Як медицина радить працювати в спеку, або мрії мешканців Кам’янського про сієсту

Як медицина радить працювати в спеку, або мрії мешканців Кам’янського про сієсту

«В спеку найкраща профілактика – пересидіти спеку в холодку! – відповіла ще на початку літньої спеки на запитання про способи пережити перегрів Юлія Манаєнкова, лікар-кардіолог, начальник міськуправління охорони здоровя Кам’янського. – Сієсту не просто так придумали!» Сієстою називають традиційну перерву у справах на спекотний період доби у багатьох країнах з теплим кліматом. Можливо, сієста стане одним із способів адаптуватись до багатоденної спеки «за 30».

Автор: Валентин Фіголь.

Останні дні в Україні температура повітря сягає понад + 30 ºС у затінку. Про те, як працювати в спеку, нагадали українцям рекомендації Державної служби з питань праці. На їх думку, роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, аби не перегрілись працівники.

Державними санітарними нормами «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень» (далі – ДСН 3.3.6.042-99), затвердженими постановою головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1999 № 42, регламентовано норми мікроклімату в межах робочої зони виробничих приміщень, закладів, установ, незалежно від їх форми власності та підпорядкування.

Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості. Проте, верхньою межею температури на постійних робочих місцях (де працівник проводить більше половини свого робочого часу або не менше 2-х годин поспіль), є температура +28 ºС.

Робота при температурі повітря більше 37 ºС відноситься  до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.

Засоби і заходи з нормалізації мікрокліматичних умов можуть бути різними: це і влаштування жалюзі або світловідбиваючих плівок на засклених поверхнях, максимальне використання природної вентиляції, влаштування систем кондиціювання, використання спеціального одягу та засобів захисту.

Так, для захисту від надмірного теплового випромінювання необхідно використовувати спеціальний одяг або одяг з натуральних тканин.

В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодше 25 і не старше 40 років.

З метою профілактики зневоднення організму потрібно правильно дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю + 10-15 ºС. Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно-кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів. Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин). При температурі повітря більше 30 ºС і виконанні робіт середньої тяжкості, потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину — приблизно один стакан кожні 20 хвилин.

Крім того, для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму фахівці рекомендують вживати фрукти і овочі.

Проте, всі ці заходи є недостатньо ефективними при роботах на відкритих площадках. Тому слід організувати раціональні режими праці та відпочинку. Згідно ДСН 3.3.6.042-99 тривалість періодів праці та відпочинку при проведенні ремонтних робіт виробничого устаткування при температурі повітря вище 28 ºС є наступною: 30 градусів – 34 хвилин праці і 25 – відпочинку, при температурі 34 градуси – півгодини праці й 27 хвилин відпочинку.

Сумарна тривалість робіт при температурі більше 28 ºС не повинна перевищувати 4-5 год за зміну. Іноді, навіть, необхідно змінити розпорядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

Для допуску працівників до робіт в умовах спеки, вони повинні пройти попередні (при прийнятті на роботу) та періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246 «Про затвердження порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій».

Якщо спробувати дотримуватись цих умов державних стандартів у реаліях Кам’янського, багатьом буде незвично й незручно. Але погода може змусити кам’янчан звикати ховатись вдень від пекучого сонця.