Безпечно відпочивати на природі вчились у «Школі виживання» майбутні металурги Кам’янського

Безпечно відпочивати на природі вчились у «Школі виживання» майбутні металурги Кам’янського

Чергова зустріч проекту «Школа виживання» була присвячено небезпекам, які чигають на лоні природи необережних відпочиваючих. Цією зустріччю Школа закрила свій третій сезон в юнацькому відділі центральної бібліотеки Кам’янського.

Цього разу правилам безпечного поводження на пікніку навчались студенти металургійного коледжу. Від тренерів проекту – волонтера Володимира Бойка та журналіста Валентина Фіголя, вони дізнались, що навколишній світ, як завжди, лишається небезпечним, а природа намагається нас вбити. Точніше, вбиваємо себе ми самі, нехтуючи небезпекою.

Сучасна людина, нагадали тренери, часто потерпає від самовпевненості. Так, топляться найчастіше ті, хто вважає себе неабияким плавцем, особливо після певної дози спиртного. Для майбутніх металургів стало несподіванкою те, що в Кам’янському та поблизу є лише одне місце, де офіційно дозволено купатись – міський пляж на Дніпробуді. Правда, правило: «не знаючи броду – не лізь у воду» студенти знали.

Ще одна несподівана небезпека – харчові отруєння. В теплу погоду їжа, особливо м’ясо, риба та молочні продукти, за лічені години стають отрутою. До того ж, переїдання в спеку, особливо в поєднанні з алкогольною інтоксикацією, може привести до важкого самоотруєння. І якщо в такому стані, розжарившись на сонечку, полізеш у холодну воду купатись – серце може не витримати перевантаження.

Поговорили про небезпечні зустрічі на пікніку: з гадюками, комахами, агресивними відпочиваючими. Зійшлися на тому, що бажано бути уважним і поважати чужу територію. І не витрачати часу на екзотичні способи висмоктування зміїної отрути з ран, а якомога швидше доправити вкушеного до лікарні.

Торкнулись теми травм. Тренери закликали студентів вивчати детально і практично способи надання долікарської допомоги. Бо невміла спроба вправити гіпотетичний вивих суглоба чи накласти джгут на поранену кінцівку може нашкодити постраждалому. Студенти навчились відрізняти мертвого від непритомного – за наявністю пульсу та дихання. Слухачі здогадались, як може прислужитись мобільний телефон: якщо піднести екран до носа та рота постраждалого, то від дихання скло буде вогким.

Ураження від перегріву трапляється досить часто і може мати тяжкі наслідки, особливо вкупі з оп’янінням. Учасники зустрічі згадали симптоми сонячного чи теплового удару – нудоту, запаморочення, головний біль, а також способи полегшити стан жертви. В будь якому випадку, коли людині погано, треба обережно полегшити їй дихання, розстібнувши комір та пояс одягу, дати напитись води чи хоч побризкати на обличчя.

На пікніку людина небезпечна не лише для себе, а й для довкілля, зазначили тренери. Тому важливо обережно поводитись із вогнем, не кидати в траву недопалки і прибирати за собою сміття. Адже сміття іноді стає причиною пожежі. Наприклад, пластикова пляшка може спрацювати як лінза: сфокусувати сонячне проміння в промінь, що підпалить лісову підстилку чи присушену сонцем траву.

На всі випадки немає готових рецептів, нагадали тренери. Але навіть елементарні знання про потенційні загрози можуть збільшити шанси на виживання. «Школа виживання» ставить собі за мету виховати в молодих людей відповідальне ставлення до життя – свого та оточуючих. Адже попереджений – значить, озброєний.