Як вберегтись від аномальної спеки в Кам’янському

Початок літньої спеки для лікарів означає сплеск сердцево-судинних ексцесів, нападів задухи та панічних атак. Тож «Пильний погляд» нагадує читачам, яку небезпеку таїть спека та як фахівці рекомендують рятуватись.

Автор: Валентин Фіголь.

Незважаючи на значні коливання температури навколишнього середовища, люди і інші ссавці здатні підтримувати постійну температуру тіла, врівноважуючи отримання тепла з його віддачею. Коли посилення спеки порушує механізми тепловіддачі, температура тіла піднімається, що потенційно може призвести до теплового удару. Надлишок тепла руйнує в організмі білки і клітинні мембрани, що може привести до серцево-судинного колапсу і смерті.
Тепловий удар може супроводжуватися зміною психічного стану, збудженням, дратівливістю, сплутаністю свідомості, аж до коми. При класичній формі теплового удару шкіра стає гарячою і сухою на дотик, при тепловому ударі, пов’язаному з напруженням — може бути вологою. У міру зростання температури наростає гіперемія (почервоніння) шкіри. Можуть з’явитися судоми, нудота і блювота. Симптоми теплового удару також включають задишку, тахікардію, сильний головний біль.
Існують дві форми теплового удару. Пов’язаний з фізичним навантаженням тепловий удар частіше виникає у молодих людей, які інтенсивно рухаються. Класичний, не пов’язаний з фізичним навантаженням, тепловий удар частіше вражає людей похилого віку, які страждають хронічними захворюваннями, дітей та підлітків. Малюки погано переносять спеку, бо їх система терморегуляції ще не сформувалася. А літні люди страждають через деградацію частини потових залоз, які беруть участь в теплообміні.
Вище ризик отримати тепловий удар у людей, які не звикли до високої температури.

Додаткові фактори ризику теплового удару: вживання алкоголю, який може вплинути на здатність організму регулювати температуру; носіння зайвого одягу, який заважає випаровуванню поту і охолодженню організму; вживання недостатньої кількості рідини.

Курява в повітрі також ускладнює ситуацію. Вдихаючи гарячий пил, людина недоотримує кисню та отримує отруєння, тому повинна більш інтенсивно дихати. А це збільшує навантаження на серце та судини, яким і так непереливки через спеку.
Найбільш важкі ускладнення теплового удару, включаючи набряк головного мозку, набряк легенів, гостру ниркову недостатність, можуть вбити.

За перших симптомів перегріву – важкість та запаморочення, порушення серцебиття та задуха, раптове збудження чи сонливість — ховайтесь у затінок, сідайте або лягайте, розстібніть комір та тугий пояс, пийте воду та лийте її на голову, шию, зробіть холодний компрес на голову з хустини чи серветок.
Першочерговим завданням при лікуванні теплового удару є охолодження тіла до нормальної температури. Для цього можна занурити постраждалого в ванну з холодною водою, застосувати прохолодні обгортання, охолоджувальні ковдри і лід. Після нормалізації температури проводять спеціалізовану терапію, спрямовану на корекцію водно-електролітного балансу і профілактику серцево-судинних порушень. Лікування теплового удару також може включати призначення протисудомних препаратів, заспокійливих засобів, препаратів для поліпшення мозкового кровопостачання. Якщо тепловий удар супроводжується глибоким пригніченням або втратою свідомості, то лікування повинно проводитися тільки в стаціонарних умовах.

Як собі допомогти в спеку, щоб не доводити до теплового удару?
У спекотні дні, по можливості, залишайтеся в прохолодних приміщеннях. Якщо ж ви повинні бути на вулиці, то варто дотримуватися наступних рекомендацій:
— використовуйте сонцезахисні засоби;
— уникайте тривалого перебування на сонці в період з 11 до 16 годин;
— пийте більше рідини, а саме — чистої води;
— надягайте світлий одяг з натуральних тканин;
— носіть головні убори з широкими полями;
— намагайтеся проводити час в затінених територіях;
— остерігайтесь, коли виходите на вулицю з приміщення, де працюють кондиціонери. Значна різниця температур може привести до застуди і  запалення легенів.