Не бути байдужими до людей, які почуваються зле, закликають рятувальники мешканців Кам’янського
Людина на вулиці, яка лежить без руху або дивно поводиться, може потребувати негайної допомоги. Про це і про способи надання першої домедичної допомоги таким людям розповідали рятувальники ВПЦ «Гарт» транспортникам Кам’янського.
Автор: Валентин Фіголь.
Що робити з людиною, яка втратила свідомість, не дихає або поводиться так, наче почувається зле? Прийоми першої допомоги викладала комунальникам інструктор-рятувальник “Мальтійської служби порятунку”, член ВПЦ “Гарт” Олена Мельник. Фахівці «Гарту» саме тут розпочали цикл тренінгів з домедичної допомоги, бо транспортники перевозять велику кількість людей, і різні випадки в трамваях час від часу трапляються…

Як же допомогти людині, яка, наприклад, лежить без руху і нічого про свій стан сказати не в змозі? Перш за все, розповіла О. Мельник, слід обережно оглянути людину і з’ясувати, чи вона при свідомості, чи дихає? Якщо людина здатна розмовляти, розпитайте, що з нею трапилось, і за потреби викличте допомогу.
Якщо людина безтямна, не варто її торсати і приводити до свідомості ляпасами тощо. В постраждалого можуть бути травми, і пересування йому зашкодить. Щоб непритомний не вдавився язиком чи блювотою, можна повернути йому голову набік, дуже обережно. Можна розстібнути на постраждалому комір, одяг, щоб полегшити дихання. В такому положенні слід чекати на допомогу.
Якщо постраждалий прийде до тями, слід заспокоїти його, повідомивши, що допомога скоро надійде. Можна розпитати людину: що з нею трапилось, які вона має алергії – ця інформація буде корисною парамедикам, якщо пацієнт знову знепритомніє.

Коли людина не дихає, слід одразу викликати допомогу, повідомивши, що людина не дихає. Потім можна спробувати відновити дихання непрямим масажем серця:
- Розстібаємо одяг на грудях постраждалого до голого тіла.
- Знаходимо точку посередині грудей на товщину двох пальців вище за «сонячне сплетіння».
- Складаємо долоня на долоню в зазначену точку і прямими руками починаємо натискати на груди в ритмі 2 поштовхи на секунду з амплітудою приблизно 6 сантиметрів.
- Після 30 поштовхів робимо 3 вдихи «рот в рот» постраждалому.
- Продовжуємо цикли поштовхів та вдихів до відновлення дихання у постраждалого.
Окремо було зауважено щодо випадків ураження електричним струмом: перш за все треба переконатись, що постраждалий не перебуває під напругою, щоб не торохнуло і рятувальника!
Також інструктор розповіла, як допомогти тому, хто вдавився твердим предметом. Найліпше для людини просто викашляти той предмет, бо природа придумала кашель саме для видалення сторонніх предметів з дихальних шляхів. Тож кашляйте на здоров’я!
Якщо людина не може кашляти, тобто предмет повністю заблокував дихання, можна покласти постраждалого серединою тулуба на своє коліно і разів 5 вдарити по спині між лопатками. Бити слід складеною долонею навскоси в бік шиї, але обережно, щоб не вдарити по потилиці.

Цей прийом можна застосувати й до дитини, але ще обережніше.
Інший прийом: обхопити ззаду постраждалого за середину тулуба навпроти сонячного сплетіння, різко натиснути на це сплетіння і трусонути людиною, як лантухом.
Наостанок інструктор порекомендувала перші засоби допомоги при опіках.
Якщо шкіра лише почервоніла, але ціла – достатньо на 15 хвилин занурити опечену частину тіла в воду з температурою 15 градусів.
Опіки з пошкодженнями шкіри краще не чіпати до прибуття медиків. Максимум – прикрити від забруднення чистою вологою тканиною. Але не щільно, щоб потім не відривати з м’ясом…
Транспортників чекає ще одне заняття на тему різних травм – наступного тижня. Потім буде екзамен.
Проходження таких тренінгів збільшує кількість компетентних і відповідальних, впевнених у собі громадян – так пояснив актуальність подібних заходів Олександр Азаров, керівник ВПЦ «Гарт».