Старі дерева в Кам’янському: загроза і морока

Старі дерева падають – це природно. Але в населеному пункті це неабияка загроза для життя й майна мешканців. Черговий випадок падіння старого дерева стався позавчора, 10 червня, на Соцмісті.

Автор: Валентин Фіголь.

Стовбур старої тополі, обрізаної кілька років тому, переламався і впав на двоповерховий житловий будинок по проспекту Конституції, 47. Пошкоджено дах над однією з квартир і балкон цієї квартири. Мешканців на місці застати не вдалось, але двірник розповіла, що люди нахвалялись подати до суду, щоб відшкодувати збитки.

Старі дерева, які іноді несподівано падають – серйозна проблема в Кам’янському. Проблема ця загострюється через те, що спиляти навіть сухе дерево – то ціла процедура. Треба подати заявку до департаменту екології, розповів Юрій Лисяк, директор департаменту. Потім на місце виїде комісія для обстеження дерева і вирішення його долі. До складу комісії має увійти державний екологічний інспектор, якого треба ще привезти з Дніпра…

Цієї весни через карантин комісія ще не збиралась. Але в кінці червня має запрацювати. Тож Ю. Лисяк рекомендує мешканцям подавати заяви до департаменту, який зараз розташований в будівлі колишнього Заводського райвиконкому на проспекті Свободи, біля Прометею.

Як діяти у випадку, коли дерево впало на будинок, машину чи інше майно громадянина? Розповідає Оксана Волох, правник Центру надання безкоштовної правової допомоги в Кам’янському.

У таких ситуаціях слід негайно зателефонувати в поліцію та повідомити про цей факт – це Крок-1.

Крок-2. Після телефонного повідомлення в поліцію потрібно повідомити органи місцевого самоврядування. Якщо у Вашому місті є «гаряча лінія», то Вам слід зателефонувати туди та повідомити про те, що сталось, і обов’язково занотувати собі номер цього звернення.

Крок-3. Встановлюємо відповідальну особу. Для того, щоб встановити того, хто відповідатиме за заподіяну шкоду, потрібно з’ясувати, чи відноситься дерево, яке впало, до об’єкта благоустрою. Якщо так, то до якого саме і хто за нього відповідає. Законом України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень.

Отже, для встановлення відповідальної особи, яка буде компенсувати завдані падінням дерева збитки, потрібно встановити, на балансі якого підприємства знаходяться зелені насадження (дерева). З цією метою слід написати звернення або запит до органу місцевого самоврядування, в якому обов’язково зазначити місце розташування дерева (можна прикласти фото). Якщо аварійна ситуація сталася з дахом вашого будинку, то ремонтом повинен займатися управитель або виконавець, з яким було підписано договір про надання житлово-комунальних послуг. Якщо таке зазначене у вашому договорі з управителем.

Автор від себе хотів би зазначити, що в Кам’янському знайти балансоутримувача дерева, яке росте на загальній території – проблема. Про це ще кілька років тому говорили учасники «круглого столу» з питань обрізки дерев. Тоді представники міського самоврядування не змогли відповісти на питання про балансоутримувача. З тих пір автор не пригадує, щоб самоврядування приймало якісь нові рішення щодо передавання комусь на баланс дерев.