Багаті – багатіють, а у бідних відбирають останні соціальні права

Багаті – багатіють, а у бідних відбирають останні соціальні права

Пожвавлення політичного життя в країні відразу ж нагадало про себе кількома знаковими подіями. Так, сьогодні журнал «Форбс» вперше з 2016 року назвав найбагатших українців. Депутати Верховної Ради включили у порядок денний своїх пленарних засідань законопроект, що остаточно позбавляє профспілки майна та впливу на роботодавців. А в уряді заявляють, що вже з наступного року можуть ввести накопичувальний рівень пенсійного забезпечення. Та за словами про інтереси пенсіонерів криється банальне перекладання фінансового тягаря на громадян. Далі детальніше про ці події.

Автор: Сергій Гузь.

Найбагатші – Ахметов, Пінчук і Порошенко

Останній раз журнал «Форбс Україна» робив рейтинг українських мільярдерів та мільйонерів ще 2015 року. І як зясувалось, в рейтингу наших багатіїв відбулися деякі зміни.

Найбагатший, як і раніше, металургійний магнат Ринат Ахметов, статки якого «Форбс» оцінює у 2,8 млрд. доларів. Правда, уточнює, що з 2013 року його багатство зменшилось у 6 разів.

На другому місці мільярдер Віктор Пінчук, зять екс-президента Україна Леоніда Кучми. Його статки оцінюються вдвічі менше, ніж у попередника – 1,4 млрд.долларів.

А от на третьому місці багатіїв опинився Петро Порошенко. Цікаво, що у 2015 році той же «Форбс» не вважав його мільярдером і нарахував йому лише 750 млн. доларів багатства. Але за 5 років президентства Петро Олексійович зміг майже подвоїти свої статки – тепер в нього теж 1,4 млрд. доларів.

Всього за підрахунками «Форбс» в країні лише 8 доларових мільярдерів. Окрім названих осіб, такі статки ще мають власники мережі супермаркетів «Епіцентр» подружжя Галина та Олександр Гереги, власник аграрного холдингу «Миронівський хлібопродукт», олігарх, якого розшукує прокуратура Константин Жеваго, та колишні власники «Приватбанку» – Генадій Боголюбов та Ігор Коломойський.

«Слуги народу» знову проти профспілок

Депутати Верховної Ради включили у порядок денний своїх пленарних засідань розгляд законопроекту №2681, проти якого виступили як вітчизняні, так і міжнародні профспілки.

Законопроект був підготовлений ще за каденції попереднього уряду Олексія Гончарука. Як писав тоді «Пильний погляд», проти ініціативи «Слуг народу» виступили усі найбільші профспілки України, які розцінили його як руйнацію і так слабкого соціального діалогу в державі. Багато хто сподівався, що новий уряд відкличе цей законопроект і робота над змінами до трудового законодавства почнеться з чистого аркушу. Але так не сталося.

Законопроект №2681 скасовує більшість повноважень профспілок щодо впливу на роботодавців, у тому числі на випадок затримки зарплати або порушення інших соціальних гарантій. Створювати профспілки стане складніше, а в окремих випадках взагалі неможливо. Профспілки хочуть позбавити майна, яке дісталося їм після розпаду Радянського Союзу (хоча більшість цього майна і так давно «приватизована»).

А найцікавіше те, що напередодні чергової рішучої пенсійної реформи профспілки хочуть позбавити прав на участь в управлінні пенсійними фондами.

Детальніше про законопроект, що фактично ліквідовує профспілки в Україні, ми напишемо найближчими днями.

Уряд заговорив про зменшення пенсій

Спочтаку про введення накопичувальних пенсій ще на минулому тижні заговорив прем’єр Денис Шмигаль. Відповідний законопроект вже у Верховній Раді, але Шмигаль вважає, що введення накопичувальних пенсій почнеться раніше запланованих попередниками термінів – вже з наступного року.

Сьогодні на чергову пенсійну реформу світла пролила міністр соцполітики Марина Лазебна. За її словами, держава має гарантувати виплату пенсій на рівні 40% зарплати, проте грошей на це катастрофічно не вистачає. Ще 10 років тому пенсія складала 50% від зарплати, а сьогодні лише 28%. І якщо ситуацію не змінити, то за її прогнозами у найближчому майбутньому пенсія складатиме лише 18% від зарплати.

Тож уряд пропонує громадянам на додаток до існуючих відрахувань ще по кілька процентів (називають від 1 до 7%) перераховувати на накопичувальні  рахунки. Платити будуть і працівники, і роботодавці.

Урядовці кажуть, що якщо платити на пенсію змолоду, то можна накопичити навіть 1,5 млн грн. на момент виходу на пенсію. Проте експерти оцінюють такі накопичення набагато скромніше – до 70 000 грн, що з врахуванням інфляції за 30-40 років відрахувань може зовсім знецінити ці накопичення.

Детальніше про ці ініціативи читайте у «Пильному погляді» вже цими вихідними.