Грандіозний викид конвертерного пилу стався на металургійному комбінаті в Кам’янському

Величезна буро-руда хмара бурхнула з будівлі конвертерного цеху ДМК ввечері 5 липня. «Нештатною ситуацією» назвали це металурги. Міські активісти назвали інцидент екоцидом і вимагають від влади негайно втрутитись в ситуацію з забрудненням повітря викидами комбінату. Шкідливими викидами, нагадують фахівці.

Автор: Валентин Фіголь.

Нештатна ситуація на конверторі

В конвертерному цеху сталася нештатна ситуація, в результаті якої відбувся помітний викид бруду в атмосферу. Так пояснила хмару над центром міста прес-служба ДМК. Металурги кажуть, що взяли ситуацію під контроль, і вибачаються перед кам’янчанами за незручності.

Мешканці, тимчасом, схвильовані незручностями настільки, що влаштовують публічні акції. Посадовці вітають політиків, піднімаючих екологічну «хвилю», з вдалим стартом виборчої кампанії. А міськй голова одразу заявив про намір ретельно розібратися з інцидентом.

«Усе місто обурене вчорашнім викидом конвертерного цеху ДМК, — заявив у коментарі «Погляду» міський голова Андрій Білоусов. – І я не маю наміру закривати на це очі, робити вигляд, що нічого не відбувається. Такі викиди трапляються не вперше, ми неодноразово намагалися увійти в ситуацію комбінату, надавали їм можливість завершити ремонти та налаштування очисного обладнання. Але, те, що трапилося вчора, виходить за межі узятих на себе комбінатом зобов’язань і підписаного Меморандуму. Проблеми забруднення повітря Кам’янського повинні бути вирішені у ті терміни, про які говорили на ДМК. Ми обов’язково розберемося у тому, що сталося, і зробимо усе можливе, що в компетенції міської влади, аби мешканці Кам’янського відчули позитивні зміни в екології міста».

Поки політики і їх електорат хвилюються, «Пильний погляд» нагадує читачам, чого саме їм варто хвилюватись.

Небезпечні хмари

Чим шкодить людині той бруд, яким ми дихаємо в Кам’янському? Наразі в місті немає ані ґрунтовних досліджень, ані вичерпної статистики, які би показували зв’язок стану довкілля і стану здоров’я мешканців.

Та все ж таки, деякі висновки можна зробити з вже накоплених знань про вплив викидів металургійного виробництва на організм людини, напівофіційних розмов з фахівцями та відкритих доповідей на цю ж тему. Виходить так: брудне повітря перетворює процес дихання на хронічний стрес, повільно вбиваючи через порушення обміну речовин.

Аврал довжиною в життя

Щоразу, як ми вдихаємо забруднене повітря, імунітет отримує сигнал про отруєння. По-науковому це називається стресом. Стрес – це робота в аварійному режимі: там бігом, там ривком, там не звертаємо уваги на втрати. Постійне життя в аварійному режимі швидко виснажує: ми нервуємо, перевтомлюємось, частіше хворіємо і довше відновлюємо працездатність. Бо відпочинку немає – навіть уві сні ми дихаємо, а кожен отруєний подих – стрес. Уявіть собі: алергія, нежить, астма – це аварійні спроби нашого організму врятуватись від отруєння!

Як задушити себе

Організм намагається вижити і влаштовує рятувальну операцію. Порятунок ведеться в двох напрямках.

По-перше, треба негайно припинити отруєння. Організм починає обмежувати себе в диханні – стримувати дихальні рухи тулуба та діафрагми. Від цього може псуватися постава – людина ходить, мов змерзла, дихає нерівно та поверхнево, часто задихається.

З органів дихання, як сказано в підручнику «Екологічна хімія», отрута попадає в кров, знищуючи печінку та нирки. Організм зменшує постачання отруєної крові органам та тканинам, звужуючи судини. Довго бути стисненими – шкідливо для судин, вони втрачають еластичність і рвуться, утворюючи смертельно небезпечні тромби. Це додатковий тягар для серця – йому доводиться прокачувати крізь звужені судини кров, загуслу від бруду. Будь яке навантаження може стати надмірним, коли м’язам не вистачає кисню. В Кам’янському за півроку зафіксовано 113 тисяч випадків захворювань серцево-судинної системи, повідомляє міський медцентр здоров’я.

Від неповного дихання настає гіпоксія (нестача кисню). Найперший споживач кисню – мозок та нервова система, як розповів нейрохірург Володимир Вишневський. Вони себе не обділять, тому недодаватимуть кисню іншим органам та тканинам. Коли вам ліньки ворушитись, згадайте: можливо, це мозок нагадує вам, що йому не вистачає кисню. А якщо паморочиться голова – мабуть, гіпоксія добралась і до самого мозку! Нестача кисню – катастрофа для імунітету, бо погано гояться пошкодження та виразки, даючи зайві шанси інфекційним хворобам.

Хронічне генеральне прибирання

По-друге, організм у стані рятувальної операції намагається якнайшвидше видалити або знешкодити отруту. Починається кашель, нежить, ми ядуче потіємо, в нас скрізь свербить та пече, вискакують чиряки та болячки.

Не всякий бруд, що присутній у викидах металургійного виробництва, легко видалити з організму. Наприклад, там є важкі метали, такі як плюмбум (свинець) та меркурій (ртуть).

Для важких металів не актуальне поняття «гранично допустима концентрація»: вони мають властивість накопичуватися в організмі, а їхня руйнівна дія якраз і базується на акумулятивному ефекті. Ніхто не знає, яка доза стане летальною…

Важкі метали руйнують обмін речовин в організмі, порушуючи протікання важливих процесів. Коли в тканинах тіла накопичується бруд – це новоутворення, що може вбити. Так починається онкозахворювання. Нагадаю, що в Кам’янському, за офіційними даними, онкозахворювання посідають друге місце по летальності після сердцево-судинних хвороб. В 2009 році, за даними міськради Дніпродзержинська, в місті налічували приблизно 13 тисяч онкохворих. Щороку в місті реєструється до тисячі нових ипадків онкозахворювань.

Отже, ми живемо в аварійному режимі, адже постійно дихаємо отрутою. Нам важко дихати, але не дихати ми не можемо – без кисню клітини мозку помирають за кілька хвилин.