Що робити пацієнту, якщо в особистому кабінеті з’явилися «некоректні» візити

Що робити пацієнту, якщо в особистому кабінеті з’явилися «некоректні» візити

Як працює електронна система охорони здоров’я в Україні, як в електронних кабінетах пацієнтів з’являються записи, що іноді сприймаються, як фейкові візити та як перевірити правдивість цих записів розповіли у Міністерстві охорони здоров’я України.

Принцип «гроші ходять за пацієнтом» допомагає здійснювати електронна система  охорони здоровʼя (ЕСОЗ), саме вона забезпечує прозорість надання медичних послуг та прозору плату за них.

Лікарі з’єднуються з центральною базою даних ЕСОЗ за допомогою медичних інформаційних систем, і Helsi є саме однією з таких систем. Пацієнти ж за допомогою таких систем можуть відстежувати дані про своє здоровʼя.

Саме в електронну систему охорони здоров’я медики вносять дані про послуги, надані пацієнту, а держава в особі Національної служби здоров’я (НСЗУ) їх оплачує.

Більшість записів, які пацієнти вважають некоректними — насправді є прийомами, під час яких до системи були внесені дані про вакцинацію, процедури або ж проходження медичної комісії тощо. Не варто плутати їх із фейковими візитами.

Звісно, у процесі роботи лікарів із системою дані про візити можуть з’явитися і помилково внаслідок людського фактора, і можуть бути зловживанням зі сторони лікарів, за що передбачається відповідальність відповідно до законодавства.

«Медики, які надають послуги за програмою медгарантій, ведуть записи в ЕСОЗ. Внесені дані лікар скріплює своїм електронним підписом і, відповідно, несе відповідальність за їхню достовірність. – Коментує заступниця міністра охорони здоров’я Марія Карчевич. – Моніторинг таких записів за різними алгоритмами, у тому числі автоматичними, проводить НСЗУ. При внесенні недостовірних даних, маніпулюванні цифрами проводяться перерахунки коштів. У разі їхнього підтвердження НСЗУ може зменшити суму оплат згідно з вимогами договору та переглянути його. Також інформація може передаватися до правоохоронних органів».

Лише за минулий рік НСЗУ було виявлено 16 670 записів-повторів на «первинці» – це дозволило уникнути зайвих виплат на понад 5  млн гривень.

Також було перевірено понад пів мільйона записів про смерть пацієнта. Завдяки цьому кошти не були витрачені на послуги для «мертвих душ». Це дозволило перерозподілити 158 млн грн.

В МОЗ зазначають, якщо ви помітили в особистому кабінеті  фейковий візит, потрібно:

– Якщо ви переконані, що не отримували жодних послуг, – подайте скаргу до Національної служби здоров’я за номером 16-77, або ж за посиланням: https://service.e-health.gov.ua/gromadyanam

– Також ви можете звернутися із письмовою скаргою безпосередньо до керівництва медзакладу, в якому вам було призначено фейковий візит.

Ці дії допоможуть державі оперативніше реагувати та відправляти моніторингові групи до медзакладів, на які надходять численні скарги.