Роботу сонячної електростанції біля Кам’янського може обмежити держрегулятор

Роботу сонячної електростанції біля Кам’янського може обмежити держрегулятор

Національна енергокомпанія «Укренерго» може обмежити роботу нової сонячної електростанції в Петриківському районі, бо в Україні виробляється забагато «зеленої» електроенергії.

Автор: Валентин Фіголь.

Через зростання відновлюваної енергетики, на оптовому ринку електричної енергії вже критична ситуація. «Зеленої» енергії в Україні виробляється стільки, що енергосистема країни не може її приймати. Про це повідомив українським ЗМІ виконуючий обов’язки керівника НЕК «Укренегро» Всеволод Ковальчук, який 26 лютого покинув свій пост через «неприйнятні умови роботи».

В Україні, за даними Держенергоефективності, на кінець 2019 року було введено 6,8 ГВт потужностей «зеленої» енергетики. Це втричі більше показників 2018 року.

На початку лютого в Петриківському районі, поблизу Кам’янського, було введено в експлуатацію сонячну електростанцію потужністю 24 МВт, збудовану за 450 мільйонів гривень приватним інвестором – промислово-будівельною групою «Ковальская». Електростанція може виробляти за рік 40 мільйонів кВт/год електроенергії, що достатньо для енергопостачання 20 тисяч домогосподарств.

Під кінець 2019 року, за офіційними даними, доля «зеленої» енергії в загальній енергопродукції України склала до 4%. Скоро джерела відновлювальної енергетики в Україні вироблятимуть більше енергії, ніж може приймати енергетична система країни, попередив В. Ковальчук. «Розпочаті проекти будуть добудовуватися, і на кінець цього року – початку наступного, ми будемо мати рекордний дефіцит балансуючих потужностей для управління енергосистемою, – сказав він. – У цьому році ситуацію, що склалася, виправити неможливо. Зараз ми говоримо про порятунок ситуації до кінця 2021-2022 року».

Ковальчук нагадав, що вперше «Укренерго» попереджала про майбутні проблеми з балансуванням ще у 2017 році, а в 2018 – просила ввести норми, які дозволили б обмежувати видачу дозволів на будівництво «зеленої» генерації.

Вперше в Україні державна енергокомпанія обмежила діяльність відновлювальних джерел енергії в листопаді 2019 року: під обмеження попали 3 вітроелектростанції з групи ДТЕК Ріната Ахметова.

Тепер, за прогнозами екс-керівника «Укренерго», державна енергокомпанія повинна буде обмежити виробництво «зеленої» електроенергії на 15%, і цей показник зростатиме до 2021 року.

НЕК «Укренерго» – енергетична компанія з функціями оперативно-технологічного управління Об’єднаною енергосистемою України (ОЕС) та передачі електроенергії магістральними електромережами від генерації до регіональних електромереж енергопостачальних компаній (обленерго).