Європарламент дозволив Україні лишитись «годувальницею Європи»

Європарламент дозволив Україні лишитись «годувальницею Європи»

Україна зможе експортувати до ЄС зернові, що дозволить нам лишатись серед світових лідерів з продажу насіння.

Автор: Валентин Фіголь.

Країни ЄС в особі Європейського парламенту визнали українську систему сертифікації насіння зернових культур – таких як овес, ячмінь, рис, жито, пшениця, тритикале, кукурудза і сорго.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Відповідне рішення Європейського парламенту 2020/1544 від 21 жовтня було опубліковано 26 жовтня. Рішення набирає чинності через 20 днів.

У Мінекономіки нагадали, що Україна – член Організації економічного співробітництва і розвитку (OECP). Введення в Україні сортувальної сертифікації насіння за схемами OECP дозволяє Україні брати участь у міжнародній торгівлі зерном.

«Україна важливий гравець міжнародної торгівлі зерновими, що займає частку в 12% світового ринку. Ми №1 в світі по торгівлі соняшниковою олією та, залежно від культури, входимо у ТОП 5 країн-експортерів зерна», – нагадав Микола Горбачов, президент Української зернової асоціації.

Цьогоріч, незважаючи на посуху та карантин, українські аграрії встановлюють власні рекорди продаж своєї продукції.

Так, ще в липні 2020 року Україна відновила рекорд експорту зернових, збільшивши торішні показники. За підсумками маркетингового року Україна продала 57,2 млн тонн зернових, зернобобових та борошна.

Під кінець вересня Україна встановила рекорд з експорту соняшникової олії на танкерах. За рік контейнерні відправки виросли на ​​42%, а найбільшими експортерами були Індія і Китай.

А на початку жовтня заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Качка заявив, що український експорт вийшов на докризовий рівень. У вересні експорт склав 4,19 млрд грн – на 2,87% більше, ніж у вересні 2019 року.

Станом на 23 жовтня в Україні було зібрано 49 млн тонн зерна. З низ 13,1 млн тонн кукурудзи, 11,4 млн тонн соняшника. Також українські аграрії зібрали 2,8 млн тонн цукрових буряків і 2,03 млн тонн  сої.

«Український аграрний ринок годує не лише 40-мільйонну Україну, але ще й 190 країн світу, при цьому залишається тенденція до зростання обсягів виробництва», – зазначив М. Горбачов.

Якщо у 2001 році Україна вирощувала 42 млн т зернових і олійних культур, то 2018 року цей показник склав 85 млн т. Протягом останніх 5 років Україна впевнено експортує більше 40 млн т зерна на рік.

Проблема, що стримує зростання продукції та експорту зернових в Україні – низька врожайність, у порівнянні з іноземними, акцентував очільник Української Зернової асоціації.  Українські аграрії збирають близько 4 т/га пшениці і 5 т/га кукурудзи, в той час як європейські фермери досягли середнього показника в 8 т/га пшениці, а в США середня врожайність кукурудзи складає 11 т/га.