МОЗ назвав препарати, через які, імовірно, у Кам’янському загинув пацієнт лікарні

МОЗ назвав препарати, через які, імовірно, у Кам’янському загинув пацієнт лікарні

Поки триває слідство щодо отруєння пацієнтів у лікарні №9 Кам’янського, редакція «Пильного погляду» намагається з’ясувати, яким чином препарат потрапив у лікарню і про яки саме медикамент йде мова. Тим часом Міністерство охорони здоров’я оприлюднило перелік медичних препаратів, які були заборонені через цей випадок.

Автор: Сергій Гузь

Звідки взялися ліки?

До суботи, 28 грудня, ані слідчі, ані офіційні представники медгалузі не поспішали оприлюднювати назву та виробника медпрепарату, через який у прооперованих пацієнтів лікарні №9 різко погіршився стан здоров’я. Широкій громадськості було відомо лише про те, що низку препаратів вилучили з обігу по всій країні.

Як пояснила «Погляду» Юлія Манаєнкова, керівник управління охорони здоров’я Кам’янського, підозрюваний в побічній дії препарат мав усі необхідні сертифікати та терміни придатності, його застосовували вже 5 років (останнє говорить про те, що анестезіологи мали досвід роботи з цим препаратом та їм мали бути відомі його побічні дії – прим.ред.).

Також вона уточнила, що в період з 17-по 19 грудня у цій лікарні було більше, ніж 7 операцій, але ускладнення отримали лише ті пацієнти, до яких застосовувався парентеральний (внутрішньовенний) наркоз. Постраждалих пацієнтів обслуговувало кілька лікарів-анестезіологів, що виключає лікарську помилку когось одного.

Проте, залишаються питання щодо того, яким саме шляхом цей препарат потрапив у лікарню. Юлія Манаєнкова запевнила, що централізовано – через управління охорони здоров’я – його не закуповували. Тож, залишається два інші шляхи – через закупки лікарні або ж особисто анестезіологами.

На початку ми відкинули варіант закупівлі анестетичних препаратів самими пацієнтами через те, що деякі з них відносяться до опіатів і мають обмежений обіг та суворий контроль. Також малоймовірно, що лікар-анестезіолог став би використовувати анестетик, походження якого йому не відомо.

Проте, 28 грудня МОЗ оприлюднив заяву щодо випадку у лікарні №9, в якій зазначив, що ціла низка «підозрюваних» препаратів вилучені з аптек міста через те, що їх могли придбати пацієнти, у яких сталися ускладнення. Як пацієнти самостійно могли закуповувати анестетики – МОЗ не уточнює. Проте навряд чи когось здивує, що сьогодні пацієнти самі змушені купувати більшість ліків для проведення операцій.

Але тоді постає цілком логічне питання, на яке ще доведеться отримати відповідь: як лікарі-анестезіологи могли знати, що ці ліки цілком безпечні, а не фальшиві підробки, що вони зберігалися належним чином і їх можна більш-менш безпечно використовувати?

Нагадаємо, поки що комісія МОЗ вважає дії лікарів адекватними і не вважає, що ускладнення у пацієнтів виникли через лікарську помилку при застосуванні наркозу.

Під забороною – 10 препаратів

Ще до того, як МОЗ цієї суботи оприлюднив перелік тимчасово заборонених ліків, нам вдалося з’ясувати, що головний «підозрюваний» препарат зовсім не «ПРОПОФОЛ-НОВО», як про це писали в соцмережах.

20 грудня, відразу після того, як пацієнтів почали перевозити в обласну лікарню імені Мечникова, Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області розіслала термінове повідомлення №9 з попередженням про небезпеку використання препарату «ДИПРОФОЛ» виробництва ПАТ «Фармак». Вже на підставі цього повідомлення Держлікслуба видала низку розпоряджень (протягом 20-24 грудня) про вилучення з обігу ще кількох препаратів, що використовувались під час наркозу пацієнтам лікарні №9 у Кам’янському.

Ці документи підтверджують попередні заяви Юлії Манаєнкової про те, що усі відповідні служби були негайно поінформовані про потенційно небезпечні препарати. Це робилось не через засоби масової інформації, а відповідно до тих процедур, які передбачені Міністерством охорони здоров’я. І лише 28 грудня вже саме міністерство вирішило оприлюднити перелік медпрепаратів, на які накладена тимчасова заборона.

Усі ці ліки використовуються виключно при наркозі, та більшість з них має побічні ефекти. Найголовніший «підозрюваний» – ДИПРОФОЛ – виробництва ПАТ «Фармак». У нього багато побічних ефектів, у тому числі він може викликати рабдоміоліз – руйнування м’язових тканин. Як стало відомо редакції, саме така побічна дія і викликала подальші ускладнення у пацієнтів через інтоксикацію організму та відмову нирок і печінки. Також варто взяти до уваги, що існує ще 9 зареєстрованих в Україні аналогів цього препарату, у тому числі 2 з використанням у назві слова «дипрофол».

Проте у МОЗ не виключають, що побічні дії могли бути спричинені і іншими препаратами, які одночасно використовуються з ДИПРОФОЛом при наркозі. Мова йде про:

ДИТИЛІН-ДАРНИЦЯ та ДИТИЛІН-БІОЛІК – препарат використовується для розслаблення скелетних м’язів при операціях;

АТРАКУРІУМ-НОВО  – використовується для розслаблення м’язів при штучній вентиляції легенів;

ФЕНТАНІЛ та ФЕНТАНІЛ КАЛЦЕКС – використовується як болезаспокійливий засіб і є синтетичним опіоїдом;

СИБАЗОН – транквілізатор, використовується при операціях;

АТРОПІН-ДАРНИЦЯ – препарат використовується перед наркозом і операцією, а також під час операцій для зменшення бронхо- та ларингоспазмів.

 Варто зазначити, що тимчасова заборона накладена не на всі ці препарати, а лише на окремі серії цих препаратів, що були використані під час операцій в Кам’янському.

Лікарня №9 терміново закупила наркоз

Тим часом лікарня №9 провела 27 грудня терміновий тендер з закупівлі анестетичних препаратів (наркозу) для поновлення операцій. Як раніше повідомлялося, їх планують поновити вже з Нового року.

Тендер на суму  180 437 грн виграло ТОВ «Дніпрофармація», договір на постачання препаратів укладений 27 грудня. У компанії ТОВ «Дніпрофармація» підтвердили укладання договору. Відповідно до специфікації угоди, копію якої отримала редакція,  препарат ДИПРОФОЛ не закуповується.

Ми також проаналізували тендерні закупівлі лікарні №9 за останні два роки. З’ясувалося, що останній раз анестетичні засоби (наркоз) офіційно закуповувався через тендер ще 5 червня 2019 року. Сума закупівлі склала 88 195 грн, постачальник – ТОВ «Дніпрофармація».

Після цього лікарня №9 ще кілька разів проводила закупівлі медпрепаратів (без деталізації типу ліків) – в серпні, вересні та листопаді 2019 року. Переможцями на торгах ставали фірми ТОВ «Дніпрофармація» та ТОВ «Діаліз медик». Відповідно до наданих специфікацій, жодного разу в цих закупівлях не фігурував ДИПРОФОЛ.

Отже,  слідчим залишається перевірити де і як цей препарат могли закупити безпосередньо анестезіологи або ж самі пацієнти чи їх родичі.

Побічні дії ДИПРОФОЛу

Також нашу увагу привернуло повідомлення сайту «Лівий берег», який посилається на інформацію фірми «Фармак» про те, що претензій до ДИПРОФОЛу раніше не було. «Цей препарат присутній на ринку України з 2013 року… В компанії стверджують, що за сім років присутності даних ліків на ринку України претензій відносно його якості не було. Побічних дій, які були зафіксовані у пацієнтів клінічної лікарні Камянського, зареєстровано не було» – пише видання.

Проте, нам вдалось з’ясувати, що у 2009 році державні органи тричі накладали заборону на обіг ДИПРОФОЛу, виробництва ВАТ «Фармак», через його побічні дії. Останнє обмеження від 25 грудня 2009 року стосувалось партії ДИПРОФОЛу з серією А1209035, що так і не було пізніше скасоване.

Тож, як мінімум, можна стверджувати, що цей препарат існує на ринку України набагато більше, ніж 7 років, та у нього вже були проблеми з побічними діями, а повідомлення ПАТ «Фармак» не зовсім достовірне.

До речі, побічні ефекти, небезпечні для пацієнтів, реєструвалися і у іншого препарату – ПРОПОФОЛ-НОВО, виробництва ТОВ «Новофарм-Біосинтез». У 2016 році тимчасові обмеження на окремі серії цього препарату застосовувались аж 6 разів. Але після цього заборони на використання не вводилися (або про це відсутні відомості на сайті Держлікслужби).

Редакція «Погляду» продовжує відстежувати ситуацію.