Рослини-індікатори забруднень та будматеріали зі сміття: дитяча екоконференція в Кам’янському

Своє бачення екологічних проблем та способів їх вирішення представили учні шкіл, технікумів та коледжів з різних міст України на екологічній конференції «Не нам Земля належить – ми Землі!» Захід відбувся у Кам’янському державному енергетичному технікумі 14 березня.

Автор: Валентин Фіголь.

«Наші доповідачі – ще діти, але проблеми та пропозиції в них цілком дорослі, — відзначила Олена Молочок, директор технікуму. – Бажаю всім учасникам залишатись небайдужими до природи».

В конференції взяли участь більше 4 десятків учнів з усієї України.

В своїх доповідях юні екологи зачепили чимало проблем довкілля – від використання рослин як індикаторів забруднення середовища до використання річкового мулу як добрив для рослин.

Наприклад, перше місце серед студентів посіла робота студенток енергетичного технікуму Ганни Сольоної та Єлізавети Даниленко на тему: «Визначення нітратів в овочах і фруктах». Дівчата взяли проби грунту на кількох ділянках в Кам’янському (вул. Тритузна та Романково), в Аулах, Єлізаветівці. За допомогою спеціальних приладів вони дослідили вміст солей в грунті, а також вміст нітратів в плодах, що ростуть на цих ділянках. Виявилось, що нітратів в тамтешніх овочах та фруктах значно менше за нормативний вміст, тобто споживати їх безпечно.

Паралельно автори роботи перевірили за допомогою анкети, що інші студенти знають про нітрати в продуктах харчування. Виявилось, що небагато: лише 10% опитаних дали доволі вірні відповіді на запитання анкети.

Ще одна цікава робота студентки енергетичного технікуму Світлани Бараннік: «Біоіндикація грунтів правобережжя м. Кам’янське». Світлана вивчала, як проростають певні рослини в грунті, взятому з різних ділянок на території міста. Крес-салат – рослина, що вельми примхлива до забруднень грунту, тому її вважають рослиною-індікатором таких забруднень. Студентка взяла проби грунту в 6 місцях і посіяла в них насіння крес-салату. Доглядала однаково, і за кількістю сходів визначила, де земля найбільш забруднена. Найгірше проріс крес-салат у грунті, взятому з ділянки по вул.. Колеусівській, в районі маршруту трамваю 4, та з ділянку в центральному парку Кам’янського (до 20% проростків).

Доцільність виготовлення будматеріалів зі вторинної сировини обстоювали  студентки з Кам’янського Вікторія Сокур та Катерина Розтока. Вони нагадали, що людство витрачає на виробництво будматеріалів 15% всієї  виробленої енергії. Що будівельні відходи займають чимало місця, забруднюючи природні ландшафти. В Кам’янському, до речі, досі нема полігону для будівельного сміття… Дівчата зазначили, що виробляти щебінь з вторинного бетону у 8 разів економніше, ніж добувати в кар’єрах. Автори роботи нагадали, що в цивілізованих країнах переробка вторсировини – розвинутий бізнес, там будматеріали виготовляють і з металургійних шлаків, і з пластикового сміття, і з рослинних рештків.

Конференція передбачала конкурс доповідей, переможців визначало журі з науковців та представників міського управління екології Кам’янського.

Серед учасників-школярів перше місце посіла робота учня гімназії №11 Микити Кулешова «Оцінка впливу ефективності роботи фармацевтичного ринку на стан захворюваності населення України». Грамоту міську правління екології отримав учень технічного ліцею ім. А. Лігуна Кирило Вальцингер за роботу «Дослідження процесу біодеградації рослинних відходів».

Серед студентів технікумів та коледжів диплом за перше місце отримала робота про визначення вмісту нітратів в овочах та фруктах.