Майстер-класи – мода на самовдосконалення в Кам’янському

Майстер-класи були дивиною в нашому місті ще кілька років тому. Сьогодні зустрічі людей, які хочуть чогось навчитись, відбуваються щотижня. Без майстер-класів не обходиться жодне свято, будь який публічний захід. Можна сказати: майстер-класи в Кам’янському увійшли в моду.

Автор: Валентин Фіголь.

Вузлики на згадку

Самовдосконалення сьогодні – світовий культурний тренд. Різні майстер-класи та тренінги стали такими популярними, що іноземці вже з цього жартують. Є такий американський анекдот. Під час польоту пасажиру в літаку стало зле. Стюардеса запитує, чи є серед пасажирів лікар. Всі мовчать. Один встає: «Лікаря нема. Але я – бізнес-тренер!» Півсалона схоплюється з місць: «І я!.. І я!..»

Жарти – жартами, а майстер-класи зарекомендували себе як цікаве поєднання приємного та корисного. Це зустріч з прекрасним, з творінням людського таланту. Це спілкування з позитивно налаштованими людьми, які не лаються через політику. Це, врешті, можливість опанувати якесь нове вміння: ліпити з глини чи тіста, малювати, мотати ляльок чи обереги-дідухи…

Наприклад, 25 квітня в центральній бібліотеці Кам’янського бібліотекарі вчили дітей в’язати вузли по-китайськи. В Китаї (тиждень Китаю саме відзначається в Кам’янському) вузлики мали широке застосування не лише в практичному сенсі: за допомогою вузликів люди «записували» інформацію і просто розважались, сплітаючи з них візерунки. Зв’язування супротивника було одним з розділів бойового мистецтва. Врешті, і нам відомий термін «вузлик на згадку» — мистецтво плетіння вузлами раніше було відоме скрізь. І сьогодні вміння в’язати вузли несподівано стало в нагоді українським волонтерам, які плетуть маскувальні сітки чи маскувальні костюми-кікімори для військових потреб.

Ведуча майстер-класу Ольга Громова за фахом біолог, а ще й майстриня на всі руки: і в’яже, і плете, і бісером гаптує.

Символ повсталого світу

Одночасно в музеї історії міста відбувався вже традиційний перед Великоднем майстер-клас з розпису яєць. Майстриня Анна Івашина навчала дітей наносити візерунки на крашанки стародавнім способом – за допомогою розплавленого воску. Віск плавиться на вогні свічки і спеціальною руркою наноситься на поверхню яйця лініями візерунку. Коли візерунок нанесено, яйце мочають у фарбу – виходить крашанка. Потім обережно знімаються смужечки загуслого воску, залишаючи світлі лінії візерунку – виходить писанка.

Писанки на Великдень мали ритуальне значення. Адже яйце в давнину асоціювалось із дивом народження, життєвим циклом і регулярним оновленням світу. Широко розповсюдженим є міфічний сюжет про творення світу з яйця (в тих же китайців є такий). У нас в казках зустрічається яйце-райце, з якого постає ціле село, місто, панська садиба чи царський палац…

Писанки були своєрідним підношенням потойбічним силам: даруючи писанку, стародавня людина ніби надсилала силам природи, чи богам, чи в кого вона там вірила, листа з переліком своїх побажань. Текст послання був зашифрований у кольорах та візерунках.

Кольори писанок, як гадають історики, мали символічне значення. Найдавніший колір – червоний – має багато значень, символізує добро, радість життя, надію. Червоне яйце означає Воскресіння, жертовність і небесний вогонь, а також пролиту за людей кров Спасителя. Жовтий є символом небесного світила, тепла, врожаю, зелений – весняного пробудження природи, надії і життя. Блакитний означає небо, повітря, чистоту, здоров’я, а бурий і коричневий – землю і її особливу силу. У чорного кольору також є багато значень. Чорний колір є символом потойбічного світу, ночі, невідомості і таємничості. Крім того, чорний означає нескінченність життя людини, продовження існування після смерті.

Коли на писанках поєднують такі кольори, як білий і чорний, це означає повагу до предків і святість. Використання багатьох кольорів для розмальовування писанки символізує відкритість і побажання любові, сімейного щастя. Писанки темних відтінків писали спеціально для проводів. За допомогою них висловлювали повагу до померлих.

Рукоділля, якому навчають на майстер-класах – не лише забавка та можливість опанувати нове хобі чи вид бізнесу. Мистецьки вправи – це розвиток творчого мислення, позитивного ставлення до життя, а також моторики пальців. Чим вправніші ваші пальці – тим краще працює мозок, кажуть психологи та арт-терапевти.