам’янського району організовано та здійснюється превентивна та профілактична робота серед дітей та учнівської молоді.

А саме проходять інформаційні години та тренінги для учнів, інформаційні бесіди з батьківськими комітетами, надаються рекомендації з проханням звертати увагу на контент, який споживає дитина, бути в курсі її інтересів;

Крім того, педагогічними працівниками проводиться моніторинг серед школярів їх схильності до участі у тих чи інших неформальних об’єднаннях та прихильності до відповідних ідей.

“Редан” – російська інформаційно-психологічна операція

За словами “реданівців”, назва їх групи як і сама група не має ніякого відношення до сумновідомої ПВК «Вагнер». Ця абревіатура – просто жарт і прикол. Проте правоохоронці вважають, що без Вагнера все ж не обійшлося. Адже її очільник публічно героїзує роль злочинців та закликає молодих людей вступати у ПВК, де їх навчають «чоловічої роботи».

Взагалі поліція вважає, що поширення руху “”Редан – це російська інформаційно-психологічна операція,  якою Росія намагається будь-яким чином дестабілізувати ситуацію в Україні. Щоб російські пропагандисти потім могли “насолоджуватися” бійками та порадіти проблемам нашої держави. А підлітки для цього найкраще підходять, бо легко піддаються впливу.

Правоохоронці заблокували до 20 каналів у соцмережах, в яких молодь закликали до участі у масових зібраннях. Нині поліція шукає джерела фінансування цих інформаційних каналів.

Поліція радить батькам пильно й уважно стежити за своїми дітьми – щоб ненароком не вскочили у подібну халепу. І нагадує, що за участь у подібних групах батьків можуть притягнути до відповідальності за ст. 184 КК України – невиконання батьківських обов’язків.

Не такий вже страшний чорт?..

Є думка, що все те негативне, що говорять і пишуть про ПВК «Редан» сильно перебільшене. Так, підлітки писали повідомлення у соцмережах. Так, збиралися біля торговельних центрів, бігали вулицями. Але ж ніяких масових заворушень практично не відбувалося. Тим більше нічого не відомо про те, що «реданівці» дестабілізують ситуацію у країні.

Ті журналісти, які переглянули мультфільм «Мисливець і мисливець», розповідають що мультик не містить нічого забороненого:  цікавий сюжет саме для дванадцятирічних, про дружбу та взаємовиручку, ніякої порнографії чи садизму немає. Так, є там негативні персонажі – угруповання «Редан». Ну так в багатьох мультиках є негативні герої. Так що тепер заборонити дивитися аніме?

ПВК «Редан» - хто вони, чого хочуть та чи є загрозою? - ФОТО

До речі, журналісти помітили, що група «реданівців» у соцмережах переповнена військовими зведеннями, карикатурами на Путіна, Рогозіна та інших. І фото Володимира Зеленського та Валерія Залужного є. До них підлітки ставляться з пієтетом та прикрашають своїми символами – павуками. Виходить, «реданівці» патріоти!

Одеський журналіст Дмитро Жлогов вирішив поїхати на стрілку ПВК “Редан». На місці нікого не виявилося, окрім десятка дужих поліційних. На його думку, «реданівці» просто виборюють свободу висловлювати себе – носити одяг та зачіску, які хочуть.

Журналіст вважає, що саме через ЗМІ виник такий нездоровий інтерес до “Редану”. Як тільки про нього перестануть писати, цікавість дуже скоро впаде. І всі страхи та побоювання теж.

Що про підліткові групи кажуть психологи

Маріана Лапіна, психологиня та сімейна психотерапевтка з Кам’янського, розповіла, що ніколи не чула про існування ПВК «Редан» в нашому місті.  Каже, що взагалі про цю групу дізналася зі ЗМІ.

За її словами, у тому, що підлітки збираються у подібні групи, немає нічого дивного й страшного. Багато з них націлені на групи, де їх приймають, вважають своїми. Так було завжди. Це своєрідне тренування виходу з сім’ї. Є багато речей яким, вони ніколи не навчаться вдома, лише в таких групах. Наприклад, закоханість, зрада, інші подібні відчуття дома не перевіриш.

ПВК «Редан» - хто вони, чого хочуть та чи є загрозою? - ФОТО
Маріана Лапіна

“Та й авторитет однолітків вище авторитета батьків. Тим більше, що цим дорослим не вгодиш! Сиділи годинами в інтернеті – погано. Вийшли на вулицю – теж погано.

Зараз війна, і на підлітків це також впливає. В країні неспокійно, дома неспокійно, батьки переживають, і підлітки це теж відчувають. Особливо ті, в кого батько чи хтось з рідних на фронті. Додамо до цього ще проблеми з навчанням – сьогодні більшість дітей навчаються онлайн. Усе це може викликати агресію у дітей. А де її краще виплеснути? Саме у подібних “Редану” групах”, – вважає психологиня.

Чи небезпечні такі групи? За словами М.Лапіної, звичайно, важко повірити, що 12-13-річні підлітки можуть дестабілізувати ситуацію у країні. Тим більш ті, хто орієнтований на мультфільми, нехай і японські. У них немає агресивної ідеології. Ну, зібралась десь біля ТЦ група підлітків, покричали, пострибали – якщо немає агресії, то нічого в цьому страшного немає. Дружити проти когось – сама міцна дружба.

Можливо, саме завдяки повідомленням ЗМІ про ПВК «Редан» і склалося таке негативне враження. Але групи бувають різні. Якщо група має схильність до агресії, її не можна назвати позитивною. Часто підлітки намагаються самовиразитися через якісь злочинні дії – вкрасти, побитися і т.д. А ще групою може хтось керувати й використовувати підлітків у своїх інтересах. У тому числі й дестабілізації ситуації в країні. Оце вже небезпечно. В таких випадках вже має втручатись поліція.

Що потрібно робити батькам? Звичайно, розібратися в ситуації, каже психологиня, зрозуміти, що це за група, чи не зашкодить участь у ній їх дітей, їхній безпеці та здоров’ю. Більше розмовляти з дітьми, питати, чого вони хочуть, до чого прагнуть.

“Напряму заборонити дітям ходити до групи батьки вже не зможуть. Бо для дітей важливіше не втратити авторитет у групі, ніж посваритися з батьками. Тому головне – довірчі бесіди. Щось підказати, у чомусь допомогти. Щоб остаточно не втратити відносини зі своїми дітьми.

Те, що поліція рекомендує батькам уважніше стежити за своїми дітьми – правильно. Але головне – не перетнути межу, – підсумувала сімейна психотерапевтка.