Останній день весни – День білявки

Чому жінки хочуть бути блондинками? Справжніх білявок у світі десь 3%, кажуть фахівці. А жінок зі знебарвленим волоссям на вулиці зустрінеш мало не на кожному кроці. Існує навіть певний стереотип, зафіксований у назві знаменитого кіно з фарбованою білявкою Мерилін Монро: «Джентльмени воліють білявок».

Автор: Валентин Фіголь.

В чому магнетизм світлого волосся? На це питання здавна пробують відповісти історики та психологи.

Світлі волосся та шкіра, як відомо з міфології, завжди були рисами божественних істот. Зі світлим волоссям богів зображували і скандинави, і індуси. Білявкою, кажуть, була богиня кохання Афродита-Венера. Золотокосою зображують Єлену Троянську – жінку, через красу якої сталася однойменна війна.

Ви ж розумієте: якому чоловікові не хочеться володіти богинею або жінкою, здатною підняти народи на війну і згубити царство?..

Ще в Древньому Римі жінки освітлювали волосся різними зіллями – лимонним соком, наприклад. Знебарвлення волосся у римлянок було таким же модним, як у сучасних красунь штучні вії чи нігті.

Білявими зображували ідеальних людей ідеологи нацистської теорії «чистоти арійської раси». «Істинні арійці» мали бути блондинами.

Дефіцит білявок теж сприяв їх популярності. Кожному чоловіку хочеться володіти чимось не лише коштовним, а й рідкісним – щоб у приятелів такого не було. Проте фізіологи вважають, що організм білявок виробляє менше гормонів – отже, білявки можуть бути слабшими, більш вразливими до несприятливих умов та хвороб.

Психологи припускають, що причина популярності блондинок — в їхній упевненості у власній привабливості. Коли людина відчуває себе красивою, вона розкута, граційна. Отже, коли дівчина вірить в те, що світле волосся робить її чарівною, в це починають вірити і навколишні, адже все в її поведінці вказує на те, що вона гарна собою. Можливо, справа не в кольорі волосся, а в любові до себе і впевненості у своїй красі?

Моду на білявок всіляко підтримувала масова культура. Наприклад, в епоху Ренесанса в Європі художники малювали красунь переважно білявими: Венера, Мадона, королеви Ганна Австрійська та Марія-Антуанетта (остання не була білявкою, але запудрювала зачіску до снігово-білого кольору)…

Мода на білявок перекочувала в кіно і отримала новий поштовх: жінкам хотілось бути схожими на кінозірок, чоловікам – володіти жінками, схожими на кінозірок.

 «Світле завжди асоціюється з м’якістю, покірливістю, прийняттям тощо. Тому чоловіки безсвідомо тягнуться до таких жінок, щоб підкорити та мати владу, — коментує феномен білявок психолог Вікторія Лобенок. — Темний колір завжди символізує силу. Жінка хоче бути гарною для чоловіка і знає таку їхню слабкість щодо «слабких» білявок. Варто зауважити: якщо жінка народилася брюнеткою, то колір волосся, не дуже змінить її вдачу. А якщо прикидатися слабкою та тендітною —  це буде вічна боротьба з собою».

«Брюнетки з більш різкими рисами обличчя сприймаються як більш агресивні і небезпечні. Навпаки, блондинки з більш м’якими рисами облич сприймаються як більш безпечні», — коментує воління джентльменів психолог Олександр Макуха.

Сучасні дослідження психологів та соціологів показують: насправді яскраво вираженого статистичного підтвердження тому, що «джентльмени воліють білявок» немає. І сьогодні штучні білявки – лише данина старовинній ілюзії. Змінюючи колір волосся на модний, жінка показує, що вона підкоряється стереотипам і хоче подобатись чоловікам.