Що найчастіше вбиває українців: опубліковано результати досліджень

Що найчастіше вбиває українців: опубліковано результати досліджень

«Українці їдять багато солі та мало овочів і фруктів, багато курять і вживають алкоголь, не приймають ліки, коли мають високий тиск, не консультуються з лікарем, коли мають підвищені ризики серцево-судинних катастроф та часто не одягають пасок безпеки під час водіння», – резюмувала в Фейсбуці колишня міністерка охорони здоров’я Уляна Супрун результати дослідження STEPS, яке проводили для вивчення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань.

Автор: Валентин Фіголь.

STEPS-дослідження – вивчення факторів, які сприяють поширенню неінфекційних хвороб. В Україні його провели вперше, отримавши результати за 2019 рік: https://bit.ly/36NMaZU . ВООЗ рекомендує робити це кожні п’ять років, аби стежити за тенденціями та покращувати профілактику і контроль за неінфекційними захворюваннями.

До неінфекційних входять серцево-судинні хвороби, рак, цукровий діабет, хронічні респіраторні та психічні захворювання. Вони вбивають найчастіше – щорічно близько 41 мільйона людей в світі, три смерті з чотирьох.

В Україні більш ніж 90% смертей трапляються саме через них. Понад половину – через серцево-судинні хвороби.

Дані досліджень отримані на основі інтерв’ю з більш ніж 4 тисячами учасників, а також на основі вимірювання фізичних показників – окружності талії, індексу маси тіла, тиску тощо.

Також в дослідженні аналізували отримані дані щодо виконання скринінгу на рак шийки матки та грудей, щодо депресії та суїцидальної поведінки, насильства і травм.

Дослідники дійшли певних висновків. Незбалансований раціон, брак фізичної активності, куріння, надмірне вживання алкоголю, пов’язані з цим високий тиск, надмірна вага та підвищення рівня цукру в крові і високий рівень холестерину – ось фактори розвитку неінфекційних хвороб.

Третина населення у віці 18-69 років є активними курцями. При цьому понад 15% з опитаних в цей момент не курили, але раніше курили щодня, в середньому протягом майже 10 років.

Дві третини чоловіків і майже половина жінок вживали алкоголь протягом останніх 30 днів. Досить поширене надмірне епізодичне вживання (багато алкоголю за один раз), так робила кожна п’ята людина.

Низьке споживання овочів та фруктів. ВООЗ рекомендує щодня їсти щонайменше п’ять порцій фруктів та овочів. Це приблизно 400 грамів. В Україні частка населення, яка притримувалася цього, становить понад третину, решта людей – їдять значно менше чи не споживають овочі і фрукти взагалі.

Надмірне споживання солі. Середнє споживання солі становило 12,6 г на добу, що більш ніж вдвічі перевищує рекомендовану норму. Лише 13% людей мали рівень споживання солі у межах норми (норма – це 5 грамів).

Рівень фізичної активності. Люди здебільшого активні, але через роботу, а не додаткові фізичні заняття. ВООЗ рекомендує принаймні 150 хвилин фізичної активності середньої інтенсивності щотижня. За даними дослідження, цього не дотримуються всього 10% людей.

В Україні поширення надмірної ваги (яку визначають за індексом маси тіла) є одним із найвищих серед країн Східної Європи та Центральної Азії і становить майже 60%. Ожиріння має майже чверть населення.

В середньому майже третина людей мали підвищений тиск, 40% – підвищений рівень холестерину в крові, 7% – рівня цукру в крові.

Чверть людей у віці 40-69 років мала високий прогнозований показник серцево-судинної катастрофи (інсульту чи інфаркту). Але лише третина з цих людей отримували ліки чи консультації з метою профілактики.

Майже третина населення в Україні має поєднання 3-5 факторів ризику розвитку неінфекційного захворювання (куріння, вживання алкоголю, низький рівень активності, високий тиск та надміру вагу чи ожиріння).

Вивчення результатів дослідження, переконана пані Супрун, допоможуть збагнути та оцінити свої ризики, й, можливо, надихнутися на ґрунтовні зміни щодо свого способу життя.