Без угод про послуги споживачам Кам’янського буде важче спілкуватись з теплопостачальниками

Без угод про послуги споживачам Кам’янського буде важче спілкуватись з теплопостачальниками

Про заклики нових підприємств – постачальників послуг централізованого опалення – до споживачів щодо укладання угод про надання цих послуг «Пильний погляд» розповідав на минулому тижні. «Навіщо ті угоди, якщо і без них теплоносій тече по трубах?» – відповіли більшість читачів-коментаторів.

Автор: Валентин Фіголь.

Отже, навіщо потрібні угоди про надання комунальних послуг – в цьому допомогла розібратись правник Оксана Волох, в.о. директора Кам’янського місцевого Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Угоди про надання послуг, перш за все, потрібні саме споживачам. Так, надавачів послуг законодавство України зобов’язує надавати комунальні послуги тільки за угодами зі споживачами і забороняє надавати послуги без таких угод. Але практично поки що незрозуміло, чим загрожує комунальному підприємству-теплопостачальнику постачання теплоносія в житлові будинки без угод з мешканцями будинку, квартири яких обігріваються цим теплоносієм.

Відсутність угоди про теплопостачання на практиці не захищає від претензій фактичного постачальника теплоносія в будинок боржника. Суди розглядають такі претензії за фактом споживання такої послуги. Якщо теплопостачальник надав теплоносій в будинок, і твоє помешкання фактично обігрівається батареями та трубами централізованого опалення – оплачуй послугу опалення!

А от споживач без угоди з постачальником комунальної послуги може потрапити в неприємну ситуацію. Прийде з претензією щодо холодних батарей в помешканні, а його спитають: угода з нами про надання послуги теплопостачання є? Нема? Так ти не споживач нашої послуги?.. Постачальник може не прислати до Вас комісію для обстеження помешкання на предмет недогріву. Адже угоди нема – отже, нема взаємних зобов’язань, і Ви не можете стверджувати, що отримуєте послугу неналежної якості.

Виходить, що  відсутність угоди з постачальником послуги централізованого опалення не звільняє від того, що постачальник через суд змусить заплатити по його тарифу за весь час фактичного протікання теплоносія через опалюване цим теплоносієм помешкання. Скільки нарахують – стільки суд і присудить, бо нема угоди про послугу – нема зобов’язань постачальника, в тому числі і щодо якості послуги.

До того ж, споживача без угоди постачальник може фактично ігнорувати по всім зверненням щодо якості послуги опалення. Продовжуючи виставляти рахунки за своїми формулами.

Правник Оксана Волох рекомендує підписувати угоди з постачальниками комунальних послуг. Звичайно, спочатку уважно їх прочитати. Звернути увагу варто на те, чи відповідають угоди типовим угодам про надання комунальних послуг, затверджених урядом України. Невідповідність якихось норм – перш за все, прав та обов’язків сторін – може свідчити про порушення прав споживача послуги.