Фінплан для комунальних аптек та акредитація журналістів в Кам’янському

Новоутворений міськвиконком Кам’янського провів своє перше засідання, розглянувши низку питань  — здебільшого, процедурних.

Автор: Валентин Фіголь.

Перше засідання нового складу виконавчого комітету міської ради Кам’янського відбулося 25 листопада.

На початку міський голова Андрій Білоусов вручив посвідчення всім членам міськвиконкому і привітав їх з початком роботи, побажавши, щоб вона була плідною.

Серед розглянутих виконкомом питань більшість була суто процедурними, пов’язані зі змінами в складі різних комісій та назвах установ.

Міськвиконком прийняв фінансовий план новоутвореного міською радою попереднього скликання КП «Міська аптека». Фінплан на цей рік не передбачає прибутків у нового підприємства, пояснила Галина Єрмоленко, директор департаменту економічного розвитку міста. Плануються тільки витрати з міського бюджету: на оснащення майбутньої мережі комунальних аптек обладнанням та закупівлю перших партій медикаментів для продажу. В подальшому, як сподіваються посадовці, аптеки самі зароблятимуть собі гроші, і витрачати на нове КП бюджетні гроші вже не доведеться.

Ще одне неординарне питання порядку денного засідання міськвиконкому – акредитація журналістів при міськраді.

Рішення про акредитацію ЗМІ та журналістів теж прийняв ще минулий склад міської ради. Тепер міськвиконком має затверджувати подання ЗМІ про акредитацію. Цього разу було акредитовано фахівців прес-центру ДМК.

Під час обговорення проекту рішення про акредитацію журналістів у членів виконкому виникли питання. Зокрема, Олександр Самойлович спитав, чи можна буде позбавити журналіста акредитації, «якщо до нього будуть якісь питання…».

З цього приводу варто зазначити дещо – для розуміння посадовцями, що таке акредитація ЗМІ та для чого вона потрібна.

Акредитацію, як і інші правові аспекти роботи ЗМІ, регламентує Закон України «Про інформацію».

Стаття 26 цього закону нагадує: «З метою створення сприятливих умов для здійснення журналістами, працівниками засобів масової інформації професійної діяльності суб’єкт владних повноважень може здійснювати їх акредитацію».

Відсутність акредитації не може бути підставою для відмови в допуску журналіста, працівника засобу масової інформації на відкриті заходи, що проводить суб’єкт владних повноважень.

В акредитації не може бути відмовлено в разі подання усіх документів, передбачених цим законом. Мова йде про те, що для акредитації ЗМІ чи журналіст надають документи, які підтверджують, що це ЗМІ або журналіст. Тобто, будь-хто, хай навіть дуже популярний блогер, не може автоматично отримати акредитацію у якості журналіста.

В законі «Про інформацію» є ще одна стаття, корисна для посадовців. Це стаття 25 «Гарантії діяльності засобів масової інформації та журналістів». Там, зокрема, сказано:

1. Під час виконання професійних обов’язків журналіст має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом.

2. Журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством.

3. Після пред’явлення документа, що засвідчує його професійну належність, працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій та на територіях, де оголошено надзвичайний стан, надзвичайну ситуацію або вжиті адміністративні та медико-санітарні заходи (карантин), крім випадків, передбачених законом.

Що ж до обов’язків для акредитованих журналістів, то вони також визначені у цьому законі. Пункт 6 статті 26 закону передбачає, що журналіст зобов’язаний дотримуватися встановлених владою правил внутрішнього трудового розпорядку та не перешкоджати діяльності службових та посадових осіб.

Позбавити журналіста акредитації можна лише у трьох випадках:

  • За власною заявою;
  • У разі неодноразового грубого порушення визначених законом обов’язків;
  • Та за заявою ЗМІ, за поданням якого відбулася акредитація.

Зазвичай у демократичних країнах акредитація слугує додатковим інструментом, який покращує комунікацію між пресою та владою.

Так, представники влади заздалегідь знають кому відправляти ту чи іншу інформацію щодо проектів або прийнятих рішень, коментарі щодо цих рішень, статистичну та іншу інформацію. А також, скільки місць для журналістів треба передбачити під час тих чи інших заходів. Тобто, мова йде саме про додаткову інформацію та послуги для акредитованих журналістів.

Акредитована преса теж має переваги, так як має більш тісну комунікацію з представниками влади та може оперативніше надавати перевірену інформацію своїй аудиторії.

Акредитація жодним чином не передбачає обмеження свободи преси щодо того, як висвітлювати ті чи інші події, не встановлює ніяких додаткових обмежень та обов’язків, ніж це визначено законодавством та усталеними правилами.