Кого і як обиратимуть в Кам’янському цієї осені. Частина 3: підрахунок голосів

Кого і як обиратимуть в Кам’янському цієї осені. Частина 3: підрахунок голосів

В четвер, 16 липня, Верховна Рада внесла зміни до Виборчого кодексу України, про які вже повідомляв «Пильний погляд», та ті, які будуть розглянуті нижче. Більшість з правок, що внесені до 200 статей кодексу, носять юридично-нормативний характер. Тобто, мова йде про уточнення термінів та правового визначення процедур. Проте, деякі з них вплинуть і на результати місцевих виборів. Тож ми переходимо до фінальної частини – встановлення переможців на майбутніх виборах і як це відбуватиметься.

Автор: Сергій Гузь.

Частина 1. Партійне домінування.

Частина 2. Обратись депутатом стане дорожче.

Зміни в останній момент

Цього тижня Верховна Рада тричі розглядала тему майбутніх місцевих виборів. Спочатку було внесене подання президента про призначення виборів на 25 жовтня. Але зясувалося, що через юридичні колізії це подання не може бути розглянуте, тож Володимиру Зеленському довелося його відкликати.

Нове подання було ініційоване вже самими депутатами і Рада таки ухвалила постанову про проведення чергових місцевих виборів 25 жовтня. Тож цей процес вже став невідворотнім. Але відразу ж відреагувала і Центральна виборча комісія, яка закликала нардепів негайно виправити всі недоліки та юридичні колізії у новому Виборчому кодексі.

У четвер, 16 липня, депутати за кілька годин розглянули сотні правок до Виборчого кодексу. Сенсацій не сталося. Депутати відмовились від ідеї встановлення загальнонаціональної квоти у 5% для партій, що отримають можливість розподіляти депутатські мандати на місцях. Тобто, у місцеві ради пройдуть партії, які наберуть ті ж самі 5%, але вже в межах своїх виборчих округів, де висуватимуть кандидатів.

Також нардепи погодилися у 9 разів зменшити суму застави, що партії чи кандидати вноситимуть за право обрання. Це знижує майновий бар’єр, що був встановлений за попередньою редакцією Виборчого кодексу і відкриває шлях до участі у виборах маленьким партіям. Або ж громадянам, що не мають великих статків. Однак, повністю проблема майнового цензу не вирішується хоча б через те, що зараз кандидатам на посаду міського голови треба буде вносити до 40-45 000 гривень застави. У разі програшу, ці гроші не повертатимуться. Тож ризикнути статками на виборах зможе далеко не кожен мешканець міста. А от для олігархів таке зниження відкриває шлях для більш дешевшого висунення так званих «двійників».

Крім того, депутати вирішили спростити форму бюлетеню на місцевих виборах. Проте, ця спрощена форма все одно для багатьох виборців стане складнішою, ніж звичне голосування за мажоритарних кандидатів. Про саму процедуру голосування «Пильний погляд» напише окремо.

Повністю зрозуміти, які саме правила виборів змінилися, можна буде лише після офіційної публікації закону. Бо, як часто буває у наших законотворців, деякі правки приймались з голосу і не відображені у попередніх проектах рішень.

Встановити переможців стане складніше

Встановлення результатів майбутніх виборів депутатів місцевих рад буде не менш складним, ніж на попередніх виборах 2015 року.

У першу чергу, ТВО повинні будуть встановити так звану виборчу квоту. Для цього загальну кількість голосів, відданих за партії, що набрали більше 5% голосів, розділять на кількість депутатських мандатів – 42 для Кам’янського. Наприклад, якщо у виборах візьме участь приблизно половина виборців (близько 85-90 тисяч) і 70% з них проголосують за зазначені партії, то виборча квота складе від 1400 до 1700 голосів. Чим менше людей приймуть участь у виборах, тим меншою буде ця квота, чим більше – тим більшою. Точна цифра може бути відома лише за результатами голосування.

Далі ТВО визначатимуть, скільки мандатів отримає кожна партія, що взяла участь у виборах та має право на розподіл голосів. Це право отримають партії, що наберуть не менше 5% голосів виборців. Тобто, в Кам’янському це означатиме отримання щонайменше 2 депутатських місць для такої партії.

Спочатку розподілять мандати серед лідерів територіальних виборчих округів.  Нагадаємо, у нашому місті їх може бути від 3 до 6. Враховуючи, що в кожному такому окрузі партія висуває не менше 5 кандидатів, але не більше 12, то найімовірніше, що в Кам’янському змушені будуть створити 6 округів, на кожному з яких буде обрано по 7 депутатів (6х7= 42).  Також в кожному територіальному виборчому окрузі партія виставлятиме свій список кандидатів з числа тих, що входитимуть до єдиного міського партійного списку.

Для визначення кількості мандатів, що партія отримає в округах, кількість голосів, відданих за список партії поділять на виборчу квоту. Ціле число і буде кількістю депутатських мандатів у місцевій раді.

Рейтинг кандидатів від партії

Після цього виборчі комісії встановлюватимуть, хто конкретно з кандидатів стане депутатом. За оновленими правилами, ТВО має розмістити кандидатів від партії відповідно до кількості голосів, отриманих ними на виборах. Ті кандидати, що матимуть 25% і більше голосів від виборчої квоти – розміщуються на горі списку, далі ідуть усі інші. Між собою вище місце у списку матиме той кандидат, хто матиме більше відсотків голосів. А якщо відсотки співпадатимуть, то той, хто мав вище місце у партійному списку, матиме вище місце і в списку ТВО. Таким чином, результати голосування дозволять кандидатам піднятися у партійному списку на конкретному окрузі, чого не було на минулих виборах.

Поки що не зрозуміло, чи підтримала Верховна Рада зміну до Виборчого кодексу, за якою у партійних списках закріплюється перший номер територіальних списків (не залежно від того, скільки цей партієць набрав голосів). Це стане відомо лише після публікації усіх прийнятих 16 липня змін до кодексу.

Відповідно до того, скільки мандатів отримує партія на конкретному територіальному виборчому окрузі – стільки її кандидатів від партії стануть місцевими депутатами. Наприклад, якщо партія виборола 3 мандати на окрузі, то перші 3 кандидати у списку партії на територіальному окрузі і  стануть депутатами.

Нерозподілені голоси виборців і залишок нерозподілених мандатів будуть розподілятись вже у єдиному міському виборчому окрузі. Це може додати тому чи іншому партійному списку ще по 1- 2 депутатських мандати. Переможців обиратимуть з загального міського списку кандидатів від партій, що набрали більше 5% голосів виборців. За виключенням тих, хто вже отримав депутатський мандат на округах.

Чиї шанси більші?

Підсумовуючи виборчі новації, на перший погляд здається, що у відомих в місті людей значно зростають шанси на обрання до міськради. Бо тепер усе залежатиме не тільки від місця у партійному списку, але й реальної підтримки виборців. Проте, є кілька очевидних «але».

Ліквідація «мажоритарки» – самовисування в депутати – робить останніх залежними від партій. Тобто, мало бути висунутим від партії, треба, щоб ця партія була популярна у місцевій громаді та разом набрала хоча б 4-5 000 голосів.

На минулих місцевих виборах одразу 9 партій пройшли у Кам’янську міськраду. Та лише одна з них змогла взяти 11 депутатських мандатів – «Опозиційний блок». І це була всього чверть депутатських мандатів. Ще дві – «Укроп» та «Європеська солідарність» – отримали 6 та 5 місць відповідно. Усі інші партії взяли лише по 2-4 мандати. Тобто, жодна партія за нової пропорційної системи не змогла отримати переконливої перемоги.

На останніх парламентських виборах у виборчому окрузі №30, куди входить більшість мешканців міста, 5% бар’єр змогли подолати лише три партії: «Слуга народу» – 55%, ОПЗЖ – 17%, «Батьківщина» – 5,5%. Лише трохи недотягнули до прохідного бар’єру ще дві політсили – «Європейська солідарність» та «Партія Шарія». Як бачимо, за 4 роки ситуація змінилася, і якби місцеві вибори були минулого року, то «Слуги народу» мали б шанс сформувати більшість не тільки в парламенті, але й місцевій раді.

Звісно, порівнювати результати парламентських і місцевих виборів не зовсім коректно. Тим не менш, загальний рейтинг партій впливатиме на результат. У когось він за рік суттєво впав, а в когось навпаки – виріс. Та незалежно від цього, велика кількість навіть дуже відомих кам’янчан у якомусь одному партійному списку – ще не гарантує проходження у міськраду. Особливо це стосуватиметься місцевих опозиціонерів, які часто об’єднуються у нові політичні проекти або маловідомі населенню партії.

У той же час, відносно нові партії, що стрімко набирають популярність у населення, навіть з маловідомими у широкого загалу кандидатами, матимуть більші шанси провести своїх кандидатів у міськраду.