Розрізняти види маніпуляцій в медіапросторі вчаться бібліотекарі Кам’янського

Розрізняти види маніпуляцій в медіапросторі вчаться бібліотекарі Кам’янського

Курс медіаграмотності проходять співробітники централізованої бібліотечної системи Кам’янського.  

Автор: Валентин Фіголь

«Все, що ми бачимо і читаємо, має підлягати осмисленню, аналізу та перевірці», – під таким гаслом вчаться розпізнавати брехню та маніпуляції в медіа просторі місцеві бібліотекарі. Чергове заняття курсу відбулось 2 жовтня в центральній бібліотеці.

Чим відрізняється інформаційне повідомлення від пропаганди та піар-кампанії? Як розрізнити: де інформація, де оціночне судження, а де – пропаганда чи провокація? Що можуть мати на меті автори повідомлень в медіа? Ці та інші питання розглядали учасники курсу.

Медіа – це засоби масової комунікації (друковані та електронні), розповіла колегам Тетяна Герасюта, заступник директора бібліосистеми.

В медіа фахівці розрізняють 6 основних видів контенту: інформація, судження, реклама, соціальна реклама, піар-компанія та пропаганда.

Інформація – це лише факти, які можна перевірити. Судження – це вже власна думка автора, яку неможливо спростувати, плюс факти, які мають підкріпити судження. Реклама, соцреклама, піар-компанія та пропаганда ще далі відходять від об’єктивного викладення фактів, маючи на меті не інформувати споживача, а спонукати його до певних дій: щось придбати, когось обрати тощо.

Всі види контенту можуть впливати як на розум, так і на емоції споживача. Але в інформаційному повідомленні вплив спонтанний: ось вам факти – як хочете, так їх і сприймайте. А всі інші види використовують вплив на емоції споживача свідомо, тобто маніпулюють його свідомістю з певною метою…

Медіаграмотність передбачає, що споживач розуміє різницю між цими видами медіаконтенту. І відповідно ставиться до потенційної загрози маніпуляцій. Саме цьому вчились бібліотекарі на конкретних прикладах: переглядали відео та картинки, і аналізували, що то є – інформація, судження чи пропаганда.