Пожежі, потопельники та робота над помилками громадського бюджетування в Кам’янському

Пожежі, потопельники та робота над помилками громадського бюджетування в Кам’янському

Автор: Валентин Фіголь.
 
Доба почалась з пожежі. Горіла покинута будівля будинку культури цементного заводу на вулиці Короленківській. Рятувальники гасили вогонь з півночі до ранку, димом затягнуло довкілля так, що мешканці будинків поряд боялися, аби і вогонь не перекинувся на довколишній приватний сектор. Пожежу, певно, вчинили невідомі люди, запаливши в руїнах багаття. В колишньому клубі часто вештались безхатченки та наркомани, влаштовували свої посиденьки, палили на вогні ізоляцію з вкрадених кабелів тощо.
Вранці біля човнярської станції «Хвиля» в «пенсійній» затоці біля міського пляжу у воді виявили тіло 70-річної жінки. Поліція наразі з’ясовує обставини загибелі нещасної старенької. Як і долю потопельника, якого витягли вчора ввечері з лівобережного дренажного каналу. Це вже 4 випадок втоплення людей поблизу Кам’янського в цьому році, а ще ж літо не почалося!.. Фахівці нагадують: люди найчастіше топляться або нетверезі, або через серцевий напад від різкого охолодження розпареного на сонці організму.
Роботу над помилками влаштували сьогодні активісти руху громадського бюджетування в Кам’янському. Причому для аналізу помилок залучили експертів з інших міст України, де партиципаторне бюджетування практикується раніше, ніж у нас.
Більшість проектів бюджету участі в Кам’янському – інфраструктурний благоустрій: тротуари, гральні майданчики, обладнання для лікарень тощо. Це від бідності, зазначили учасники Форуму з оцінки реалізації етапів бюджету участі в нашому місті. Або від нестачі фантазії. Бо майданчиків у нас вже чимало, зазначив Олександр Саусь, заступник голови адміністрації Дніпровського району: на лівобережному житловому масиві, наприклад, на 80 тисяч населення – 179 майданчиків.
Проекти бюджету участі вигадують мрійники, сортують критики, а втілюють реалісти, зазначила експерт Олена Головко з Житомира, де бюджет участі працює з 2016 року, а в цьому році через зловживання було призупинено.
Найзначніший недолік, що виявився під час процесу громадського бюджетування – нерівна конкурентна боротьба між проектами від комунальних закладів та окремих громадян. Заклади застосовували адмінресурс, були випадки організованого голосування працівників та вихованців закладів освіти за «свої» проекти.
Як виявилось, інші міста таке теж проходили. Там теж були випадки застосування адмінресурсу аж до того, що військовослужбовці приходили голосувати строєм…
«Дійшло до того, що потрібно вносити зміни до Положення про конкурс!» – визнала Людмила Гончаренко, куратор громадського бюджету від департаменту економічного розвитку Камянського. За її словами, було проведено опитування серед учасників процесу громадського бюджетування щодо необхідності змінити Положення про конкурс. Приблизно половина опитаних бажають змін.
Саме цим і займались учасники Форуму – виробляли проект змін до правил гри.
Потрібно розділити проекти за напрямками, відділивши комунальні заклади від окремих громадян, зазначили експерти.
Потрібно виписати якийсь Кодекс етичної поведінки конкурсантів, зауважила Л. Гончаренко. Також доведеться приймати якісь правила щодо дискваліфікації порушників Кодексу та апеляції для тих, хто вважає себе несправедливо дискваліфікованим. Зважаючи на те, що наступний рік – рік місцевих виборів, можливо, варто буде виключити з процесу подання проектів депутатів міськради, пропонували учасники заходу.
«Ми сподівались, що буде більше людей на Форумі», – визнали організатори. В залі було десятків зо 3 людей, частина з них – представники органів самоорганізації населення.
Придумані учасниками Форуму зміни до правил громадського бюджетування будуть зібрані докупи, оброблені і використані як рекомендації для роботи координаційної ради з питань партиципаторного бюджетування, зазначила Л. Гончаренко.