Як захиститись від стресу — рекомендації для мешканців Кам’янського від військових інструкторів

Люди на війні знають про стрес, певно, більше за будь-кого. Тому, в мирному повсякденні можуть допомогти рекомендації фахівців, які працюють з військовими в зоні спецоперації на Південному Сході України.

Автор: Валентин Фіголь.

Війна, що затяглась

Стресом фахівці називають реакцію організму на зовнішні подразники. Не принципово, що то за подразник — артобстріл, прострочений платіж за світло чи поцілунок. Організм реагує одним з двох варіантів: зачаїтись або битись (тікати). Обидва стани організму — аварійні, тому надовго зачаїтись або задовго бігти може бути однаково шкідливо. Хто сумнівається — може стиснути кулак щосили і подивитись, скільки зможе витримувати таке напруження. Отже, добре, коли стрес не залишається надовго. Щоб він нас відпустив, треба зайнятись чимось іншим.

Очевидно, для зняття напруги, викликаної стресом (скандал в довгоочікуваному транспорті, безробіття, шкільні тести…), можна спробувати відволіктися прямо зараз. Навіть в критичній ситуації на відповідальній нараді, наприклад, або в переповненому автобусі, можна згадати про найважливіше — вираз Вашого обличчя, поставу і дихання: розгладити зморшки на чолі, підібрати живіт, розправити плечі, витягнути і відпустити шию. Дихання можна затримати — короткочасний недолік кисню швидко і ненадовго розслабить, а потім підбадьорить.

Оцінити і не нагнітати

Перша функція стресу — розпізнати загрозу. Спробуйте відчути, зрозуміти і чітко сформулювати, що викликає напругу. Потім оцініть, чим це може загрожувати. Іноді тверезого аналізу ситуації буває досить, щоб заспокоїтися або підбадьоритися (в залежності від того, як протікає стрес — в гніві або печалі). Якщо просто перестати нагнітати охмурі думки — це вже чималий відпочинок організму.

Як же по-швидкому відволіктися від думок і почуттів, що посилюють стресову ситуацію? Звернемося за підказкою до себе, улюблених. Гризти нігті, барабанити пальцями по столу, дригати ногою, тупцяти, бубоніти під ніс або співати на все горло — все це з дитинства знайомі дії, які захищали від нудьги, тривоги і занепокоєння. Одна досить доросла жінка, наприклад, вельми відчутно, до синців, кусала себе за бічні поверхні пальців, щоб відволіктися від нав’язливих бухгалтерських думок …

Комусь допомагають розумові вправи — повторення формул типу «я спокійний, все добре, моє дихання рівне і глибоке, мої м’язи розслаблені, пальці теплі, я тихо пливу в золотому сяйві спокою…» Хтось може забути про свій стрес, споглядаючи вмивання кота або рух хмар в небі, коливання кульки настільного сувеніра. Можна покрутити очима, виконати очну гімнастику.

«Взяти себе в руки» — не порожня формула: пальці несуть багато важливої ​​інформації, на яку мозок звик з готовністю переключитися. Самомасаж — це, мабуть, найбільш ефективний з прикладних способів полюбити себе. Просто спробуйте закрити очі і ніжно постукати себе кінчиками пальців по голові від лоба до потилиці, потім уздовж брів від носа до скронь, під очима по вилицях, по кінчику носа (пощипати за ніс), по губах і підборіддя до вух. Розітріть і розімніть обережно мочки вух. Надміть щоки і поплескайте по ним долонями. Дихання рекомендується сповільнити, але не зупиняти, вдихаючи глибоко, видихаючи з посиленням в кінці, щоб видалити з легень максимум відпрацьованого повітря.

Стрес зазвичай формує гримасу гніву, заклопотаності або відчаю — будь-яка маска, що затрималася надовго, шкодить лицьовим м’язам і нервам. Самомасаж допоможе зняти маску, а з її відходом може закінчитися і драма.

Одноманітні рухи при ході — свого роду медитація, діюча на деяких не гірше будь-якої іншої. Хода задіє всі основні групи м’язів, стимулює дихання. Мозок, зайнятий утриманням рівноваги, відкладе в сторону інші, навіть нав’язливі, думки. Посилити ефект можна, пройшовшись по бордюру або граючи з собою в гру «не наступи на тріщину в асфальті».

Якщо прогулянка неможлива — дозвольте собі хоча б звільнити ноги від взуття і розім’яти стопи будь-яким доступним способом. За старих часів для цього на роботі використовували дерев’яні рахівниці — ковзали ступнями по обертових кісточках. Підійде і таз з холодною водою, і розсипані по підлозі ручки, олівці (можна посковзнутися!) …

На прогулянці (потеліпати в повітрі задертими поверх робочого столу босими ніжками — теж своєрідна прогулянка) добре зарекомендував себе метод Вінні-Пуха. Можна не просто щось наспівувати, а складати текст. Сенс не важливий — важливі ритм і рима, вони розвантажують мозок від напруженої роботи, яка теж є стресом.

Головне в стресовій ситуації — вичерпати її та жити далі. Так вважають інструктори, які тренують людей, що йдуть воювати.

На світлині — тестова вправа для діагностики та зняття напруження в тілі. Треба поступово розслабляти пальці, в той же час не даючи предмету впасти.