Не бути байдужими до людей, які почуваються зле, закликають рятувальники мешканців Кам’янського

Не бути байдужими до людей, які почуваються зле, закликають рятувальники мешканців Кам’янського

Людина на вулиці, яка лежить без руху або дивно поводиться, може потребувати негайної допомоги. Про це і про способи надання першої домедичної допомоги таким людям розповідали рятувальники ВПЦ «Гарт» транспортникам Кам’янського.

Автор: Валентин Фіголь.

Що робити з людиною, яка втратила свідомість, не дихає або поводиться так, наче почувається зле? Прийоми першої допомоги викладала комунальникам інструктор-рятувальник “Мальтійської служби порятунку”, член ВПЦ “Гарт” Олена Мельник. Фахівці «Гарту» саме тут розпочали цикл тренінгів з домедичної допомоги, бо транспортники перевозять велику кількість людей, і різні випадки в трамваях час від часу трапляються…

Як же допомогти людині, яка, наприклад, лежить без руху і нічого про свій стан сказати не в змозі? Перш за все, розповіла О. Мельник, слід обережно оглянути людину і з’ясувати, чи вона при свідомості, чи дихає? Якщо людина здатна розмовляти, розпитайте, що з нею трапилось, і за потреби викличте допомогу.

Якщо людина безтямна, не варто її торсати і приводити до свідомості ляпасами тощо. В постраждалого можуть бути травми, і пересування йому зашкодить. Щоб непритомний не вдавився язиком чи блювотою, можна повернути йому голову набік, дуже обережно. Можна розстібнути на постраждалому комір, одяг, щоб полегшити дихання. В такому положенні слід чекати на допомогу.

Якщо постраждалий прийде до тями, слід заспокоїти його, повідомивши, що допомога скоро надійде. Можна розпитати людину: що з нею трапилось, які вона має алергії – ця інформація буде корисною парамедикам, якщо пацієнт знову знепритомніє.

Коли людина не дихає, слід одразу викликати допомогу, повідомивши, що людина не дихає. Потім можна спробувати відновити дихання непрямим масажем серця:

  1. Розстібаємо одяг на грудях постраждалого до голого тіла.
  2. Знаходимо точку посередині грудей на товщину двох пальців вище за «сонячне сплетіння».
  3. Складаємо долоня на долоню в зазначену точку і прямими руками починаємо натискати на груди в ритмі 2 поштовхи на секунду з амплітудою приблизно 6 сантиметрів.
  4. Після 30 поштовхів робимо 3 вдихи «рот в рот» постраждалому.
  5. Продовжуємо цикли поштовхів та вдихів до відновлення дихання у постраждалого.

Окремо було зауважено щодо випадків ураження електричним струмом: перш за все треба переконатись, що постраждалий не перебуває під напругою, щоб не торохнуло і рятувальника!

Також інструктор розповіла, як допомогти тому, хто вдавився твердим предметом. Найліпше для людини просто викашляти той предмет, бо природа придумала кашель саме для видалення сторонніх предметів з дихальних шляхів. Тож кашляйте на здоров’я!

Якщо людина не може кашляти, тобто предмет повністю заблокував дихання, можна покласти постраждалого серединою тулуба на своє коліно і разів 5 вдарити по спині між лопатками. Бити слід складеною долонею навскоси в бік шиї, але обережно, щоб не вдарити по потилиці.

Цей прийом можна застосувати й до дитини, але ще обережніше.

Інший прийом: обхопити ззаду постраждалого за середину тулуба навпроти сонячного сплетіння, різко натиснути на це сплетіння і трусонути людиною, як лантухом.

Наостанок інструктор порекомендувала перші засоби допомоги при опіках.

Якщо шкіра лише почервоніла, але ціла – достатньо на 15 хвилин занурити опечену частину тіла в воду з температурою 15 градусів.

Опіки з пошкодженнями шкіри краще не чіпати до прибуття медиків. Максимум – прикрити від забруднення чистою вологою тканиною. Але не щільно, щоб потім не відривати з м’ясом…

Транспортників чекає ще одне заняття на тему різних травм – наступного тижня. Потім буде екзамен.

Проходження таких тренінгів збільшує кількість компетентних і відповідальних, впевнених у собі громадян – так пояснив актуальність подібних заходів Олександр Азаров, керівник ВПЦ «Гарт».