«Цвітіння» води в Дніпрі не турбує мешканців Кам’янського та медиків, що наглядають за купанням

«Цвітіння» води в Дніпрі не турбує мешканців Кам’янського та медиків, що наглядають за купанням

Вода в річці Дніпро «зацвіла»: вкрилася зеленою тванню та відчутно відгонить болотом. Але ні зелень, ні запах не заважають мешканцям Кам’янського купатися в річці.

Автор: Валентин Фіголь

Свято водних видів спорту відбулося в правобережній зоні відпочинку на березі Дніпра 27 липня. Кам’янчани, за участю міського голови Андрія Білоусова, плавали, катались на «бананах» та гідро байках, грали в пляжний волейбол, тощо.

«Ми звикли, ми завжди тут купаємось…» – відповідали відпочиваючі на запитання журналіста, чи не заважають їм зелень та болотяні пахощі купатись в річці. «В моєї дитини нема алергії на воду. А в чому проблема?» – відповідали молоді батьки на питання, чи не хвилює їх той факт, що бурі та синьо-зелені водорості, які забарвлюють воду, мають властивості алергенів та можуть бути токсичними.

Що зелена твань – отрута й алерген, підтвердив і лікар рятувальників Олександр Строгін, який наглядав за процесом святкування. Найбільше, на думку лікаря, ризикують ті купальники, які починають заплив першими, бо їм дістається максимальна концентрація не розбовтаної зелені. Щодо алергії, то вона може з’являтись на тлі якогось стресу, нагадав лікар.

Зелена вода небезпечна, якщо її ковтати – пояснила Ольга Коломоєць, медсестра міського мед центру здоров’я, яка чергувала в зоні відпочинку під час свята. Щоб не отруїтись, той, хто наковтався річкової твані, мав би запити її великою кількістю питної води і все те виблювати. А зовні вода не нашкодить, запевнила медпрацівник.

Специфічні колір та запах річкової води спричинені надзвичайним розповсюдженням синьо-зелених водоростей (ціанобактерій тощо), пишуть фахівці.

Відмираючи, синьо-зелені водорості завдають шкоди: у воду поступає значна кількість токсичних речовин – феноли, індол, скатол та інші. Риба залишає такі водойми, вода в них стає непридатною навіть для рекреаційних потреб, пише доктор сільськогосподарських наук, професор П. В. Писаренко. https://www.pdaa.edu.ua/sites/default/files/visnyk/2012/01/185.pdf

Аномальне розростання небезпечної водної рослинності викликане вкрай високим рівнем фосфатів у воді, які містять майже всі мийні засоби. «Азот та фосфор пригнічують імунну систему людини, викликають алергії, а при постійному накопиченні можуть вражати мозок, нирки, печінку та легені. Фосфати є благодатним ґрунтом для розвитку мікроорганізмів», – пише прес-служба Асоціації рибалок України. – В результаті у воді зменшується кількість кисню, вона починає буквально гнити… На жаль, цей процес зупинити неможливо, адже Дніпро нездатний сам себе очищати».

Споживання людиною води, яка містить фосфати, може призвести до переривання вагітності, зниження тривалості життя, підвищеної захворюваності, вроджених дитячих патологій. Нагадаємо, що фосфатів багато у сучасних мийних засобах та добривах, які потрапляють в річку зі стоків та грунтових вод.

В Україні сьогодні не існує державної програми щодо зміни ситуації з «цвітінням» води, яка є критичним і загрозливим явищем для довкілля. «Дніпро не вмирає, він де-факто мертвий, оскільки втратив здатність до самоочищення», – говорить еколог, доктор технічних наук Євген Яковлєв.