Кам’янчани обурені статистикою щодо середніх зарплат у місті

Кам’янчани обурені статистикою щодо середніх зарплат у місті

На злобу дня

Справжню хвилю обурення та гніву викликала у читачів наша публікація статистичних даних щодо середніх зарплат у місті та країні. «Брехуни!», «Пиляку в очі пускає влада», «Навіщо обманювати людей!» – пишуть наші читачі, і це ще найм’якіші коментарі на адресу журналістів. То що ж не так з зарплатами та статистикою?

Автор: Сергій Гузь.

Читачі обурені

Нагадаємо, що відповідно до даних Програми соціально-економічного розвитку міста на 2020 рік середня номінальна зарплата у нашому місті склала на кінець минулого року 11 223 гривні. Цю цифру вигадали не журналісти, вона закладена в офіційний документ, на підставі якого планується розвиток міста. Цей документ схвалений депутатами міськради і є основою для багатьох інших програм.

«Мабуть я живу на Марсі, а не в Кам’янському. Зарплата вихователя дитсадка – 4500грн» – коментує наша читачка Тeтяна Бойко. Так само дивуються розміру середній зарплаті і інші читачі, багато з яких отримують менші суми зарплати. Бо середня зарплата, це, як справедливо зазначив у коментарях Анатолій Мехвалієв: «Хтось їсить капусту, хтось начінку з мяса, а в середньому всі їдять голубці!» Тут разом рахуються зарплати як працівників дитсадків, так і керівників комерційних та промислових підприємств, таких як ДМК, де номінальні зарплати топ-менеджерів сягають десятків, а то й сотень тисяч гривень.

До того ж, номінальна середня зарплата – це так звана «грязна» зарплата – до оподаткування ти утримання усіх інших відрахувань. Саме такими даними оперує Державне управління статистики, на їх основі вираховує рівень доходів громадян та інші статистичні відомості.

Однак, не всі економісти поділяють такий метод підрахунку зарплат українців. Існує і інша методика, в основі якої лежить медіанна зарплата.

Медіанна зарплата значно нижче середньої

 «Взагалі то медіанну треба рахувати, ніхто в світі не рахує середні» – написав у коментарі ще один наш читач Роман Волощенко.

Медіанна зарплата – це дохід співробітника, який перебуває рівно посередині зарплатного списку. Економісти переконують, що саме медіанний показник найточніше описує, скільки реально отримує пересічний громадянин.

За останніми відомостями на кінець 2019 року, медіанна зарплата в Україні склала 7 661 гривню (6 244 гривні «чистими» на руки). Як бачимо, цей показник значно (майже на 40% ) менший, ніж середня зарплата, і більше відповідає реаліям. Це також означає, що як мінімум 50% працюючих отримують менше цієї суми.

Невідповідність задекларованої середньої зарплати реальному стану речей (диференціації доходів по соціальних групах) можна побачити і у звітах Укрстату щодо середнього доходу населення України. Так, лише 29% українців мали доходи вищі 5160 грн на особу у 2018 році. Відомостей за 2019 рік поки що немає, хоча й можна передбачити, що доходи українців трохи збільшаться через ріст мінімальних зарплат. Однак, навряд чи пропорція розподілу доходів серед громадян суттєво зміниться – дві третини громадян мають доходи суттєво менші, ніж інша третина громадян.

Треба міняти методику

Проблема точного обрахунку середніх зарплат чи доходів громадян, це не тільки питання «чесності» інформації. На цій статистиці, як ми бачимо, обраховуються багато інших соціальних програм, соціальної допомоги, фінансові ресурси для виплати дотацій на житлово-комунальні послуги, розміри бюджетний надходжень через податок на доходи громадян та багато іншого.

Тож очевидно, що на місцевому рівні також варто переходити на оцінку статків кам’янчан по медіанній зарплаті, яка більш точно показує соціальне розшарування у місті. І саме це дає можливість побачити, які реальні кроки треба зробити для покращення життя усіх мешканців міста.