Бігати по психологах, міняючи їх – то марна праця: як  обрати правильного фахівця

Бігати по психологах, міняючи їх – то марна праця: як  обрати правильного фахівця

Автор: Валентин Фіголь.

Як обрати правильного психолога чи психотерапевта? Поради й рекомендації для кам’янчан були сформовані на базі інформації від професійного психолога з Кам’янського та досвіду автора, який пише про психологів та психологічні проблеми понад 20 років.

Від правильності вибору фахівця часто залежить не лише успіх у розв’язанні конкретної проблеми клієнта, а й довіра до представників професії та психологічних послуг.

За десятиріччя професійної діяльності автору довелось написати чимало публікацій про душевні, психологічні, психосоматичні проблеми та способи їх вирішення. При підготовці цих публікацій довелось поспілкуватись з багатьма фахівцями – психіатрами, психологами та психотерапевтами, прочитати чимало спеціальної літератури.

Запропонована публікація – коротке резюме цього досвіду та поради професійного психолога з Кам’янського Вікторії Лобенок.

Бігати по психологах, міняючи їх - то марна праця: як  обрати правильного фахівця - ФОТО
Вікторія Лобенок

«Це важливо – вчасно звернутися до психолога та отримати якісну допомогу, – переконана психологиня Лобенок. – Стрес, коли він має довготривале місце в житті людини, має більше шансів похитнути психічне здоров’я людини».

Психолог чи психотерапевт, що надає професійні послуги, повинен мати базову освіту в галузі психології, педагогіки або медицини, а психотерапевт – також спеціалізовану освіту в галузі психотерапії (гештальт, психоаналіз, когнітивно-біхевіоральний підхід, інше).

Вибрати психолога чоловіка чи жінку? Питання дуже тонке, точну відповідь не завжди вдається знайти при перших зустрічах. Варто орієнтуватися спочатку на власні відчуття. Дайте відповідь собі на таке запитання: «З ким тобі буде знаходитися поруч безпечніше, спокійніше – психологом чоловіком чи жінкою?». Деякі клієнти орієнтуються на свій запит. Якщо це складнощі у побудові відносин із протилежною статтю, припустимо – з чоловіком, то вибір психолога чоловіка має раціональне зерно.

Як вибрати психолога за віком? Хтось із клієнтів шукає собі психотерапевта серед «молодих», серед ровесників, хтось принципово віддає перевагу людям похилого віку, з бородою, окулярами та люлькою в зубах. Обирати вам: досвід підказує, що якість психотерапії не залежить безпосередньо від віку психолога.

Якщо у Вас є певна тема, з якою хотілося б звернутися до психолога, можна при первинному знайомстві (телефонному дзвінку), запитати психолога: «Чи маєте Ви досвід роботи з аналогічною темою?» Це дуже поширена процедура, і до подібних питань психологи ставляться з великою увагою та розумінням.

Припущення, що вища вартість послуг означає вищий рівень професіоналізму психолога, нечасто має під собою основу.

При виборі психолога, слід звернути увагу, де відбуваються терапевтичні зустрічі. Найчастіше це орендоване (або своє) приміщення, обладнане для терапевтичної роботи. Варто поставитись із пересторогою до психологів, які приймають клієнтів у себе вдома без територіального кордону для продуктивної роботи.

Домовляючись про зустріч із психотерапевтом, або дізнаючись подробиці (телефоном), зверніть увагу на те, як відбувається діалог. Досвідчений психолог не дозволить собі умовляти на консультацію, маніпулювати, не даватиме рекомендації та поради.

«Бігати по психологах, міняючи їх – то марна праця, – розповіла Вікторія Лобенок. – Бо, по-перше, це говорить про те, що ви ні фіга не хочете змінювати у своєму житті та шукаєте, на кого перевісити свої проблеми. А по-друге, ви, таким чином, блокуєте свій потенціал для розвитку».

Найбільш популярним є пошук психолога в Інтернеті через пошукову систему або спеціалізовані каталоги, форуми, зазначає пані вікторія. Або опитування знайомих. Можливо, хтось із них має досвід проходження психотерапії й може порадити фахівця.

Перше, на що психологиня рекомендує звертати увагу при виборі спеціаліста – це звичайна симпатія. Людина, якій ви збираєтеся довіряти свої страждання, повинна вам подобатися візуально і бути приємною для вас. Інтуїція також на допомогу.

Як обрали симпатичну для вас людину, важливо заглянути в її профіль в соціальних мережах. Тут ви можете дізнатися більше про людину. Чим живе, з якими темами працює і з ким товаришує. Особливо звернути увагу на професійне оточення психолога. Приналежність до професійної спільноти додає психологу відповідальності за ваше життя.

Не соромтеся запитати про освіту, вартість послуги та наявність особистої терапії та супервізії, нагадує фахівець. Просто пам’ятайте, що професіонали не дають порад. І якщо ви почуєте, щось по типу такого: “А що ви самі, про це думаєте?” – то не варто одразу кидати терапію і скаржитися на психолога. Тут, як раз є про що поговорити.

«Ви вже зрозуміли, що психологи не будуть вирішувати за вас ваші проблеми, – наголошує В. Лобенок. – А якщо таке станеться, то одразу тікайте, то не ваш психолог».

Фахівець рекомендує пам’ятати, що за одну зустріч мало що зміниться у вашому житті: «Якщо просто поговорити та зняти напругу, то можна прогулятися з подружками чи з друзями. Або, взагалі розказати про свої страждання будь-якій людині й забути про це. І це – також нормально. Але, тут нюанс. Запитайте себе, скільки ваші друзі повинні терпіти та переробляти ваші постійні скарги?..»