Про сезонну боротьбу з вошами нагадали лікарі Кам’янського

Про сезонну боротьбу з вошами нагадали лікарі Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь.

Про небезпеку та профілактику педикульозу з нагоди початку навчального року нагадали фахівці Кам’янського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Навчальний сезон традиційно загострює проблему педикульозу. Діти після канікул починають активно спілкуватись з однокласниками, і скоро батьки починають бити на сполох: в дитини завелися воші!

Цьогоріч ситуацію погіршує масова вимушена міграція великої кількості людей, в тому числі завошивлених. Тільки офіційно в Кам’янському зупинились близько 35 тисяч переселенців…

«Раніше вважалось, що воші можуть перебувати лише на голові дитини з не дуже благополучної сім’ї, і деякі батьки щиро дивуються, звідки у їхньої чистенької й акуратної дитини раптом з’явились ці паразити», – коментують ситуацію лікарі Центру.

На думку фахівців, причини педикульозу банальні:

– тісний контакт з носієм педикульозу під час спілкування, ігор, навчання;

– використання заражених предметів гігієни (гребінці, рушники, шпильки для волосся);

– обмін головними уборами, шарфами з зараженою вошами людиною;

– недостатнє дотримання норм гігієни.

Діти можуть заразитися вошами в будь-яких громадських місцях: у дошкільних закладах, перукарнях, готелях, в громадському транспорті та поїздах тощо.

За наявності педикульозу хоча б в однієї дитини в групі чи класі, заразитися може весь колектив.

Під час близького контакту воші просто переповзають з однієї голови на іншу і вже на «свіжій» дитині починають вести активне життя. Такий близький контакт можливий у великих колективах дітей (дитячий садок, санаторій, школа), а також на ігрових майданчиках, в гостях і на дитячих святах.

Головна воша – комаха розміром до 5 мм, що харчується людською кров’ю.

Комахи швидко розмножуються: за день доросла особина здатна відкласти до десяти яєць (гнид), тому виведення вошей у дітей потрібно починати відразу після їх виявлення.

Найвідоміша ознака педикульозу – сильний свербіж голови. Дитина постійно чухає потилицю і скроні, дратівлива.

Роздряпуючи ділянки, малеча може занести інфекцію, спричинити нагноєння шкіри.

Педикульоз викликає гидливість в оточення, а негативним наслідком для дітей є пропуск у відвідуванні дошкільної установи чи шкільних уроків.

Воші легко можуть поширитися на інших людей. Зараження вошами є неприємним явищем, часто може викликати суспільний осуд.

Огляд на педикульоз у дитячому садку чи школі проводять регулярно, не рідше, аніж раз на тиждень, але й самі батьки повинні періодично проводити таку саму процедуру. Зробити це просто: посадіть дитину на стілець під яскравим світлом і починайте гребінцем прогортати пасма волосся почергово.

Воші, попри загальноприйняту думку, не вміють стрибати/літати – вони лише повзають і відкладають яйця (личинки), з яких незабаром вилупляться нові комахи. Такі яйця кріпляться на волоссі, виглядають як лупа, дуже важко знімаються і називаються гнидами.

Після виявлення вошей дитина має бути ізольована від громадськості, а в дитячий чи шкільний заклад потрібно повідомити про ситуацію, аби медичні працівники могли провести заходи з його санації.

Батьки повинні пам’ятати, що лікування педикульозу повинно бути розпочате в максимально короткі терміни.

Сучасна фармакологічна промисловість пропонує доволі широкий асортимент протипедикульозних засобів, тому ніяких складнощів питання «чим лікувати педикульоз» викликати не повинно.

Всі засоби від педикульозу відпускаються без рецепта, тому найчастіше звернень до лікаря з приводу педикульозу у дітей не буває.

Аби лікування педикульозу було успішним, треба чітко дотримуватись інструкції, яка знаходиться в пакуванні з будь-яким протипедикульозним засобом. Як правило, будь-який препарат наноситься на волосся дитини двічі з перервою в тиждень – це необхідно для знищення не лише дорослих особин вошей, але й гнид. Після нанесення препарату і споліскування голови обов’язково треба розчесати волосся спеціальним гребінцем – це допоможе видалити з голови комах, які загинули.