Україна як войовничо-релігійна монархія, або роздуми про символіку Великого державного герба

Україна як войовничо-релігійна монархія, або роздуми про символіку Великого державного герба

Обговорення ескізу нового Великого герба України тривають. І фахівці, і небайдужі аматори чимало вже написали як критики, так і на захист ескізу. Тож ця публікація – особиста позиція автора.

Автор: Валентин Фіголь.

«Фахівці з геральдики, історії, юриспруденції і мистецтвознавства обирали найкращий ескіз зі 112 робіт, – процитували ЗМІ міністра культури України Олександра Ткаченко. – Першу премію отримав проєкт Олексія Кохана. Ескіз-переможець містить обов’язкові елементи для великого Державного герба, зокрема: герб Війська Запорізького, воїна-козака, лицаря з мушкетом і знак Княжої держави Володимира Великого, тобто малий Державний герб».

Символи на гербі демонструють історичну тяглість України, пояснював на сторінках інтернет-ЗМІ молодший науковий співробітник сектору генеалогічних та геральдичних досліджень Інституту історії НАН України Олександр Алфьоров.

Усі фігури навколо щита демонструють: що було Королівство Русі, після цього іншим спадкоємцем держави став козак із мушкетом і архистратиг Михаїл – архангел, головнокомандувач небесних воїнів, це патрон українського воїнства, відомий іще з 11-го сторіччя, пояснював геральдист.

Одразу зазначу: автор почав цікавитись геральдикою ще років 40 тому, в радянському дитинстві, читаючи романи про лицарів та публікації в журналі «Наука и жизнь» про герби старовинних міст. Залишившись дилетантом, автор бачив чимало різних гербів, розпитував фахівців та читав про всякі геральдічні фіглі…

Виникає питання: для кого зроблений Великий державний герб? Для кількох геральдістів та істориків, знавців геральдичних фіглів? Чи для мільйонів українців, які вперше в житті прочитали десь слова «історична тяглість», але вперто тягнуть на собі бюджет України?

Якщо для перших, тоді чому наповнювачі бюджету мають платити за витівки купки таємничих фахівців?

Якщо для других, тобто для більшості, тоді виникає інше питання: для чого Україні Великий державний герб? Раніше герби були потрібні для того, щоб показати всім, хто ти є. Якщо панове фахівці вже завели про історичну тяглість, то будьмо послідовними – нинішній ескіз теж має показувати світові, хто є держава Україна.

Візьмемо хоча б найбільші фігури ескізу. Зверху зображення людини в одязі на кшталт вбрання козаків з предметом, схожим на рушницю чи мушкет, на плечі. Пан міністр каже, що це обов’язковий елемент Великого герба. Козаки, як відомо, якщо говорити про мешканців території сучасної України, більш-менш згуртовано жили в середньому та нижньому Придніпров’ї. Організовувались у великі та невеликі збройні формування і воювали як найманці, або ходили грабувати сусідів. Захищали християнських сусідів від кочовиків з Криму, але воювали й разом з ними проти християнських сусідів. Відстоювали незалежність українських територій – і присягали служити то польському королеві, то московському цареві, то турецькому султану. Історія козацтва сповнена протирічь, але головне в ній – озброєна сваволя.

Архангел з мечем. Це покровитель воїнів, архистратиг Михайло, кажуть знавці. Знову войовничий символ! До того ж релігійний, бо це персонаж християнських писань. Але ж Україна – світська держава, в якій не може бути «державної релігії»! До того ж, закон забороняє дискримінацію за релігійною ознакою. Тоді де на гербі відповідні символи хоча б визнаних світових релігій, представники яких теж мешкають в Україні і наповнюють державний бюджет?

Коронований лев. Символ міста Львів, символ середньовічного правителя частини західноукраїнських земель Данила Галицького. Історично усякі хижаки на гербах мали показати, що власник герба все, що вважатиме за потрібне, візьме силою. До того ж лев коронований – символ того, що в державі головний хтось один, і влада – це спадкове право короля.

Виходить, якщо прочитати символічний зміст ескізу нового українського герба, можна побачити, що Україна позіціонує себе як войовнича православна держава з одноосібною формою управління.

На гербі не видно символів, які б показували Україну, що працює, розвивається та відпочиває. І тому виникає ще одне відкрите питання: українці збираються лякати сусідів спадковою свавільною войовничістю та релігійною нетерпимістю, чи торгувати з сусідами, робити спільний бізнес та їздити одне до одного в гості?..