Моніторинг викидів «на трубі» затвердив уряд України

Моніторинг викидів «на трубі» затвердив уряд України

Автор: Валентин Фіголь.

Моніторинг атмосферних викидів безпосередньо «на трубі» джерела – рішення, на яке довго чекала екоспільнота. Такий спосіб екомоніторингу затвердив уряд України 28 березня.

Кабінет Міністрів України 28 березня затвердив порядок запровадження автоматизованих систем контролю викидів забруднювальних речовин. Фактично йдеться про встановлення моніторингу за викидами «на трубі», про необхідність якого вже тривалий час говорила екологічна спільнота. Про це розповів Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.

Моніторинг викидів «на трубі» затвердив уряд України - ФОТО
Руслан Стрілець

«Це важливий крок на шляху до євроінтеграції, зменшення промислового забруднення, а також доступу громадян до екологічної інформації та цифрової взаємодії, – резюмував Р. Стрілець. – Зараз наша промисловість працює на чверть порівняно з довоєнним рівнем. Проте всі ми розуміємо, що Україну чекає повоєнне відновлення, і воно має відбуватися вже з новими сучасними правилами».

Україна впроваджує такі підходи та передбачає обов’язок для промислових підприємств встановити системи моніторингу викидів у повітря на своїх установках, повідомив міністр.

Він звернув увагу на кілька нюансів новації:

  • обов’язковим буде лише встановлення АСК на нове обладнання. На чинне устаткування ця вимога не поширюється;
  • бізнес матиме час підготуватися до нововведень – 5 років після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

Дані з автоматизованих систем контролю передаватимуться до Міндовкілля автоматично, міністерство аналізуватиме їх та публікуватиме на #ЕкоСистемі. Це дозволить налагодити сучасний цифровий обмін інформацією між бізнесом, державою та громадянами, зазначив пан Стрілець. У результаті кожен українець бачитиме, як те чи інше підприємство впливає на стан атмосферного повітря, чи достатні та ефективні його заходи щодо скорочення викидів, чи дотримується бізнес умов дозволів на викиди, а також наскільки ефективною є державна політика у цій сфері й що потрібно відкоригувати.

«Тобто держава оперуватиме достовірними даними, громадяни бачитимуть реальну ситуацію у себе в регіоні, бізнес зможе оцінити та спланувати, які заходи з екомодернізації ще потрібні, щоб мінімально впливати на довкілля. Це і є європейський підхід, який ми прагнемо запровадити в Україні», – констатував очільник Міндовкілля.

Нагадаємо, що в Кам’янському, яке традиційно входить до трійки-п’ятірки лідерів по забрудненості повітря серед міст України, автоматизована система екологічного моніторингу перебуває в стадії переоснащення та реконструкції приблизно з початку XXI століття.

Моніторинг викидів «на трубі» затвердив уряд України - ФОТО