Змагання за депутатські мандати в Кам’янському: партійні списки. Частина 2.

В Кам’янському, схоже, остаточно визначився перелік партій, які візьмуть участь у виборах депутатів міськради. Як стало відомо «Пильному погляду», до 13 вже зареєстрованих міськвиборчкомом, з великою вірогідністю доєднається ще одна партія. Вчора їм вдалося отримати судове рішення, яке відкриває можливість участі у виборах. Інших учасників більше не передбачається. Тож ми можемо назвати усіх 14 учасників перегонів за депутатські мандати, умовно поділивши їх на кілька категорій. Умовно, тому що лише результат виборів розставить усе по своїх місцях.

Продовження. Початок читайте тут.

Автор: Сергій Гузь.

Потужні «новачки» перегонів: «Пропозиція» та «За майбутнє»

Дві наступні партії лише умовно можна вважати новачками виборчих перегонів. Адже обидві політсили мають у своїх списках відомих у місті політиків, які вже були депутатами міськради. До них додалось багато нових облич з числа громадських активістів. А якщо врахувати, що за обома політсилами стоять потужні фінансові гравці, то ці партії мають усі шанси подолати 5% бар’єр та потрапити до міськради.

«Пропозиція»

Осередок цієї політичної партії сформувався у нашому місті зовсім недавно. Проте його основу склали члени партій «Народний контроль» та «Єдність», які у Кам’янському пов’язують з відомими бізнесменами  – братами Дубінськими.

На обласному рівні безперечними лідерами партії є мер Дніпра Борис Філатов, єкс-губернатор Валентин Резніченко та бізнесмен Генадій Корбан. Тож, маючи достатні кадрові та фінансові ресурси, партія потужно розпочала свою рекламну кампанію.

Та, схоже, що основна мета «Пропозиції» — це взяти якнайбільше голосів на виборах в обласну та районну раду. Такий висновок можна зробити з аналізу виборчих списків. Багато відомих представників «Пропозиції» не потрапили до кандидатів у міськраду, надавши перевагу радам вищого рівня.

Очолює міський виборчий список «Пропозиції» депутат міськради Олена Демішева (обиралася від «Народного контролю»). По списках цієї партії ідуть колишній керівник КП «Інформаційні системи»  Ігор Ільков, екс-керівник КП УКОЖФ Дмитро Маханько, екс-заступник міського голови Олег Морохов. Є у списку і відомий в місті актор театру Олег Волощенко.

«За майбутнє»

Партія «За майбутнє» — відповідь олігарха Ігоря Коломойського на спроби поставити під сумнів його політичний вплив на Дніпропетровщині. Вона теж створилася не на порожньому місті і увібрала до себе представників партій «Укроп» та «Відродження».

В останній момент партія ледь не вилетіла з виборів на етапі реєстрації в міськвиборчкомі. Як стало відомо «Пильному погляду», вчора партія отримала судове рішення, яке зобов’язує виборчком зареєструвати її список.

Джерела в партії визнають, що в списку була допущена помилка щодо дотримання гендерної квоти. Проте, вона стосувалася лише останнього прізвища, а не всього партійного списку. Тож партія змушена була через суд відстоювати своє право на участь у виборах до Кам’янської міськради.

Коли готувався цей матеріал, рішення міськвиборчкому про реєстрацію списку партії «За майбутнє» ще не було оприлюднене. З власних джерел «Пильному погляду» стало відомо, що у списку багато відомих у місті прізвищ. Так, від цієї партії висуваються депутати Ігор Лісничий (обирався від партії «Наш Край»), Сергій Сидоров та Андрій Пустовойт (обидва обиралися від партії «Відродження), Юрій Лисяк, керівник департаменту екології міськради та інші.

Шанс останньої надії: «Сила і честь», «Блок Вілкула «Українська перспектива» та «Основа»

У трьох наступних партій шанси на перемогу виглядають непереконливо з різних причин. Одних не було видно у повсякденному політичному житті міста, інші понесли останнім часом такі політичні втрати, що оговтатись від них не так-то й просто.

«Сила і честь»

Про цю політичну силу мало що відомо в місті. От наче формально партія існує, і навіть приймає участь у виборах. Проте, між виборчими кампаніями про неї нічого не чути.

Не менш дивний і список цієї політсили, що складають маловідомі широкому загалу люди. Та є тут і своя «родзинка».

Звісно, в багатьох партійних списках можна побачити, як на вибори ідуть подружжя чи батько й син. Але у «Силі та честі», схоже, побили усі рекорди родинного представництва (чи це така кількість тезок?). Так, у списку аж троє Біловербенків – Ганна Юріївна, Юрій Михайлович та Іннеса Анатоліївна. А ще є двоє Азарових – Олександр та Анастасія, та двоє Плотніченко – Олена та Віталій. Якщо зважити, що у списку всього 31 кандидат, то «родинний підряд» з’їв майже чверть потенційного представництва.

«Блок Вілкула «Українська перспектива»

Попри гучну назву, мова йде про політичну перспективу самого Олександра Вілкула та залишків колишньої Партії регіонів.

Колись саме ця політична сила мала більшість в міськраді Дніпродзержинська. Та після 2014 року і Революції гідності усе радикально змінилося. Навіть змінивши назву на «Опозиційний блок» та отримавши найчисельну фракцію у Кам’янському, місцеві лідери партії не змогли утримати свою політсилу від розпаду. З різних причин фракцію «Опоблоку» покинули найбільш авторитетні її представники.

Чергове перейменування в «Українську перспективу» виглядає як спроба хоч якось вирізнитися від ОПЗЖ. Але така патріотична назва зовсім не асоціюється з колишніми регіоналами. Тож єдиний вихід для партії, аби пройти у міськраду, робити ставку на «гарних господарників», як роблять інші.

Очолює партійний список Анатолій Савенко, колишній помічник нардепа Олега Царьова, що свого часу перекинувся на бік сепаратистів. Через це дісталося і Савенко, який так і не зміг отримати депутатський мандат за цієї каденції міськради. Другим у списку «Української перспективи» — Сергій Павлюк, один з керівників міськради часів Сафронова. Також у списку є і керівник міськводоканалу часів Партії регіонів – Андрій Хітров.

Чи має «Українська перспектива» Вілкула перспективу на відродження – покажуть результати виборів.

«Основа»

Політпроект співвласника ДМК Сергія Тарути не зміг набрати оберти на національному рівні. Тож похід цієї політсили на місцеві вибори став несподіваним. Адже партія себе ніяк не рекламувала з минулих парламентських виборів.

Очолив список відомий у місті бізнесмен та колекціонер радянських пам’ятників – Олег Мороз. Є у списку  помічник керівника профспілки «Металургів» Віталій Попруга, який раніше очолював прес-службу ДМК. Більше про кандидатів «Основи» ми зможемо дізнатися, коли будуть оприлюднені їх біографії.

Порушники спокою: «Батьківщина», «Партія Шарія» та «Сила людей»

В останній розділ ми віднесли ті партії, які, напевне, на цих виборах змагатимуться за звання непримиримих опозиціонерів. Хоча ще недавно декому з них це зовсім не заважало бути при владі.

ВО «Батьківщина»

Схоже, що разом з втратою рейтингу лідеркою «Батьківщини» Юлією Тимошенко, закінчуються і найкращі часи для «Батьківщини». У далекому тепер 2010 році, в часи тріумфу Партії регіонів, «Батьківщина» була другою за чисельністю депутатів фракцією у міськраді, попри свою опозиційність. Після Революції гідності, коли в партійному осередку змінилася влада, партія отримала посередній результат, зайнявши лише четверте місце. На останніх парламентських виборах «Батьківщина» ледь набрала більше 5% голосів кам’янчан.

Під час останньої депутатської каденції «Батьківщина» не раз потрапляла в епіцентр скандалів. Найгучнішим з них було відкликання депутата Дмитра Пучкіна. Останні кроки керівництва партії призвели до того, що фракцію покинули три з чотирьох її депутатів.

Сьогодні для «Батьківщини» рятівним результатом буде подолання 5% бар’єру, аби хоч хтось потрапив у міськраду від цієї політсили. Тож до списку підтягнули найбільш скандальних місцевих опозиціонерів, як от Сергій Худович. Та гірка правда політичного змагання полягає у тому, що навіть подолавши прохідний бар’єр для партії, у міськраду потраплять лише її керівник Олександр Плахотнік та його дружина Олена Плахотнік, які йдуть під першим та другим номерами. Третя у списку депутат міськради від «Батьківщини» Наталія Лисак. Хіба що хтось з кандидатів особисто подолає виборчу квоту.

«Сила людей»

На цих виборах місцевий осередок «Сили людей» отримав перешкоди там, звідки не очікував. Це вони мали бути найбільшими опозиціонерами чи новими обличчями у місті. Та схоже, що ці лаври у них впевнено відбирають інші партії.

Спроба позиціонувати «Силу людей» у якості правої патріотичної партії чи найвідданіших прихильників ринкових реформ — теж не принесла результату. Тут у них ще більше потужних конкурентів. Єдина ефективна ніша, в якій вдалося закріпитися «Силі людей» — представництво інтересів підприємців. Але ж і підприємці, попри спільні економічні інтереси, мають зовсім різні політичні симпатії.

«Сила людей», кістяк якої утворили вихідці з «Народного контролю», як от Андрій Іванченко чи Андрій Нестеренко, так і не змогла вийти з вузького кола своїх найвідданіших прихильників. На останніх парламентських виборах партія набрала у місті 0,34 % голосів. 

Тож тепер, на місцевих виборах, «Силі людей» доведеться стрибнути вище голови – набрати в 15 разів більше голосів, щоб тільки подолати прохідний бар’єр. Аби досягти цього результату, партійний список посилили такими відомим кам’янчанами, як Олександр Воронін, власник «Садового дворику», та Любов Алексієвська, журналістка та краєзнавець.

«Партія Шарія»

Віртуальна партія журналіста Шарія, схоже, так і не стане реальною політичною зіркою Кам’янського. Хоча багато хто очікував, що ця партія повторить, або хоча б спробує повторити, успіх не менш віртуальної  партії «Слуга народу».

Про «Партію Шарія» у нашому місті знають хіба що ті кам’янчани, які черпають політичну інформацію в мережі Фейсбук. Тут «шаріївці» сміливо критикують владу від Києва до Кам’янського. Спроби членів партії вийти на вулиці міста з проведенням публічних акцій поки що були невдалими. Рік тому активістів «Шарія», що роздавали червоні кульки біля ЦУМу, розігнали ветерани АТО.

Два місці тому представник місцевого осередку «Партії Шарія» обіцяла нам, що от вже на місцевих виборах всі побачать їх потужну політичну силу. І справді, очікування такі були у багатьох, адже рік тому «з нуля» партію підтримали аж 4% виборців – п’яте місце у Кам’янському. Тож це були гарні шанси на потрапляння до міськради.

Та сталася халепа зі списками. Значну частину кандидатів від «Партії Шарія»  — 24 кандидати з 31 — не зареєстрували на виборах до міськради. Тож зараз список «Партії Шарія» складається лише з 7 кандидатів, серед яких відома хіба що Кристина Боженко, зареєстрована під першим номером.

Але навіть попри такі втрати, немає сумнівів, що «Партія Шарія», як і «Батьківщина», будуть змагатися саме на опозиційному до міської влади полі, ще більше витісняючи «Силу людей». Чи принесе це комусь з них перемогу? Побачимо.

Читайте також: