Цікаві місця Кам’янського: вулиця без назви, зникаючі лікарня та гаражі у центрі міста (фоторепортаж)

Підтримуючи краєзнавчі екскурсії містом, які не втратили популярності під час карантину, «Пильний погляд» пропонує читачам фотозвіт про прогулянку вулицею, у якої на сучасних мапах немає назви.

Автор: Валентин Фіголь.

Ця вулиця проходить з півночі на південь від проспекту Аношкіна до вулиці Широкої. На перетині з Аношкіна вулиця проходить повз міський морг та територію колишньої спецмедсанчастини ПХЗ. На Широку виходить в районі колишньої автобази таксистів.

Цікаво, що багато мешканців міста називають цю вулицю Лікарняною, проте вулиця з такою назвою знаходиться у тому ж районі, але іде паралельно проспекту Аношкіна. А ось та, якою ми прогулялися, на сучасних мапах не має жодної назви. Тож як назвали цю вулицю — ще доведеться встановити, бо на ній жодних назв нам знайти не вдалося.

Спускаючись вулицею з півдня на північ, проходимо повз руїни СМСЧ-61. Одразу за моргом – залишки пологового будинку. Написи молодих батьків про народження дітей – ось все, що лишилось на згадку про те, що тут було ще на початку 90-х.

Північніше розташований 4-поверховий корпус стаціонарного відділення медсанчастини. Корпус на 400 ліжко-місць закритий, бо від медсанчастини лишилась сама поліклініка, яку сьогодні називають «міський консультативний центр». Подальша доля будівлі стаціонару невідома.

Ще північніше знаходяться 2 ставки, викопані до відкриття стаціонарного відділення в 1978 році. Колись навколо ставків були асфальтовані доріжки з ліхтарями та лавочками, там гуляли пацієнти та відвідувачі. Сьогодні ставки замулились та заросли, як і довколишня територія. Але люди і зараз приходять до ставків гуляти, протоптуючи стежки через бур’яни.

Через дорогу від залишків лікарні є могила, в якій поховані мешканці міста, розстріляні німцями під час війни. До 9 травня тут поставили новий обеліск, зробили куточок відпочинку.

Щодо того, хто похований в могилі, є дві версії. Одна – це мешканці Дніпродзержинська, яких німці розстріляли, як заходили до міста. За історичною легендою, одна жінка застрелила з мисливської рушниці німецького офіцера, а німці натомість розстріляли сотню місцевих мешканців – в покарання і для подальшого страху. Одна могила розстріляних знаходиться на вулиці Широкій, друга – на цій вулиці.

За іншою версією, яку озвучив краєзнавець Віктор Ольгашко, в цій могилі були поховані люди, розстріляні німцями перед їх відходом з міста. На території лікарні №3, розташованої неподалік, була німецька жандармерія, і жандарми розстріляли всіх заарештованих. Деякі тіла забрали родичі для поховання, деякі лишились в загальній могилі.

Північніше від медсанчастини розташовані гаражі, збудовані в 60-ті роки. Більшість цих гаражів покинуті власниками, бо територія підтоплюється грунтовими водами – оглядові ями повні води.

Сьогодні гаражі активно розбирають охочі люди на будматеріали. Де знаходяться власники гаражів – їм пропонують по 2 тисячі гривень за гараж «під розборку».

Територія, на якій стоять гаражі – ще одна місцева «туристична родзинка». В 50-ті роки минулого сторіччя тут було міське звалище. Воно починалось приблизно в районі вулиці Республіканської та центрального ринку і тяглося на схід до вулиці Лєрмонтова, на північ – до Широкої. Сюди, на колишню зелену леваду, звозили та скидали сміття з усього міста.

«І коров’ячі та конячі голови тут були, і що тільки хочеш!.. – розповідають місцеві старожили. – Бувало влітку стільки мух, що не можна було вікно відчинити, щоб провітрити помешкання». За кілька років міська влада схаменулася і знайшла інше місце для міського звалища – поряд з новим Баглійським коксохімічним заводом. Там звалище знаходиться й досі. А на старому звалищі збудували гаражі для автомобілістів, яких в 60-ті роки в Дніпродзержинську ставало дедалі більше.

Сьогодні територія північніше медсанчастини та гаражів підтоплюється грунтовими водами разом з вулицями Булавіна та Маршева. Через колишній смітник протікає міська дренажна система відкритого типу, яка несе зливові поверхневі стоки з міста в річку Коноплянку. Дренажні канали постійно забиваються вуличним сміттям, і це підсилює підтоплення.