«Магнетизм» Кам’янського в житті великих людей

Історії про те, як перетиналась історія нашого міста з долями імператорів, генсека СРСР та президента Казахстану, про таємничий «трон всевладдя», схований в підземеллях Кам’янського – ось про що говорили учасники пішої екскурсії, влаштованої сьогодні краєзнавцем-екскурсоводом Любов’ю Алексієвською.

Автор: Валентин Фіголь.

Проспект сумних історій

Екскурсія, на яку приїхали краєзнавці та просто цікаві з Дніпра, почалась від будинку на пр. Гімназичному, 40, де жила родина Леоніда Брежнєва, генерального секретаря Центрального Комітету Комуністичної партії СРСР. Життя зберегло клена, посадженого матір’ю генсека. А меморіальну табличку зняли при декомунізації.

Брежнєв, розповіла Л. Алексієвська, не зміг забезпечити матеріальне благополуччя своїх нащадків – не лишив їм ні статків, ні маєтків, ні можливостей отримати їх.

Взагалі доля видатних кам’янчан радянської епохи склалась сумно, повідала екскурсовод. Володимир Щербицький – голова Компартії України в складі СРСР, мешкав в будинку, де зараз офіс ВО «Свобода» і саме зараз плетуть маскувальні сітки для зони бойових дій. Він був на старості забутий партійними товаришами і застрелився в самотності.

Ще був товариш Павлов з посадовців Дніпродзержинська, якого Брежнєв забрав «нагору». Товариша Павлова називали «гаманцем партії». Він якось, вже за Горбачова, випад з вікна своєї квартири і вбився.

Що там комуністичні топ-менеджери минулого століття! Наше Камянське давалось взнаки і імператорам! Кажуть, колись десь поблизу Аул імператриця Катерина ІІ сиділа в похідному шатрі з Францем-Йосипом, імператором Австро-Угорщини, і обговорювали долю Європи. Не судилось збутись планам обох сторін, як видно з історії Європи.

Імператор Микола ІІ, кажуть, втнув тут фатальну дурницю: зупинивши імператорський поїзд, імператор подався милуватись краєвидами десь чи не біля Романково. Помилкою це було тому, що за відсутності царської особи з поїзда зник похідний трон – символ імперської влади. Було це в 1916 році…

Гуляючи з екскурсією першим в Кам’янському проспектом Гімназичним, який побував до декомунізації проспектом Пеліна, можна було дізнатись про те, що будинки на проспекті переважно були для еліти, в ряду з державними установами. На проспекті в 50-ті роки сталась найвидатніша в історії міста газова аварія: вибухом зруйнувало будівлю райкому компартії. Загинули кілька працівників установи. Газових приладів у райкомі не було: газ якось просочився всередину з шпарини в магістралі, яка проходила під проспектом. Газ наповнив приміщення бібліотеки, бібліотекар увімкнула світло – і пролунав вибух, який було чути аж на вулиці Республіканській. Тепер на цьому місті стоїть гуртожиток.

Училище металургів і президента

Екскурсію продовжило знайомство з вищим професійним училищем, колишнім середнім спеціальним професійно-технічним училищем (СПТУ) №22.

В училища, де зараз навчаються 540 студентів, є багата історія. Є свій музей, з яким екскурсію познайомила Надія Стороженко, викладач історії в ВПУ. Профтехосвіта в Кам’янському пов’язана з історією ДМК, бо спершу тут було відкрито школу робітничих кадрів для металургійного заводу. Серед вихованців закладу – четверо офіційно визнаних носіїв звання «Герой Радянського Союзу» та «Герой Соціалістичної праці».

Окремо в музеї є куточок Нурсултана Назарбаєва, президента Казахстану. Він в училищі опановував професію металурга, бувши єдиним перекладачем для групи з двох десятків своїх земляків. Юний Нурсултан, кажуть, був справжнім козаком: міг по ковдрах спуститись з вікна гуртожитку і так само піднятись після вечорниць. Міг відповідати по біології за товариша, який в цей час розповідав, стоячи біля дошки, землякам про вчорашній похід в кінотеатр «Родіна». Навіть через десятки років міг згадати знайомого і привітатись, назвавши по імені.

На згадку про АТО в училище є стенд з фото всіх вихованців, хто ніс військову службу в АТО – живих і мертвих. Про багатьох пані Надія згадувала окремо. Той був непростим та конфліктним, про того ворожка казала матері, що довго не проживе… Це теж історія закладу, історія нашого міста. І ця сторінка ще не перегорнута – список на стенді відкритий.

Трон вищої влади

Екскурсовод розповіла одну історичну версію з містично-політичним присмаком. Начебто, трон російських імператорів, поцуплений з поїзда Миколи ІІ, захований десь у підземеллях Кам’янського. І цей трон має магічну силу дарувати вищу владу тому, хто до нього торкається. Певно, що є невідомі хранителі трону, які пускають, кого треба – помацати реліквію.

Віддайте дамі телефон!

Екскурсія завершилась несподіваним інцидентом вже на зворотньому шляху. На зупинці «Автовокзал» в маршрутці 11-го маршруту, біля задніх дверей жінка раптом закричала: «Мужчина, отдайте мой телефон!» Чоловік непевного віку з торбою на плечі в спортивному костюмі, спробував вискочити з автобусу, але його схопили двоє пасажирів, а жінка вихопила телефон з руки невідомого. Після цього чоловіки випхали незнайомця з торбою з автобусу, і він бадьоро, не обертаючись, почимчикував у бік залізничного вокзалу. Автобус одразу поїхав геть.