Пожежі в екосистемах біля Кам’янського: мрія піромана чи підготовка до підпалів?

Україна здригається від небувалих за масштабами пожеж в екосистемах. «Може, це не безвідповідальні мешканці палять суху траву, а диверсанти зазіхають на стабільність у державі?» — висувають версію фахівці.

Тимчасом в лісах та лісопосадках між Кам’янським та Курилівкою хтось з минулої осені розсипає купи тирси. І ці купи виглядають ніби навмисно підготовлені для підпалів.

Автор: Валентин Фіголь.

«Не випалюйте суху траву! Це призводить до знищення рослинного і тваринного світу, зниження родючості ґрунту. Крім того, їдкий дим від спалювання трави шкідливий для людей», — вчергове закликає людей управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради Кам’янського. — Ті, хто вважає це корисним, помиляються самі та вводять в оману інших. Кожен акт підпалу — це злочин проти природи!»

Цьогоріч пожежі в екосистемах охопили всю країну. Горять ліси та орнітологічні заповідники, заповідні степи, лісопосадки біля населених пунктів. Вогнем знищено чимало житла та господарських будівель.

Через лісові пожежі на Житомирщині вигоріли кілька сел

Другий тиждень поспіль фахівці обговорюють: пожежі – справа рук безвідповідальних громадян чи навмисні дії свідомих паліїв? Мережею гуляють фото можливих підпалювачів. Все частіше експерти висловлюються за те, щоб розглядати підпали рослинності як диверсії.

Диверсія, як написано в Кримінальному Кодексі України – це вчинення з метою ослаблення держави вибухів, підпалів або інших дій, спрямованих на масове знищення людей, заподіяння тілесних ушкоджень чи іншої шкоди їхньому здоров’ю, на зруйнування або пошкодження об’єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, а також вчинення з тією самою метою дій, спрямованих на радіоактивне забруднення, масове отруєння, поширення епідемій, епізоотій чи епіфітотій. Диверсія карається позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років.

Хтось, наче навмисно, розкидав мішки з тирсою…

Біля Кам’янського, в лісах між Дніпром та Курилівкою, можна побачити підозрілі купи рослинної тирси, які наче навмисне розміщені на узбіччях лісових доріг або ділянок степової рослинності. Лежить така собі купа тирси – а зверху пластиковий слоїк з якоюсь масною речовиною всередині. Якщо слоїк підпалити – спалахне купа, яка може горіти кілька годин чи тліти кілька діб…

Фахівці – правоохоронці та рятувальники, знають: мастило – помічник вогню. Наприклад, купа масних ганчірок, пролежавши досить часу, може спалахнути сама собою…

Також на вершечках таких куп тирси іноді покладено скляну посудину. Знову ж таки, фахівці не дадуть збрехати: скляна чи пластикова пляшка на сонці може спрацювати як лінза – сфокусувати сонячне проміння і викликати займання сухої тирси. Про приклади самозаймання сухої рослинності навколо порожнього прозорого посуду рятувальники та працівники лісового господарства розповідали ще років 12 тому.

Ситуацію загострює звичка місцевих мешканців додавати до куп сміття ще своє. Біля куп тирси накопичується різний мотлох. Якщо тут спалахне, то горітиме і токсичне будівельне та побутове сміття.