Уряд дозволив хворим на коронавірус ходити в магазин чи аптеку. І це не жарт

Останніми днями усі ми бачимо, що уряд та урядовий штаб по протидії поширенню коронавірусної інфекції не стільки розробляє якусь стратегію, скільки пристосовується до стихійного розвитку подій. Новина про дозвіл хворим на COVID-19 у легкій формі виходити з дому – лише засвідчує це.

Точка зору

Автор: Сергій Гузь.

Аби ви розуміли, що саме відбувається з поширенням коронавірусу в країні, ви маєте усвідомити, що справжнього карантину в Україні немає. Бо карантин – це повна ізоляція інфікованих, а не оті шкільні канікули, які у нас за звичкою називають карантином. Відправивши всю країну «на канікули», уряд раз за разом послаблює справжні карантинні заходи.

Ви ж ще пам’ятаєте, з якою помпою робили евакуацію наших співгромадян з Китаю, везли їх через всю країну в Нові Санжари, як відмовлялись в інших регіонах приймати цих «потенційно заразних мігрантів»? І з якою помпою тодішня міністр охорони здоровя Скалецька робила звіти про «обсервацію». До речі, якщо ви ще не в курсі, то у медицині обсервація якраз і означає посилений медичний нагляд з  забороною ввезення чи вивезення людей з зони зараження. Тобто, це був справжній карантинний захід, хоча і з елементами бойовика. А от далі вже пішло справжнє кіно.

Коли в країну масово стали повертатись наші заробітчани та туристи, уряд раптово відмовився від проведення обсервації, замінивши це новим словом – «самоізоляція». На цей момент навіть немає точної цифри, скільки таких людей повернулось за останній місяць з країн, уражених корона вірусом – чи 150 000, чи вже 200 000.

І от усі ці люди повернулись в країну, ніхто не робив їм тестування, навіть експрес-тестами, хіба що зміряли температуру. Їх змусили підписати папірець, що вони сидітимуть вдома аж 14 днів. А далі ці люди повернулись до своїх помешкань, з пустими холодильниками чи до своїх ще не заражених родин. І, як ви думаєте, що вони зробили у першу чергу? Правильно – пішли по крамницям скуповувати те, що не скупили співвітчизники. Бо якось же треба харчуватися ці два тижні на «самоізоляції».  

І це ще ми не беремо до уваги усі ці випадки гуляння з кумами після довгої розлуки, відвідування родичів і інші прямі порушення режиму «самоізоляції», що вже стали масовими.

Та проблема полягає в тому, що навіть якщо ви маєте час поміркувати і скласти список усього необхідного, дуже мало хто зможе так продумати купівлю харчів, ліків та іншого, щоб просидіти у помешканні безвилазно аж два тижні. Ще й не одному, а разом з родиною. Тож уся ця «самоізоляція» з самого початку була повною фікцією.

Уряд, судячи з усього, глянув, що колапс не стався, і вирішив послабити карантинні умови не тільки для цих «потенційно інфікованих громадян», а й навіть для тих, у кого коронавірусна інфекція підтверджена! Бо, за прогнозами урядовців, скоро в лікарнях країни не вистачить місць для важких хворих.

У неділю, 29 березня, уряд доповнив постанову №211 від 11 березня 2020 року пунктами, які дозволяють хворим у легкій формі виходити за покупками у «невідкладних випадках».

«Установити, що особи, які мали контакт з хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2,  або хворіють на зазначену хворобу та не потребують госпіталізації, є особами, що потребують самоізоляції.

Лікуючий лікар хворого на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, самостійно визначає строк самоізоляції хворого та осіб, які потребують самоізоляції внаслідок контакту з хворим, на підставі галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я» — йдеться у доповненнях до постанови.

Якщо не зрозуміли, то перечитайте ще раз: не на підставі результатів лабораторного тестування на апаратах ПЛР, що дають надійний результат, а сімейний лікар, по телефону буде визначати скільки часу треба такому пацієнту бути на самоізоляції.

Тож уряд не знайшов нічого кращого, як дозволити хворим на COVID-19 у легкій формі «відвідування у невідкладних випадках місць торгівлі продуктами харчування, засобами гігієни, лікарськими засобами, виробами медичного призначення та закладів охорони здоров’я за умови використання засобів індивідуального захисту та дотримання відстані не менш як 1,5 метра».

Вибачте, але це точно не карантин, і навіть не його імітація. Бо зараз, коли в Україні трохи більше 500 хворих, у уряду є усі можливості, аби хоча б для цих людей забезпечити справжні умови карантину: ізолювати в медичні заклади, забезпечити харчами та лікуванням. Так, це коштує грошей, але це набагато дешевше, ніж потім рятувати всю країну.

Сьогодні ж стало відомо, що уряд дозволив відкрити продуктові ринки. Так, будуть обмеження по кількості відвідувачів, є вимоги щодо наявності засобів захисту і так далі. Але по факту це ще один крок на послаблення карантину саме тоді, коли епідемія тільки починає набирати обертів в країні.

Тож тепер, коли ви виходити в крамницю чи аптеку, маєте усвідомлювати, що поряд може бути інфікований чи навіть хворий на коронавірус. Це не привід для паніки, це нагальна потреба дотримуватись самих жорстких особистих заходів безпеки: носити маску, рукавички, мати при собі засобі дезінфекції та регулярно їх застосовувати.

Бережіть себе, дбайте про рідних та будьте здорові!