На дим з ДМК знову скаржаться мешканці Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь.

Екстрене засідання спеціальної комісії з екологічних питань 7 травня відбулось через нові скарги жителів Кам’янського на урядову «гарячу лінію». Люди скаржились урядові на дим з ДМК.

У роботі комісії взяли участь представники громадськості, місцевих і державних органів влади, представники ДМК і хімічного підприємства «Азот». Учасники засідання ознайомилися зі скаргою городян на виробничий шум ДМК, а також викиди пилу. У свою чергу, представники ДМК ознайомили членів комісії з кількістю грошей, витрачених у період 2017-2018 років на природоохоронні заходи, а також з тим, наскільки це допомогло зменшити викиди. ДМК шумить, як металургійний завод, тож нема на що нарікати містянам, сказали металурги.

«Незважаючи на те, що посадовці виконавчого комітету і основна маса членів спеціальної екологічної комісії були цілком задоволені звітами представників ДМК, досить принципову позицію висловили співробітники держпродспоживслужби (колишня СЕС), які переконані, що виконані заходи на ДМК не призвели до помітного зменшення промислових викидів. На думку фахівців Дніпропетровського обласного лабораторного центру МОЗ України, викиди на джерелі (на трубі) по пилу перевищують гранично допустимі концентрації (ГДК) в 5-7 разів, а на межі санітарної зони – в 1,5-3 рази. Проблема полягає в тому, що в складі пилових викидів присутні частки графіту, які через свою легкість розносяться вітром за межі санітарної зони ДМК по всій території Кам’янського. Це призводить до того, що у Кам’янському за межами санітарної зони ДМК рівень забруднення повітря набагато вище, ніж на промисловій території. На думку фахівців держпродспоживслужби, щоб знизити концентрацію пилу в повітрі, керівництву ДМК і місцевій владі необхідно вживати заходів для «придушення пилу», а саме: регулярно мити водою асфальт і бетонні покриття, прибирати дороги спеціальною технікою, що здатна всмоктувати промисловий пил, збільшувати площу зелених зон (газони і парки) по всій території Кам’янського», — зауважив Євген Колішевський, виконавчий директор ГО «Голос природи», член комісії..

Беручи до уваги, що звернення громадян на урядову «гарячу лінію» змушує місцевих посадовців займатися вирішенням проблеми викидів ДМК, необхідно звертатися на «гарячу лінію» щодня, вважає екологічна організація «Голос Природи». Однак дуже важливо грамотно і конкретно формулювати своє невдоволення і обурення. Приводом для звернення на «гарячу лінію» можуть бути наступні факти в Кам’янському:

високий рівень забруднення атмосферного повітря викидами промислових підприємств, особливо в нічний час доби (перевищення ГДК по викидах пилу в 3-5 разів);

відсутність системи інформування громадськості про стан повітря;

відсутність можливостей і умов для фіксування погіршення стану здоров’я людей через наднормативні викиди промислових підприємств;

відсутність заходів, спрямованих на «придушення пилу» в санітарних зонах підприємств і на міських територіях;

небажання керівництва ДМК вживати кардинальних заходів для зниження промислових викидів;

нездатність державних контролюючих органів змусити ДМК скоротити свої викиди до рівня дозволених нормативів.

Звертатися на урядову «гарячу лінію» можна цілодобово, як по телефону 1545, так і шляхом подання електронного звернення через сайт: https://ukc.gov.ua/.

Окремо екологи нагадали:

Урядова «гаряча лінія» – механізм для взаємодії Уряду з громадянами, що дозволяє оперативно вирішувати проблемні питання, які порушуються у зверненнях громадян, а також удосконалювати роботу органів виконавчої влади з урахуванням громадської думки.

Згідно з останніми науковими дослідженнями, промисловий пил (графіт, оксид заліза та інші речовини) є однією з причин захворювань органів дихання та серцево-судинної системи, а також онкологічних захворювань. За даними ООН, щорічно через промислове забруднення атмосфери в світі гине понад 3 млн. осіб. Високої рівень забруднення повітря в Кам’янському становить загрозу для здоров’я і життя городян, найбільш вразливими категоріями населення є діти і люди похилого віку.

Комісія з екологічних питань міста Кам’янське була створена в 2017 році рішенням виконавчого комітету міської ради в період сплеску обурення громадськості наднормативними промисловими викидами ДМК в атмосферу. Через рік, після двох офіційних звернень, у 2018 році до складу комісії було включено представника громадської організації «Голос Природи».