Як організувати освіту для особливих дітей, радились фахівці в Кам’янському

Онлайн-нараду з питань інклюзивної освіти провели в Кам’янському правники та педагоги. Інклюзивна освіта – нова тема в українській педагогіці, що йде в розріз з усталеними радянськими методами виховання.

Автор: Валентин Фіголь.

Якщо раніше дітей з особливостями розвитку та інвалідністю намагались ізолювати і виховувати в окремих закладах, то сьогодні всі ці спецінтернати та дитячі будинки закриваються – Україна взяла курс на прийняту в цивілізованих країнах систему інклюзивної освіти.

Інклюзивна освіта – це коли дітей з особливостями розвитку вчать в шкільних колективах разом з іншими дітьми. Звичайно, їм створюють особливі умови для перебування в школі, з урахуванням їхніх особливостей. Відповідно коригується і навчальна програма.

Як організувати інклюзію в учбових закладах Кам’янського – про це розмовляли учасники онлайн-конференції, яку влаштували фахівці Камянського Центру надання безоплатної правової допомоги.

«Інклюзивна освіта. Проблеми та шляхи їх подолання», — такою була тема конференції. В розмові взяли участь правники Центру, представники департаменту гуманітарних питань Кам’янського, громадський радник, батьки дітей з особливостями розвитку, педагоги з Кам’янського та Криничок.

Головна мета інклюзії – це створити умови, в яких ніхто в суспільстві не відчував би себе неповноцінним, «не таким», нагадала Юлія Попова, представниця гуманітарного департаменту Кам’янського. Правова основа інклюзії – конституційне право на освіту, зазначила посадовець. Інклюзивна освіта має бути доступною за місцем проживання – так велить закон. Освіта дозволяє громадянам повноцінно жити в суспільстві.

Сьогодні в Кам’янському діють 75 інклюзивних класів в 23 школах. Щоб отримати інклюзивні послуги, батькам дітей з особливостями розвитку слід звернутись до директора найближчої до місця проживання школи.

Спеціально навчені фахівці розроблять для особливої дитини індивідуальну учбову програму, допоможуть шкільним педагогам організувати процес навчання таких школярів. Адже інклюзивні класи – це класи зі спеціальним обладнанням для особливих дітей. Про це розповідали педагоги та психологи. Своїм досвідом з організації інклюзивної освіти ділились колеги з Верхньодніпровського та Криничанського районів.

Зокрема, говорили про роботу асистентів учня. Асистент учня – це індивідуальний помічник особливої дитини, який допомагає педагогам та школяреві навчатись. Адже деякі особливі діти потребують особливого догляду і контролю. Асистенти учнів в Україні поки що волонтери, які працюють без оплати.

Інклюзивна освіта – новація для української освіти та українського суспільства, визнали учасники обговорення. Тому важливий момент – це готовність суспільства до сприйняття цієї новації. Наприклад, як поставляться інші учні до особливого однокласника. Як реагуватимуть батьки інших дітей? Поки що педагоги демонструють оборонну реакцію на ці виклики. Якщо педагог помічає агресивне чи глузливе ставлення до особливої дитини з боку інших дітей – заводить з ними розмови про те, що всі люди є різними, але інакші не є гіршими. Так розповідали про свою реакцію фахівці з нашого міста та Криничок. Можливо, варто проводити якісь навчальні зустрічі з цієї теми з батьками учнів, зазначили учасники конференції.

З іншого боку, є випадки, коли навчання разом з особливими дітьми йде на користь іншим дітям: вони вчаться співчувати. Такі приклади теж наводились на конференції. І це треба в дітях підтримувати, наголошувала Анастасія, асистент педагога з Криничок.

Про свій досвід в інклюзії розповідали батьки дітей з особливостями розвитку. Щось батькам подобається, щось ні. Дратує, що фахівці самі лише вчаться премудрощів інклюзивної освіти і доводиться вчитись разом. Не подобається, наприклад, що дитину називають агресивною – вона просто така і є… Ну, кусається…

Питань багато — іноді більше, ніж відповідей, визнали правники, батьки споживачів послуг інклюзії, педагоги та психологи. І вирішили час від часу – хоча б раз на місяць, отак збиратись широким колом учасників процесу та радитись, обмінюватись досвідом.