Карантин не може обмежувати прав журналістів

В кризових ситуаціях, як свідчить історія, влада часто піддається спокусі обмежувати права та свободи громадян. Зокрема, право знати правду про події навколо.

Фактами перепон в роботі журналістів в період карантину стурбована медіа-спільнота України. Не заважати вільному пересуванню робітників ЗМІ закликала органи влади, зокрема, громадська організація «Інститут масової інформації».

Влада має сприяти

«Громадська організація «Інститут масової інформації» закликає органи державної влади та місцевого самоврядування забезпечити безперешкодне пересування журналістів, у тому числі за допомогою громадського транспорту, за пред’явленням журналістського посвідчення», — написали захисники прав ЗМІ на сайті ГО: https://imi.org.ua/news/imi-zaklykaye-vladu-zabezpechyty-bezpereshkodne-peresuvannya-zhurnalistiv-zokrema-gromadskym-i32537?fbclid=IwAR0Y9JhDNnR3RLTQ6DONXi1lUxFXqBREFFLsoDYov0rBaDvBso_0jPMJnKo

ГО ІМІ зреагувала на вісті з регіонів про те, що місцеві органи влади перешкоджають роботі ЗМІ. Зокрема, обмежують свободу пересування журналістів, знімальних груп. «При цьому влада посилається на відсутність журналістів в переліку професій, зазначених у підпункту 9 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2020 року № 255 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211», — сказано в публікації ГО.

Але Постанова КМУ в правовій системі України нижча за закон. В Україні є верховенство права, сказано в Конституції (стаття 8).

А Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» (розділ ІІ, пункт 3) встановлює обов’язок органів влади і органів місцевого самоврядування забезпечити безперешкодне пересування журналістів: «3. Кабінету Міністрів України, Міністерству внутрішніх справ України, Національній поліції, обласним, Київській міській державним адміністраціям разом з органами місцевого самоврядування при здійсненні заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, забезпечувати безперешкодне пересування журналістів по території України, в тому числі на територіях, де оголошено надзвичайну ситуацію».

Що не може бути держтаємницею

Ще одна чимала спокуса – закрити якусь інформацію від широкого загалу. На цей випадок журналістська спільнота нагадує про існування Закону України «Про державну таємницю».

Слід відзначити, що Закон в ст. 8 забороняє засекречувати будь-які відомості, якщо цим будуть звужуватися зміст і обсяг конституційних прав і свобод людини і громадянина, завдаватиметься шкода здоров’ю та безпеці населення. Не може бути засекреченою інформація про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту; про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують безпеці громадян; про стан здоров’я населення, його життєвий рівень, включаючи харчування, одяг, житло, медичне обслуговування та соціальне забезпечення, а також соціально-демографічні показники, стан правопорядку, освіти і культури населення; про факти порушень прав і свобод людини і громадянина; про незаконні дії органів державної влади, місцевого самоврядування та їх посадових осіб та інша інформація, яка відповідно до законів і міжнародних договорів України не може бути засекречена.