Про малопомітні проблеми помітних збирачів вторсировини в Кам’янському

Людей, які збирають по смітниках вторсировину і тягають по місту величезні торби зі сміттям, в Кам’янському стає все більше. І разом з тим стають помітнішими проблеми, які вони уособлюють. Вчорашня загибель чоловіка під колесами сміттєвоза – наочний тому приклад.

Автор: Валентин Фіголь.

Трагічний епізод конкурентної боротьби за вторсировину стався вдень 24 червня біля залізничного вокзалу Кам’янського. Сміттєвоз, рухаючись задом, наїхав задніми колесами на чоловіка біля сміттєвих баків. Постраждалий помер по дорозі в лікарню в кареті «швидкої». На місці пригоди залишились торби з вторсировиною. За попередньою інформацією, загиблий промишляв збиранням різного мотлоху на продаж по смітниках.

Люди, які копирсаються в сміттєвих контейнерах заради поживи, почали з’являтись на вулицях Дніпродзержинська в перші роки незалежності України. В середині 90-х про них вже говорили в місті, як про соціальне явище – не масове, але досить розповсюджене.

Говорили різне: наприклад, що збирачі, курсуючи містом від смітника до смітника, збирають не лише недоїдки та мотлох на продаж, але й інформацію – чутки, плітки, випадково почуті розмови двірників та місцевих мешканців. Через цих інформаторів буцімто злочинці отримували потрібні дані про те, хто з мешканців поїхав у відпустку, в якій квартирі в який час нема вдома господарів, тощо.

«Ви не уявляєте, скільки можна дізнатись про людей з їхнього сміття!» — казав більше 20 років тому досвідчений міліцейський підполковник. У міліціонерів тоді було заведено дуже ретельно знищувати залишки документації, щоб навіть клапті паперів не потрапили до смітника і не могли бути звідти витягнуті збирачами.

Одну з найдивовижніших версій щодо місії збирачів сміття автору довелось почути в 1998 році від одного з них, досить молодого ще чоловіка. Він стверджував, що чимало збирачів – енергетичні вампіри. За допомогою магічних технологій вони, начебто, відбирають життєву енергію в людей. Для цього, мовляв, дехто з них зодягається особливо химерно, пахтить та поводиться так, щоб дратувати людей, ба, навіть лякати їх. Мовляв, в розбурханому психічному стані людина неконтрольовано роздає енергію, як вайфай.

Балакучий «вампір» загинув за кілька тижнів після цієї розмови: його тіло було знайдене на металевому козирку над під’їздом житлового будинку в районі відомого всім пиякам Дніпродзержинська магазину «Черемшина».

З тих пір кількість збирачів вторсировини збільшилась вельми помітно. Сьогодні неохайні люди з брудними смердючими торбами грюкають сміттєвими контейнерами вдень і вночі, ходячи один за другим, як рейдові бригади. Досвідчені люди кажуть: на міському звалищі досі нема лінії сортування сміття, бо нема чого сортувати. Левову частку вторинної сировини з контейнерів вибирають ще до того, як ті потраплять на звалище. Свого часу представники місцевого самоврядування відмовились від ідеї встановлення в місті контейнерів з кришками, аргументуючи так: все одно бомжі кришки повідривають!..

Замість однієї цивілізованої лінії з сортування сміття ми отримали по місту десятки напівлегальних та нелегальних пунктів прийому вторсировини. Тут в антисанітарних умовах збирається та складується мотлох зі смітників. На цих пунктах здобич часто міняється на саморобний алкоголь невідомого походження. Тут між збирачами виникають галасливі конфлікти, на які місцеві мешканці регулярно викликають поліцію.

Людям часто не подобається сусідство з такими «пунктами сортування», і вони звертаються до влади. Іноді розпачливі звернення дають користь: пункти переїжджають з місця на місце, як висипання герпесу, стаючи проблемою інших людей.

Нерідко в середовищі збирачів стаються злочини. Якось збирачі на Черемушках забили одного зі своїх до смерті – щоб не займався рейдерством по контейнерах на «чужому маршруті». Вони ж нікому не заважають – так кажуть люди, стаючи на захист збирачів вторсировини. А ось це вже як подивитись, шановні читачі!

Коли отака ходяча купа смердючого мотлоху суне тротуаром у людському натовпі, заходить до продуктового магазину чи в громадський транспорт — чутливим людям може бути непереливки! Збирачі копирсаються в смітті, переносячи територією міста і розповсюджуючи яку хочете заразу. І до того ж: поки сотні збирачів невпинно ревізують сміттєві контейнери – влаштовувати в місті цивілізоване сортування сміття нема економічного сенсу…