Тотальне стеження за якістю повітря – вже скоро в Кам’янському

Тотальне стеження за якістю повітря – вже скоро в Кам’янському

Більшає кількість неофіційних громадських постів вимірювання пилу в атмосфері Кам’янського. Тимчасом держава вимагає від місцевого самоврядування активізувати державний моніторинг повітря.

Автор: Валентин Фіголь

Громадський моніторинг зростає

Ще один прилад, який фіксує кількість пилу в повітрі, був встановлений днями на проспекті Конституції в Південному районі Кам’янського.

Перші дні роботи прилад показував рівень запиленості повітря,  як шкідливий для чутливих груп людей. Чутливими до куряви вважаються люди з вразливими органами дихання та нервовою системою, схильні до алергій та інших проявів подразнень слизових оболонок (запалень очей, носоглотки…).

В місті відтепер діють 9 постів громадського моніторингу повітря. Їх завдання – інформувати населення, підвищуючи рівень обізнаності та цікавість до того, чим люди дихають і як склад пилюки впливає на їх здоров’я. Подивитись дані громадської системи екомоніторингу можна за посиланням:: https://www.saveecobot.com/maps Saveecobot.

Уряд вимагає більше контролю за викидами

Державні органи поки що не можуть посилатись на дані цих приладів, оцінюючи забрудненість атмосфери міста. Але держава вже спонукає місцеві органи управління посилювати контроль за станом повітря.

Камянчани теж проти забруднення атмосфери промисловими викидами

5 вересня набула чинності Постанова КМУ № 827 про Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/827-2019-%D0%BF.

Згідно п. 4. Постанови, обласні державні адміністрації , міські ради та інші органи місцевого самоврядування мають:

  • Протягом 3 місяців призначити у своєму складі структурний підрозділ або виконавчий орган, що виконуватиме функції органу управління якістю атмосферного повітря відповідно до цієї постанови, повідомити в ЗМІ про цей орган чи підрозділ.
  • Протягом 6 місяців забезпечити утворення комісій з питань здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря;
  • Протягом одного року подати для погодження Міністерству екології та природних ресурсів місцеві програми державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря.

Кількість офіційних постів має зрости

Зазначена постанова була ухвалена ще в серпні 2019 року та підписана попереднім керівником уряду Володимиром Гройсманом. Тож у ній ще є Міністерство екології та природних ресурсів, якого вже немає в новому уряді.

Тимчасом сьогодні в Кам’янському працюють лише 2 офіційні пости нагляду за станом повітря: на проспекті Свободи в районі Майдану героїв та на вулиці Широкій. Ці пости мають обладнання, яке міряє кількість пилу, не розрізняючи його за складом та розміром. Також прилади фіксують вміст оксидів деяких речовин та ароматичних вуглеводнів. Пости перебувають під опікою КП «Екосервіс». Міське самоврядування обіцяло на початку 2019 року, що до його кінця діючих постів в міській системі екомоніторингу буде 10.

Атмосферні викиди знижують енергоефективність

Є.Колішевський

Забруднення повітря впливає не тільки на здоров’я людей, а й на енергоефективність міста, нагадав Євген Колішевський, виконавчий директор ГО «Голос природи». Якраз в Кам’янському проходять Дні сталої енергії. Одна з проблем, які обговорюються – низька ефективність альтернативних джерел енергії через забруднення повітря. Люди в Кам’янському скаржаться, що сонячні батареї притрушує пилюкою так, що вони набагато гірше працюють. Липка масна курява прилипає до вітряків, і вітровим генераторам важче крутитись… Тому, акцентує громадський еколог Колішевський, дуже важливо, щоб люди розуміли, наскільки шкідливі забруднюючі викиди в атмосфері. Отже, контроль за чистотою повітря стає в Україні все більш тотальним: за складом атмосфери слідкують як посадовці, так і громадськість.