До свідомої та відповідальної участі в озелененні міста закликають кам’янчан влада та наука

Автор: Валентин Фіголь.

Щороку в третю суботу квітня Україна відзначає День навколишнього середовища. З нагоди Дня довкілля в Кам’янському відбудеться традиційна загальноміська толока. З метою озеленення міста управління екології та охорони природних ресурсів міської ради просить мешканців надати пропозиції щодо кількості необхідних саджанців рослин.

Пропозиції можна надати до 1 квітня поточного року за номерами телефонів: Дніпровський район –  097 150 45 43, Заводський район –  097 526 11 22, Південний район –  098 935 20 46

«Не будьте байдужими до природи рідного міста! Майбутнє у наших руках!» наголошують представиники влади.

Озеленення – це не просто посадка рослин, а й догляд за ними, щоб росли, а не всихали, прокоментував заходи з озеленення Кам’янського Євген Колішевський, виконавчий директор екологічної громадської організації «Голос Природи». Важливо, аби люди розуміли: замовити саджанці, взяти їх та закопати в землю біля свого будинку чи деінде – це лише перший крок в озелененні. Перший і визначальний: адже людина, що посадила дерево, відповідає за нього, як за живу істоту. Бо рослини – це живі істоти, а не іграшки людей, наголосив еколог-активіст.

Як приклад відповідального ставлення мешканців міста до рослин  – новий тренд в озелененні: висаджувати дерева та кущі на територіях біля учбових та лікувальних закладів, бюджетних установ тощо. Тобто в таких місцях, де персонал та учні закладів доглядатимуть за посадженими рослинами. Таку практику озеленення, наприклад, застосовують педагоги та студенти Кам’янського енергетичного технікуму, розповіла викладач-еколог Людмила Бочка. Цьогоріч заклад традиційно візьме участь у загальноміській толоці – студенти будуть продовжувати озеленювати територію біля технікуму.

Важливий для успіху озеленення момент: які саме рослини висаджувати, наголошує Сергій Кравченко – викладач-біолог, директор школи №32. Адже деякі рослини в умовах індустріального міста виживають краще, деякі – гірше. Наприклад, ми бачимо, як хворіють каштани, як засихають молоді берізки…

Є такий науковий інструмент – фітоіндикація, розповів С. Кравченко. Деякі рослини найбільш чутливі до умов існування – до забрудненості грунту та повітря токсинами антропогенного походження. По цих рослинах вчені визначають рівень забрудненості довкілля. Про фітоіндикацію якраз нещодавно писала доповідь на студентсько-учнівську екологічну конференцію учениця 32-ї школи Поліна Корольова. Поліна навчається у 8 класі, і на конференції була наймолодшою з учасниць, посівши 3 місце серед учнів загальноосвітніх шкіл.

«Вивчаючи рослини-фітоіндикатори, можна визначати, які з них краще виживають в умовах екологічно забруднених міст, — зазначила юна авторка доповіді. – Ці знання допоможуть спланувати озеленення населених пунктів».

Так, для умов Кам’янського добре підійдуть різновиди акації, поділився досвідом біолог Андрій Енбулатов. Також, зважаючи на різке зменшення зеленої маси через обрізку крон дерев, варто висаджувати рослини, які швидко ростуть і дають затінок.